najlepszy-kolagen-najmocniejszy-collagen-best-marine-collagen

Strona główna Blog Najlepszy kolagen

#kolagen, #kolagen na włosy, #kolagen suplement, #kolagen naturalnz, #suplementacja kolagenem

Najlepszy kolagen

Najlepszy kolagen

Najlepszy kolagen to ten, który przyjmujesz regularnie. Gdyby tylko można było zatrzymać czas… – to marzenie nie jednej z nas, prawda? Jednak na ten moment niemożliwe do zrealizowania, dlatego chyba nie ma sensu poświęcać mu zbyt wiele czasu. Bo czasu przecież nie da się zatrzymać i dobrze o tym wiemy, ale sam proces starzenia, czyli de facto upływu czasu można spowolnić. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów i chętnie się nimi z Tobą podzielimy.

Zdrowy tryb życia, odpowiednio zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna – to wszystko niezbędne i sprawdzone elementy spowolnienia procesu starzenia. Do tej grupy zaliczyć można także kosmetyki czy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jest jeszcze on – kolagen,  nazywany składnikiem, a nawet eliksirem młodości.

Kolagen – kiedy zaczyna go brakować? 

Braki kolagenu pojawiające się wraz z wiekiem najszybciej widać na skórze naszej twarzy
i szyi. Bez niego staje się ona wiotka, obwisła, traci napięcie, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. To dokonały moment, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać. Warto przyjrzeć się swojej diecie – czy jest wystarczająco odżywcza i zawiera składniki, których spożycie przekłada się bezpośrednio na wygląd naszej skóry? Nie może w niej zabraknąć na przykład  ryb bogatych w witaminę E oraz NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zadbają o odpowiednie nawilżenie. Kluczowa dla wyglądu skóry jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja – i tu pojawiają się kosmetyki z kolagenem. Ale kolagen to także suplementacja, która może zapewnić Twojej skórze wygładzenie, sprężystość i pożądane napięcie.

najlepszy-kolagen

Najlepszy kolagen to ten, który przyjmujesz regularnie

Wszechobecny kolagen

Kolagen to biało obecne praktycznie we wszystkich strukturach naszego ciała – ścięgnach, więzadłach, chrząstkach, kościach i w końcu skórze. Jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej, która buduje wymienione wcześniej elementy. Spaja małe komórki w większą całość – tkani i narządy, czyli tworzy wnętrze naszego ciała. Kolagen śmiało można nazwać naturalnym, sprężystym rusztowaniem, które powoduje, że nasze narządy wewnętrzne – nerki, wątroba czy żołądek mogą być odpowiednio umocowane. Za jego produkuję odpowiadają fibroblasty, a do syntezy kolagenu niezbędna jest obecność witaminy C. Swoje właściwości kolagen wykorzystuje w nie jednej „słusznej sprawie” – wspomaga proces gojenia ran czy przyspiesza regenerację skóry po oparzeniach.

W naszym ciele nieustannie zachodzą procesy zniszczenia i odbudowy. To wpływa na zapotrzebowanie na kolagen, który produkowany jest na bieżąco i zużywany tam, gdzie akurat jest niezbędny. Na ten moment znamy ponad 20 rodzajów kolagenu, ale w skórze występują dwa jego typy –  I i III. Ten pierwszy to główny kolagen odpowiedzialny za szeroko rozumiane procesy budulcowe, natomiast III aktywnie działa przy ranach i tworzeniu się blizn. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że kolagen typu III i tak finalnie zostaje przebudowany do kolagenu typu I.

kolagen-na-skórę

 

Jednak dla wielu z nas, kolagen to przede wszystkim TEN wyjątkowy składnik, dzięki któremu nasza skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio nawilżona. Ten efekt zawdzięczamy dwóm, głównym właściwościom charakterystycznym dla kolagenu, czyli elastyczności i rozciągliwości. Możemy rozpływać się w zachwytach nad jego działaniem, ale mamy także dowody, które je potwierdzają:) Kolagen to substancja absolutnie kluczowa dla naszej skóry – stanowi aż 70% białek, które ją budują. Jego wyjątkowa wytrzymałość jest dla naszej skóry ratunkiem – sprawia, że ona nie pęka i nie rozrywa się. Choć i w tym przypadku znamy określone wyjątki. W przypadku skrajnego naciągania skóry, dochodzi do mikro rozerwań, w wyniku których tworzą się rozstępy. Natomiast w przypadku uszkodzeń skóry mogą powstawać także blizny. Jak widać nikt, nawet kolagen nie jest w pełni doskonały:)

