Adaptogeny

Wywiad z Katarzyną Kociołek i Kingą Wojtasik

Jak zaczęła się Wasza przygoda ze sportem? Dlaczego wybrałyście akurat siatkówkę plażową?

Kasia: Moja przygoda ze sportem zaczęła się już w podstawówce, gdzie próbowałam kilku dyscyplin, z których w końcu wybrałam siatkówkę (najpierw halową a później już plażową). Natomiast w siatkówkę plażową w Kadrze Polski gram od 9 lat. Dlaczego plażówka? Jest to cudowny sport, który wyzwala we mnie niesamowite emocje, do tego piasek, słońce i fajne miejsca na całym świecie 🙂

Kinga: Sport towarzyszył mi od młodości. Rodzice byli sportowcami, więc było jasne, że pójdę w ich ślady. Początkowo zajmowałam się kilkoma dyscyplinami, jednak w wieku 11 lat zdecydowałam, że siatkówka jest moją ulubioną dyscypliną. Trenowałam ją 8 lat, by po tym okresie przejść tylko i wyłącznie na plażę. Zawsze lubiłam okres letni, kiedy to grałyśmy w słońcu, na piasku. Na początku była to zabawa, która przerodziła się w profesjonalne granie. Każdy kto spróbuje pograć na plaży zrozumie, że łatwo się w tym sporcie zakochać.

Jakie jest Wasze największe marzenie związane z siatkówką?

Kasia: Pierwszym największym moim marzeniem sportowym jest zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie, a drugim zdobyć na nich medal.

Kinga: Oczywiście moim największym marzeniem jest medal olimpijski. O tym marzymy 😉 Na razie musimy walczyć o to, aby na Igrzyskach zagrać i to jest naszym celem.

Właśnie zakończył się sezon plażowy – czy Wasze codzienne życie w trakcie sezonu bardzo się różni od tego po sezonie?

Kasia: Trochę wolnego, wtedy wakacje i spędzanie czasu z najbliższymi. Po pewnym czasie (2-3 tyg) wracamy do treningów. Sezon przygotowawczy wygląda zupełnie inaczej, dużo więcej treningów, zero turniejów. Większość czasu spędzamy wtedy w Spale, gdzie mamy halę z piaskiem a od powiedzmy stycznia, lutego wyjeżdżamy na obozy zagraniczne.

Kinga: Nasze posezonowe życie różni się bardzo od tego, które mamy w trakcie grania. W sezonie jesteśmy 300 dni w roku poza domem. Ciągle w samolotach, hotelach. Trzeba to lubić. Po sezonie skupiamy się na regeneracji, leczeniu kontuzji i przede wszystkim odpoczynku.

Jakie są Wasze sposoby na regenerację po ciężkich treningach i turniejach?

Kasia: Odnowa biologiczna (sauna, zimna bania, basen), praca z fizjoterapeutami, odżywki, które mamy na regenerację i obowiązkowo po całym dniu meczowym dajemy nogi do góry i zakładamy nogawki kompresyjne, które przyspieszają regenerację.

Kinga: Regenerujemy się w różny sposób. Mamy masaże, używamy lodu , sauny.

Czy jako profesjonalne sportsmenki stosujecie jakieś specjalne diety lub suplementy diety?

Kasia: Specjalnej diety nie mamy, ale wiemy co możemy a czego nie powinnyśmy jeść. Wiemy jak powinny wyglądać posiłki na turnieju czy w dniu treningowym. Do tego dodajemy produkty ZOJO do naszych owsianek czy koktajli, są więc one nieodłącznym elementem naszej diety. Mamy też różne odżywki i suplementy, które pomagają nam np w trakcie meczu utrzymać poziom elektrolitów czy po ciężkiej siłowni uzupełnić składniki w organizmie.

Kinga: Używamy suplementów, witamin i staramy się jeść przede wszystkim zdrowo. Nie zawsze się to udaje, ale dieta u sportowca to podstawa.

Wiemy, że stosujecie adaptogeny od ZOJO. Czy możecie nam trochę powiedzieć o wpływie adaptogenów na organizm?

Kasia: Adaptogeny mogą pomóc nam wzmocnić organizm i zwiększyć jego wydolność podczas ciężkich meczy czy treningów. Nie zastępuje to żadnej diety, ale są jej ważnym elementem. Pozwalają zachować balans w organizmie i działają kojąco na stres. Do tego fajnie można je połączyć z codziennymi posiłkami. Moje ulubione adaptogeny ZOJO to Perła i The Beauty Pageant, używam ich zawsze gdy rano ląduje przede mną miska z płatkami 🙂

Kinga: Używamy suplementów, witamin i staramy się jeść przede wszystkim zdrowo. Nie zawsze się to udaje, ale dieta u sportowca to podstawa. Moją ulubioną formułą jest Beauty Pageant. Najczęściej łączę ją  z owsianką z owocami. Jest to moje ulubione połączenie.

Czego Wam życzyć w nadchodzącym sezonie sportowym?

Kasia: Zdrowia i awansu na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020! i dziękujemy, że ZOJO jest z nami 😊

Kinga: Przede wszystkim  zdrowia ! O resztę zadbamy same:)

Napisaliśmy o...

Starter Set Beauty

150g

The Beauty Pageant Formula

150g

Natural beauty supplements with adaptogens ZOJO Beauty Elixirs The Beauty Pageant Formula 150g Carob, lucuma fruit, camu camu, cinnamon, turmeric, ginger, blueberry

The Gorgeous Formula

35g

Adaptogenic beauty elixirs ZOJO Beauty Elixirs The Gorgeous Formula 35g with barley grass, blackcurrant, baobab, ashwagandha, mucuna pruriens, triphala, matcha