kolagen-naturalny-natural-marine-collagen

Strona główna Blog Kolagen naturalny – “elixir młodości”

#kolagen na włosy, #kolagen na paznokcie, #kolagen z ryb, #kolagen suplement, #kolagen, #kolagen morski, #kolagen naturalny, #kolagen rybi, #kolagen na twarz, #kolagen do twarzy, #kolagen na skórę

Kolagen naturalny – “elixir młodości”

kolagen w proszku collagen powder

Naturalny kolagen morski w proszku ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – „eliksir młodości”, czyli porozmawiajmy o kolagenie

Kolagen naturalny – jego nazwa nie jest przypadkowa, pochodzi bowiem z języka greckiego od słowa „kolla” i oznacza klej. To właśnie określa jego podstawowe działanie, czyli „sklejanie” komórek. Kolagen to białko tkanki łącznej zbudowane z aminokwasów – glicyny, proliny oraz hydroksyproliny. Ma wyjątkową właściwość – jest odporne na rozciąganie. W organizmie znajduje się nie tylko w skórze, ale jest także składnikiem ścięgien, kości, stawów, naczyń krwionośnych, a nawet – rogówki oka. Aminokwasy, z których zbudowany jest kolagen – glicyna i prolina nazywane są endogennymi, co oznacza, że nasz organizm produkuje je samodzielnie. Jednak wszechobecny stres, przepracowanie i pośpiech przyczyniają się do osłabienia naszego organizmu i tym samym zmniejszają jego wydajność. W takiej sytuacji warto się zastanowić nad wzbogaceniem swojej diety i uzupełnieniem jej o dodatkową suplementację kolagenem.

kolagen-naturalny-na-włosy-collagen-for-hair

The  Collagen  Formula- naturalny kolagen morski na włosy, skórę, paznokcie – ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – krótka historia

W światowych kręgach, kolagen naturalny był znany i wykorzystywany od dawna. Pozyskiwano go ze skór bydlęcych, niestety w nieaktywnej postaci. Mimo tego, znalazł zastosowanie m.in. w kosmetycznych implantach, rozpuszczalnych szwach, protezach oraz jako składnik maści wspomagających leczenie oparzeń, blizn i rozstępów. Historia produkcji i wykorzystania kolagenu ma także ważny, polski akcent. W latach 80-tych inżynierowie z gdańskich uczelni uzyskali z ekstraktu skór rybich kolagen o budowie idealnie oddającej ten ludzki. Prace nad tym wyjątkowym wynalazkiem trwały ponad 20 lat. A do najważniejszych odkryć można zaliczyć opracowanie metody hydratacji kolagenu ze skór rybich, w której przechodzi on do roztworu wodnego nie tracąc unikatowej struktury potrójnej helisy. W środowisku światowych specjalistów ten wynalazek był sensacją. Ale polskie firmy potrzebowały dużo czasu, żeby zrozumieć jego fenomen i dopiero w 2003 roku zdecydowały się na praktyczne zastosowanie tego odkrycia w kosmetologii. Kolagen morski jest związkiem, którego cząsteczki są mniejsze niż te pochodzenia zwierzęcego, dlatego działa on bardziej efektywnie. Na dodatek budowa takiego kolagenu jest praktycznie identyczna jak ta w organizmie człowieka (obserwuje się minimalne różnice).

The Collagen Formula

The Collagen Formula ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny na skórę i włosy – jak to działa, czyli właściwości kolagenu

Prawidłowy poziom kolagenu w organizmie gwarantuje efektywność przebiegu wielu procesów fizjologicznych. Kolagen naturalny odpowiada przede wszystkim za:

  • Utrzymanie jędrności skóry
  • Prawidłową jej regenerację
  • Poprawę owalu twarzy
  • Zmiękczanie i wygładzanie blizn
  • Redukcję i zmniejszenie widoczności rozstępów
  • Utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych, czyli pośrednio na krążenie krwi
  • Prawidłowe gojenie się ran czy złamań
  • Wzrost włosów i paznokci
  • Wzmocnienie i prawidłowe „nawilżenie” stawów
kolagen rybi fish collagen

The Collagen Formula – kolagen rybi od ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – niedobory

Objawy niedoboru kolagenu można łatwo odczuć i zaobserwować. Sztywność stawów oraz uczucie nieprawidłowego ich nawilżenia to objaw, który szybko daje się we znaki. Utrata kolagenu prowadzi do zwiększonego uczucia tarcia w obrębie torebki stawowej, a to w dłuższej perspektywie niszczy stawy. Prowadzone nad tym zagadnieniem badania pokazują, iż u osób, które cierpią na zwyrodnieniowe bóle stawów suplementacja kolagenem naturalnym pomogła w wykonywaniu codziennych czynności, a przede wszystkim przyczyniła się do zmniejszenia bólu.