Czas nie jest łaskawy dla kolagenu

Mówisz odmładzanie, myślisz – kolagen. I to się zgadza, bo kolagen, a właściwie jego brak jest „odpowiedzialny” (a przynajmniej częściowo) za postępujący proces starzenia się. Ale zacznijmy od początku…

Do 25. roku życia w naszym organizmie panuje „kolagenowa harmonia”, czyli tyle samo kolagenu ubywa, jak i jest produkowane. Dzięki temu nasza skóra jest odpowiednio jędrna, a nasze kości i stawy w pełni sprawne. Potem zaczyna się robić nieco gorzej, bo rocznie tracimy średnio 1% kolagenu. I nie chodzi tu tylko o jego ilość, ale też jakość. Istniejące włókna kolagenowe robią się coraz słabsze, a siatka ich wzajemnych połączeń coraz rzadsza. „Kolagenowe rusztowanie” zaczyna powoli się chwiać, a to powoduje, że skóra traci swoje młodzieńcze właściwości, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki. Gwałtowny spadek produkcji kolagenu następuje po 50. roku życia, a przekroczeniu 60. roku życia jego wytwarzanie zanika całkowicie. Oznacza to, że organizm nie nadąża już z produkcją kolagenu i więcej jego cząsteczek obumiera niż jest tworzonych. Zmiany w ilości kolagenu możemy obserwować dosłownie na własnej skórze. Traci ona swoją młodzieńczą jędrność, staje się odwodniona i pozbawiona blasku. Osłabieniu ulega także kondycja naszych włosów i paznokci, które z wiekiem stają się cieńsze i bardziej kruche.

Pojawiające się z wiekiem zaburzenia w produkcji kolagenu nieuchronnie prowadzą do jego niedoborów. Te z kolei powodują realne problemy zdrowotne. Bo utrata kolagenu zmienia nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, ale wiąże się także z różnymi – często nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jedną z nich są choroby stawów, czyli ruchomych połączeń naszych kości. Kolagen ma za zadanie produkować odpowiednią ilość mazi stawowej, wpływa też na twardość i elastyczność chrząstki. Jeśli jest go zbyt mało, to nasze kości nie są odpowiednio zabezpieczone, ocierają się o siebie, a to powoduje ból praktycznie przy każdym ruchu. W dalszej perspektywie niedobory kolagenu  mogą zwiększać ryzyko złamań kości i powodować problemy z poruszaniem się.

Nie tylko czas jest wrogiem kolagenu. Do niszczenia włókien kolagenowych obecnych
w naszym ciele może dochodzić także pod wpływem m.in. określonych chorób, przewlekłego stresu, nadmiernej ekspozycji na słońce lub palenia papierosów. Właśnie dlatego dla zachowania młodego i promiennego wyglądu tak ważna jest całość naszego stylu życia.

Kolagen – najlepszy kosmetyk dla skóry?

Składnik wielu kremów, serów czy maseczek do twarzy, których etykiety obiecują nam młody i promienny wygląd skóry praktycznie od ręki. Warto jednak wiedzieć, że cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, aby przeniknąć do głębszych warstw naszej skóry, choć to wcale nie oznacza, że nie działa. Kolagen zawarty w kosmetykach nie zastąpi ani nie uzupełni deficytu tego naturalnego – powstającego w naszym organizmie. Ale wytworzy na powierzchni skóry hydrofilowy filtr, który zapobiegnie utracie wody i zwiększy poziom nawilżenia. To jeszcze nie wszystko, co kolagen potrafi. Dzięki swoim właściwościom przyspiesza regenerację skóry, poprawia jej jędrność i wyraźnie wygładza. Reguluje wydzielanie sebum oraz pomaga łagodzić podrażnienia. Kolagen to składnik wykorzystywany także w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Kolagenowe szampony, odżywki czy maski mają za zadanie ułatwić rozczesywanie naszych włosów, nadać im połysk i zmniejszyć ich skłonność do puszenia.

Kosmetyki są nieodłączną częścią naszego życia i nie wyobrażamy sobie, żeby mogło być inaczej. Ale ich użycie samo w sobie wcale nie jest gwarancją sukcesu. Piękny wygląd naszej skóry to proces, na który składa się kilka (a może nawet kilkanaście?) różnych czynników. Oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków, warto zatem zadbać o:

  • unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV
  • ograniczenie obecności w diecie cukrów prostych
  • wypijanie odpowiedniej ilości wody – niezbędnej do utrzymania elastyczności włókien kolagenowych
  • unikanie stosowania używek

Gdzie można znaleźć kolagen?

