Strona główna Co to jest kolagen?

co-to-jest-kolagen

Co to jest kolagen?

Co to jest kolagen? Najprościej ujmując kolagen to sprzymierzeniec naszej młodości. Z naukowego punktu widzenia możemy natomiast powiedzieć, że kolagen to białko o właściwościach strukturalnych, czyli budulcowych. Kolagen naturalny występuje w organizmie każdego z nas i stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich, a w samej skórze jest go aż 70%.

Kolagen jest obecny praktycznie we wszystkich strukturach naszego ciała – ścięgnach, więzadłach, chrząstkach, kościach czy skórze. Jest jednym z podstawowych składników budulcowych tkanki łącznej, która z kolei buduje wszystkie nasze narządy.

“Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO”

Źródło: Customer Survey October 2022

Co to jest kolagen i jak działa?

co-to-jest-kolagen

Kolagen działa jak rusztowanie

Przede wszystkim kolagen spaja komórki skóry, kości czy ścięgien w większą całości, czyli tworzy wnętrze naszego ciała.  Jest jak niezbędne rusztowanie, które umożliwia narządom wewnętrznym przebywanie w wyznaczonym miejscu i chroni przed przemieszczaniem.

Kolagen działa jak klej

Ale warto pamiętać o tym, że kolagen dba nie tylko o wygląd zewnętrzny i to, co widać „na pierwszy rzut oka”. Bez tego wyjątkowego białka, nasze ścięgna i stawy nie pracowałyby szybko i bezboleśnie, a nasza kondycja fizyczna znacznie by ucierpiała. Kolagen to składnik niezbędny także przy wszelkiego rodzaju urazach – dzięki niemu powstałe rany szybciej się goją, a złamane kości lepiej zrastają. Śmiało można stwierdzić, że kolagen sprawia, że nie tylko młodziej wyglądamy, ale tak też się czujemy.

Kolagen zwany jest „białkiem młodości”

Dzięki niemu skóra jest gładka, jędrna i sprężysta, a my nie musimy martwić się widocznymi zmarszczkami czy rozstępami.

“Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team.”

Źródło: Customer Survey October 2022

Jakie właściwości ma kolagen?

jakie-właściwości-ma-kolagen

Jakie są rodzaje kolagenu?

Dotychczasowe badania pozwoliły odkryć ponad 20 rodzajów kolagenu, z czego w skórze występują dwa główne jego typy.

Typ I stanowi około 80% skóry właściwej, zaś pozostałe 20% to kolagen typu III, powstający po urazach i przebudowywany do typu I. Jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych właściwości kolagenu jest jego ogromna wytrzymałość, dzięki której nasza skóra „nie pęka”.

Z czego zbudowany jest kolagen?

Kolagen jest białkiem zbudowanym z określonych aminokwasów, które regulują jego właściwości. Jednym z głównych składników budulcowych kolagenu jest prolina, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów i naczyń krwionośnych. Ma zdolność do odnawiania włókien kolagenowych i wiązania wody. Dzięki temu skóra może szybciej się regenerować i lepiej nawadniać. Kolagen buduje również lizyna – aminokwas, który ma zdolność do opóźniania starzenia skóry wynikającego z wysokiego poziomu cukru we krwi. Do pozostałych składników budulcowych kolagenu zalicza się glicynę i glutaminę.

Ubytek kolagenu z wiekiem

Ubytek kolagenu wraz z wiekiem (już po 25. roku życia!) jest nieuchronny, jednak nie możemy pozostać na niego obojętni. Konsekwencje jego niedoborów tj. sztywność stawów, utrata jędrności skóry, zły wygląd włosów i paznokci mogą mieć negatywne skutki zarówno dla funkcjonowania naszego organizmu, jak i naszego samopoczucia. Na szczęście znamy kilka sposobów, które pozwalają uzupełnić zmniejszający się poziom kolagenu w organizmie. Przede wszystkim dieta – jak zawsze zbilansowana, różnorodna i smaczna.

 

W czym jest kolagen?

Kolagen znajdziemy w produktach spożywczych, które zjadamy rzadko, a czasem wcale. Żelatyna, kurze łapki (i nie chodzi nam tutaj o zwyczajową nazwę zmarszczek w okolicach oczu ;)) czy podroby nie są stałymi elementami naszej codziennej diety. A wegetarianie i weganie nie jedzą ich wcale. Zdecydowanie nie możemy polecić ich spożywania ze względu na wątpliwe właściwości. Wprawdzie zawierają kolagen, ale jednocześnie są źródłem nasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które spożywane w zbyt dużych ilościach działają prozapalnie. Mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała czy zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

czym-jest-kolagen

Jakie produkty zawierają kolagen?

Dieta kolagenowa wcale nie musi być pełna produktów pochodzenia zwierzęcego, zamiast tego może obfitować w składniki naturalnie wspomagające produkcję kolagenu. W tej kwestii niekwestionowaną królową pozostaje witamina C obecna m.in. papryce, natce pietruszki, owocach jagodowych czy cytrusowych. Jej rolą jest wspomaganie syntezy kolagenu,
a dodatkowo jest ważnym antyoksydantem, który chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i procesami starzenia. Tajemniczo brzmiące flawonoidy zawarte m.in. w zielonej herbacie, jagodach, aronii czy brokułach zapobiegają rozpadowi kolagenu. Jest jeszcze woda – potrzebna zawsze i wszędzie! Właściwe nawodnienie to wręcz must have, jeśli chcemy poszczycić się piękną skórą oraz  świetnym zdrowiem.

Suplementacja kolagenu

Kolagenowa dieta to jedno – warto przestrzegać jej zaleceń, ale w tym przypadku może być niewystarczająca. Na szczęście istnieje alternatywa – zamknięta w codziennej dawce suplementu. Kolagen w tej formie jest łatwy do spożycia, nie odrzuca swoim zapachem czy wyglądem, a przede wszystkim nie trzeba go specjalnie przygotowywać, gotować czy przyprawiać. Wystarczy dodać porcję suplementu z kolagenem do wody lub ulubionego napoju aby codziennie w łatwy i przyjemny sposób uzupełniać jego niedobory i dbać o skórę i włosy – od wewnątrz.

Feed your beauty from within

co-to-jest-kolagen

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o skórę, włosy, paznokcie i stawy – od środka:


WIĘCEJ O KOLAGENIE:

Jak działa kolagen?

Na co pomaga kolagen?

Jak stosować kolagen?

Kolagen rybi

Kolagen naturalny