Kolagen naturalny na włosy, skórę i rozstępy

Niedobór kolagenu to także widoczne zmiany dotyczące jędrności naszej skóry. Jednak stwierdzono, że odpowiednia jego podaż w diecie oraz ewentualna suplementacja przyczyniły się do poprawy elastyczności i nawilżenia skóry. Zaobserwowano także ich pozytywny wpływ na redukcję i zmniejszenie widoczności cellulitu i rozstępów. Białko kolagenowe to również budulec paznokci czy włosów – taka suplementacja będzie stanowiła korzyść również dla nich.

kolagen do twarzy collagen supplement

Kolagen morski – The Collagen Formula – ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – jak pomóc i nie zaszkodzić, czyli jakie czynniki wpływają na produkcję kolagenu

U młodych osób kolagen jest sprężysty i stanowi rusztowanie dla skóry. Niestety, wraz z wiekiem (już około 25 roku życia!)  zaczyna go ubywać – średni spadek to 2% rocznie, a w okresie menopauzy nawet 30%. Organizm nie jest w stanie nadążyć z produkcją włókien kolagenowych i nie ma możliwości zastąpienia nowymi tych, które ulegają naturalnemu rozpadowi. Poza tym, te już produkowane włókna są gorszej jakości – krótsze i szybciej ulegają degradacji, Dlatego wraz z wiekiem skóra traci swoje właściwości – co objawia się jej gorszą kondycją, wiotkością i widocznymi zmarszczkami.  Dodatkowe czynniki, które negatywnie wpływają na produkcję kolagenu to  dieta bogata w cukier, zanieczyszczenia, używki takie jak palenie papierosów, promieniowanie UV oraz stres. Właśnie stres, a zwłaszcza ten przewlekły działa niekorzystnie. Wydzielany jest wówczas kortyzol, czyli hormon stresu, który przyczynia się do rozpadu włókien kolagenowych. Co ciekawe, problemy z prawidłową produkcją kolagenu obserwuje się również u osób uprawiających sport wyczynowo. Ścięgna, chrząstki i stawy zawodników narażone są na ciągłe mikro- i makrourazy, co nie pozostaje obojętne dla ilości i jakości produkowanego kolagenu.

kolagen morski marine collagen

Kolagen morskinaturalny kolagen rybi od ZOJO Beauty Elixirs

Również u osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, czyli takimi, w których układ odpornościowy działa nieprawidłowo i „atakuje” organizm stwierdza się nieprawidłowości związane z produkowanym kolagenem. Te przykłady pokazują, iż jest wiele wyjątków od reguły. Dlatego nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że problem zaburzonej produkcji kolagenu dotyczy przede wszystkim osób starszych. To z kolei daje nam „znak”, że warto zainteresować się tym tematem jak najwcześniej.

kolagen naturalny natural collagen

Kolagen morskisuplement diety od ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny a witamina C

Oprócz składników, które negatywnie wpływają na produkcję kolagenu, są też takie, które mają wpływ pozytywny. Jednym z podstawowych czynników o takim działaniu jest witamina C konieczna w procesie biosyntezy kolagenu. Aby w naszym organizmie jej nie zabrakło, konieczne jest odpowiednie zbilansowanie diety. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w zielonych, liściastych warzywach tj. jarmuż, owocach jagodowych i cytrusowych, papryce, natce pietruszki czy kiszonej kapuście. Dieta „wspomagająca wygląd skóry” powinna być także bogata w witaminę E, która reguluje nawilżenie skóry i chroni ją przed promieniowaniem UV. By zapewnić jej prawidłową podaż, należy spożywać m.in. kiełki, oleje, awokado czy orzechy. Nie można też zapominać o witaminie A, która poprawia elastyczność skóry oraz spowalnia procesy jej starzenia. Znaleźć ją można m.in. w warzywach – dyni, marchwi, papryce, owocach tj. melon, brzoskwinia czy jajach. Natomiast prawdziwe must-have w takiej diecie to kwasy omega 3 o właściwościach przeciwzapalnych, których źródłem są: oliwa z oliwek, olej lniany, tłuste ryby tj. łosoś czy orzechy.