Utrata naturalnego kolagenu zobowiązuje nas do określonego działania – musimy na bieżąco dostarczać go swojemu ciału i to w różnej postaci. „Terapia kolagenowa” polega na tym, aby włączyć do swojego jadłospisu odpowiednią żywność, stosować wysokiej jakości suplementy oraz używać kosmetyków stymulujących odbudowę włókien kolagenowych.

Dieta bogata w kolagen

I tu mamy pewien problem – kolagen, owszem, jest zawarty w różnych produktach spożywczych, ale raczej takich, których nie jemy zbyt często, a czasem nawet wcale. Kolagen bowiem znajduje się w żelatynie, kurzych łapkach, podrobach, które nie są stałymi elementami naszej codziennej diety. Oprócz tego zawierają duże ilości tłuszczu, którego nadmierne spożycie może skutkować wzrostem masy naszego ciała. Na szczęście nie tylko sam kolagen ratuje naszą skórę, stawy czy kości, ale również produkty bogate w witaminę C i E, które ograniczają proces zanikania tego białka. Jedzmy więc jak najwięcej warzyw, owoców, ryb, jaj, kiełków czy nasion roślin strączkowych, a pomożemy kolagenowi zachować dobrą formę. 

kolagen-do-picia-w-płynie

Bardziej jędrna skóra

Kolagen w kosmetologii i medycynie estetycznej

Z powodzeniem stosowany jest jako wypełniacz zmarszczek, wykorzystuje się go również do rewitalizacji skóry w zabiegach takich jak mezoterapia. Kolagenowy preparat ma za zadanie nawilżyć naszą skórę oraz wyrównać jej powierzchnię, pozbawiając ją widocznych zmarszczek. W kosmetologii stosuje się także stymulatory pobudzające fibroblasty do produkcji naturalnego kolagenu w naszej skórze. Zabiegi z wykorzystaniem kolagenu dają szybkie, ale często niezbyt długotrwałe efekty. W przeciwieństwie do suplementacji i kosmetyków, na których efekt finalny może i trzeba poczekać nieco dłużej, ale za to odpowiednio długo można się nim także cieszyć. I to bez bólu – dla samej skóry i naszego portfela.

Suplementacja kolagenu – jesteśmy na tak!

Kolagen – sprzymierzeniec młodości zamknięty w codziennej dawce suplementu. Jest łatwy do spożycia, nie odrzuca swoim wyglądem czy zapachem, a przede wszystkim nie trzeba go przygotowywać, przyprawiać czy gotować. Wystarczy dodać porcję kolagenu do wody lub ulubionego napoju i to właściwie tyle. Proste, prawda?

Najlepszy kolagen: rybi czy wołowy?

Zwycięzca może być jeden i akurat w przypadku suplementów jest to kolagen rybi. Dzięki swojej strukturalnej budowie oraz podobieństwu do kolagenu ludzkiego cechuje go wielokrotnie większa przyswajalność niż kolagenu wołowego. Co oczywiście przekłada się na lepsze efekty obserwowane na naszej skórze. Jednak kolagen rybi nie uzupełnia braków naszego – ludzkiego, tylko pobudza produkcję tego białka w naszym organizmie.

Z kolei jako składnik kosmetyków lepiej, według ekspertów, sprawdzi się kolagen wołowy. Jest też kolagen dla wegan, czyli kolagen pochodzący ze ścian komórek alg. Jednak nie gwarantuje on tak dobrych efektów, jak kolagen pochodzenia zwierzęcego.

Który kolagen lepszy: do picia czy w kapsułkach?

A może jednak kolagen w proszku? Bez obaw, każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku dostępne są suplementy z kolagenem w kapsułkach, tabletkach, w formie proszku do rozpuszczania
w wodzie lub dodawania do koktajli, a nawet kolagen w płynie. Nie sama forma kolagenu jest najważniejsza, a bardziej zawartość. Suplement powinien zawierać dużą dawkę kolagenu, czyli co najmniej 400 mg, a on sam powinien być pochodzenia rybiego, występować w postaci hydrolizowanej oraz mieć niską masę cząsteczkową. Wszystkie te czynniki wpłyną na  jego lepsze wchłanianie.

najlepszy-kolagen-najmocniejszy-kolagen

Jaki kolagen jest najlepszy do suplementacji?

 

Kiedy rozpocząć suplementację kolagenu?

Można śmiało stwierdzić, że suplementy kolagenu mają coś do zaoferowania każdemu – niezależnie od wieku. Jednak zdecydowanie częściej sięgają po nie kobiety, które ukończyły 25. rok życia, a na ich skórze zaczęły się pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Początkowo bardzo delikatne i subtelne, ale uciążliwe. Granica wieku będzie dobrym kryterium, które pozwoli nam rozpocząć suplementację kolagenem. Ale nie musi być jedynym. Kolagen sprawdzi się, jeśli zauważyłaś pogorszenie stanu swojej skóry, czyli gdy straciła ona jędrność i wymaganą gęstość. Będzie idealnym uzupełnieniem diety, aktywności i masaży przy zmaganiach z cellulitem. Przyda się także wtedy, gdy zauważysz, że Twoje włosy są osłabione i straciły dawny blask. Ale z powodzeniem mogą go stosować również osoby po urazach, operacjach czy z problemami stawowo-mięśniowymi. Wspomoże też regenerację u osób aktywnych fizycznie.

Duet doskonały, czyli kolagen i witamina C

Suplementacja kolagenu może okazać się nic nie warta, jeśli jednocześnie nie będziemy dostarczać odpowiedniej ilości witaminy C. To właśnie ona jest niezbędna do syntezy kolagenu wewnątrz naszego organizmu. Dlatego witamina C powinna być stałym i obowiązkowym składnikiem naszej diety. Tym bardziej, że jest ona tak łatwo dostępna  – występuje m.in. w czerwonej papryce, natce pietruszki czy tak pysznych owocach jagodowych, na które sezon trwa w najlepsze. Dobrze jest również, kiedy witamina C jest jednym ze składników kolagenowego suplementu. A jeśli nie jest, to nic straconego. Wystarczy, że do wody, w której rozpuszczasz kolagen dodasz trochę soku z cytryny. Lepszy smak i działanie gwarantowane.

Specjalne warunki przechowywania kolagenu

Najważniejsza dla kolagenu, a właściwie dla jego wyjątkowej struktury potrójnej helisy jest temperatura. Nie może być ona zbyt niska, ani zbyt wysoka, ponieważ mogłaby doprowadzić do utraty aktywności biologicznej kolagenu. Jaka zatem powinna być? Idealna temperatura do przechowywania suplementów kolagenu naturalnego mieści się w przedziale 5-28 stopni. Nie trzymaj kolagenu w łazience – obok prysznica czy wanny, bo te miejsca są narażone na duże wahania temperatur. Trzymanie kolagenu w lodówce również może przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić do zniszczenia jego struktury.

Piękno to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz, ale przede wszystkim to, co udało nam się wypracować wewnątrz naszego ciała. Nawet najlepsze kremy nie pomogą, jeśli organizm jest zaniedbany od środka – nie dostarczamy mu dobrej jakości pożywienia oraz nie uzupełniamy istniejących braków. Suplementy Zojo powstały po to, aby zadbać o Wasze wewnętrzne piękno. Dostarczyć Wam najwyższej jakości składników oraz wyrównać niedobory. Ich stosowanie jest wstępem do zmiany w postrzeganiu procesu dbania o siebie. Właśnie dlatego każdy powinien ich spróbować. A Ty zdążyłaś już je poznać?

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i suplementacja kolagenu od wewnątrz sprawdź nasze dwa flagowe produkty z kolagenem:

Kolagen do picia – Collagen Beauty Booster

Kolagen w proszku – The Collagen Formula

 

Produkty opisane w artykule

Smacznie i zdrowo

Nasze propozycje podania

kolagen-na-skórę

#kolagen na twarz, #kolagen do picia

Jeżynowy koktajl z kolagenem z szałwią i imbirem

15 min

czekoladowe-brownie-z-kolagenem

Czekoladowe brownie ze skórką pomarańczową

40 min

Adaptogeny

#GoldenAdaptoLatte

Gruszki duszone w winie z hibiskusem i aronią

5 min

Zapisz się na newsletter i zdobądź 15% rabatu na pierwsze zakupy

Wysyłam...
Dziękujemy. Sprawdź pocztę, Twój 15% kod promocyjny czeka. Udanych zakupów, Piękna!
Podaj proszę poprawny adres email
Uzupełnij proszę wszystkie wymagane pola
Member exists