kawa z kolagenem collagen coffee

Kawa z kolagenem ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen typ I,II,III…ile typów, tyle funkcji

Ciało ludzkie jest zbudowane z różnych typów kolagenu. Najczęściej występujące typy to: I, III, IV, V, VI i VII. Dominującą formą kolagenu w skórze (około 90%) człowieka jest kolagen typu I, który stanowi włóknistą podporę skóry, a także kolagen III, który oplata włókna kolagenu I i odpowiada za prawidłowe ich ułożenie oraz sprężystość skóry. Z kolei rodzaje: II, IX, X, XI występują w chrząstkach stawowych i odpowiadają za ich prawidłowe funkcjonowanie. Typ V nazywany śródmiąższowym występuje w tkance tworzącej blizny, a typ VI jest jego odmianą. Typów kolagenu jest dużo więcej i pewnie nie wszystkie ich właściwości są jeszcze poznane, natomiast te wymienione mają najbardziej udowodnione i opisane działanie.

Kolagen naturalny może także podzielić na określone rodzaje. Wśród nich wyróżnimy: kolagen zwierzęcy, natywny, hydrolizowany, atelokolagen, mikrokolagen, kolagen liofilizowany i kolagen roślinny. Do najbardziej wartościowych zalicza się z kolei kolagen rybi.

woda kolagenowa z cytryną collagen water

Kolagen morski ZOJO najlepiej przyjmować z wodą z cytryną

Kolagen naturalny – szerokie wykorzystanie

Panujący kult młodego wyglądu, chęć braku zmarszczek i potrzeba poprawy wyglądu skóry spowodowały, iż kolagen znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – przede wszystkim kosmetologii i medycynie. Jedne z preparatów, które wykorzystują kolagen to wypełniacze stosowane w zabiegach medycyny estetycznej. Stosuje się je w celu wyrównania powierzchni skóry w miejscach zmarszczek, blizn, a także modelowanie ust czy owalu twarzy. Wypełniacze kolagenowe stanowią jedną z najstarszych stosowanych grup wypełniaczy – używa się ich od początku lat 80. Ciągle są one badane, zmieniane i udoskonalane, ale obecnie już sporadycznie stosowane. Dodatkowo, ich używanie nadal jest obarczone działaniami niepożądanymi, do których zaliczyć można m.in.: reakcje alergiczne, infekcje, przebarwienia, obrzęki czy ropnie. Hydrolizaty kolagenu stosowane są także w kosmetyce – znaleźć je można w preparatach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wykorzystuje się je jako składniki o działaniu nawilżającym, a ich rola polega na wiązaniu wody w płaszczu hydrolipidowym skóry. Bardzo istotne jest ich całkowite bezpieczeństwo stosowania. Obecnie wiadomo, że cząsteczki kolagenu stosowanego w takich preparatach są zbyt duże i nie mają możliwości przenikania w głąb naskórka. Dlatego kolagen w kosmetykach nie może działać – nie przyczynia się do uzupełniania niedoborów w organizmie. Nie oznacza to jednak, iż nie ma zalet – może tworzyć na powierzchni skóry warstwę, która ma zdolność wchłaniania i zatrzymywania wilgoci, co może dawać efekt powierzchownego nawilżenia.

kolagen naturalny w proszku collagen powder

Naturalny kolagen morski w proszku w proszku – ZOJO Beauty Elixirs

Kosmetolodzy przekonują, że nieco inaczej wygląda kwestia kolagenu naturalnego, który występuje w postaci potrójnej helisy. Ten produkt jest biologicznie aktywnym białkiem, które w kontakcie z naszą skórą powinno rozpadać się na mniejsze cząsteczki – peptydy i aminokwasy. Kolagen naturalny stosowany w zabiegach medycyny estetycznej czy kosmetykach będzie więc działał na zasadzie stymulacji komórek do tworzenia kolagenu. Aby skóra jak najlepiej go przyswoiła, musi być odpowiednio przygotowana – oczyszczona i podana działaniu peelingu.

kolagen sklep online collagen shop online

Kolagen sklep ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – suplement diety 

Preparaty doustne zawierające kolagen naturalny lub jego hydrolizaty do tej pory znajdowały zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce schorzeń tkanki łącznej, głównie chrzęstno-stawowej. Obecnie ich przeznaczenie jest znacznie bardziej rozszerzone i opiera się na poprawie wyglądu skóry i opóźnieniu efektów starzenia. Suplementy diety zawierające kolagen naturalny zaczęły pojawiać się w Europie stosunkowo niedawno, w przeciwieństwie do Japonii, gdzie stosowane są już od dawna. Badań sprawdzających faktyczne działanie takich suplementów jest niewiele, jednak te, które powstały pokazują, iż doustne przyjmowanie hydrolizatów kolagenu prawdopodobnie wpływa ochronnie na tkankę łączną  oraz działa nawilżająco na skórę. Warto wiedzieć, że nie stwierdza się zagrożeń i nieprawidłowości związanych z przyjmowaniem kolagenu. Jednak nie może on być stosowany u osób z alergią na ryby i skorupiaki, bo najczęściej to z nich jest produkowany.

kolagen morski na twarz skin marine collagen

Kolagen na twarzkolagen morski uważa się za przynoszący najlepsze efekty anti-aging

Najlepszy kolagen naturalny – jaki kolagen wybrać?

Rodzaj kolagenu oraz źródło jego pozyskania – to dwie podstawowe informacje, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego suplementu z kolagenem. Obecnie najlepszym na rynku źródłem, z którego pozyskuje się kolagen wydają się być ryby morskie. Jeżeli chodzi o rodzaj – szukajmy w preparatach typów: I i III, które będą miały największy wpływ na wygląd naszej skóry. Sprawa drugorzędna to forma podania – możemy wybierać spośród tabletek, płynów czy proszków. To już kwestia bardziej indywidualna. Warto unikać kolagenu w  tabletkach i kapsułkach które często zawierają dużo substancji dodatkowych tworzących otoczkę, są trudniej przyswajalne i mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

naturalne suplementy diety natural food supplements

Kolekcja naturalnych suplementów diety ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen w płynie lub w formie proszku to wygodniejsza opcja. Można je pić „sauté” albo dodawać do ulubionych koktajli lub smoothies. Kolagen w proszku daje prawdopodobnie najwięcej możliwości przygotowania – może stanowić dodatek do napojów czy potraw. Warto pamiętać o dodatku witaminy C, czyli wzbogaceniu takiego napoju o sok z cytryny, owoce jagodowe czy natkę pietruszki.

A na sam koniec…

Każdego, kto lubi eksperymentować na pewno zainteresuje cudowna mikstura kolagenowa. Aby ją przygotować należy przez długi czas (2-4 h) gotować na wolnym ogniu…kurze łapki. A potem taki specyfik wypić! Najlepiej z dodatkiem soku z cytryny, żeby zniwelować specyficzny smak. Na pewno jest to opcja dla odważnych ?

naturalne suplementy diety natural beauty supplements

Kolekcja naturalnych suplementów diety od ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – przyszłosć

Wracając jeszcze na chwilę do Japonii – jej mieszkańcy są szczególnie podatni na dietetyczne szaleństwa. W sklepach można bez problemu kupić na przykład dżemy z kolagenem, galaretki owocowe ze stopionym kolagenem, wywary z kurzych łapek, sproszkowane chrząstki czy płetwy rekina. Może to właśnie sekret ich nieskazitelnie pięknej skóry i długiego życia?

kolagen warszawa sklep collagen europe

Kolagen Warszawa sklep ZOJO Beauty Elixirs

Kolagen naturalny – sklep

Naturalny kolagen morski w proszku i kolagen do picia w płynie znajdziesz m.in. w sklepie  ZOJO Beauty Elixirs w Warszawie. Sprawdź też kolekcję naturalnych, wegańskich suplementów diety ZOJO – to organicznie pozyskiwane adaptogeny, grzyby witalne, zioła tonizujące i tzw. skinfood.  

Autor: Dagmara Widawska

Produkty opisane w artykule

Smacznie i zdrowo

Nasze propozycje podania

czekoladowe-brownie-z-kolagenem

Czekoladowe brownie ze skórką pomarańczową

40 min

Adaptogeny

#GoldenAdaptoLatte

Gruszki duszone w winie z hibiskusem i aronią

5 min

Pizza-z-winogronami-przepis

Pizza z winogronami i formułą YOUNG

Kakaowe-trufle-przepis

Kakaowe trufle z Magic Cocoa z grzybami

Zapisz się na newsletter i zdobądź 15% rabatu na pierwsze zakupy

Wysyłam...
Dziękujemy. Sprawdź pocztę, Twój 15% kod promocyjny czeka. Udanych zakupów, Piękna!
Podaj proszę poprawny adres email
Uzupełnij proszę wszystkie wymagane pola
Member exists