Strona główna Jak działa kolagen?

jak-działa-kolagen

Jak działa kolagen?

Jak działa kolagen? Można powiedzieć, że łączy i dba o to, aby nie dzielić. Do podstawowych funkcji kolagenu zaliczamy spajanie, czyli łączenie komórek. Ta z pozoru „zwyczajna” funkcja niesie za sobą szereg korzyści dla naszego organizmu. Dzięki niej kolagen może być odpowiedzialny za ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze oraz dbać o jej prawidłowy poziom nawilżenia. Jak jeszcze działa kolagen? Kolagen przyspiesza również regenerację naskórka, czyli zewnętrznej i najbardziej narażonej na uszkodzenia warstwy skóry. Zapobiega powstawaniu cellulitu, zmniejsza widoczność rozstępów czy zmarszczek. I oczywiście opóźnia procesy starzenia się skóry.

Jego działanie dla wyglądu naszej skóry jest nieocenione, ale kolagen potrafi znacznie więcej. Przyspiesza gojenie się ran i dba o to, aby powstałe w ich wyniku blizny powstawały w sposób prawidłowy. Kolagen korzystnie działa także na wytwory naszej skóry, czyli włosy i paznokcie. Aminokwasy, które budują cząsteczkę kolagenu mają właściwości odżywcze dla cebulek włosów – zapewniają im wzrost oraz dobrą kondycje. Są składnikiem budulcowym dla płytki paznokciowej, która dzięki nim jest twarda i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Jak działa kolagen na włosy?

kolagen-na-włosy

Czy kolagen pomaga na wypadające włosy?

Piękne i zdrowo wyglądające włosy to zasługa wielu czynników, które muszą ze sobą współdziałać i wzajemnie się uzupełniać. Zbilansowana dieta, suplementacja, idealnie dopasowane do ich potrzeb kosmetyki oraz akcesoria – wszystko to jest niezbędne, aby zadbać o dobrą formę i wygląd włosów. Doskonale wiemy, że nasze włosy są różne i mają różne wymagania, a rolą nas – ich właścicielek jest je dobrze poznać, a potem się do nich dopasować. Istnieją jednak takie składniki, których działanie będzie niezawodne, niezależnie od upodobań. Są takie elementy, których włosy po prostu potrzebują i już. Nie ma co z tym dyskutować, tylko dostarczać:)

I tu wchodzi kolagen – pełen dobroczynnych właściwości i gotowy do działania. Ze względu na dużą zawartość aminokwasów – glicyny, proliny i hydroksyproliny działa jak szybki zastrzyk odżywienia dla cebulek włosów, które odpowiadają m.in. za wzrost włosa. Zapewniając im odpowiednie odżywienie, sprawia, że stają się mocne i silne, a to z kolei ogranicza ich wypadanie. A to nie jedyny efekt, którego można spodziewać się po zastosowaniu kolagenu. Białko młodości, bo tak nazywany jest kolagen, nie dość, że może ograniczyć wypadanie włosów, to jeszcze przyczynia się do przyspieszenia ich wzrostu. Jest to możliwe dzięki temu, że kolagen dociera do cebulek włosów, które odpowiadają za ich odbudowę i wzrost. Ponadto regularnie stosowany sprawi, iż włosy staną się błyszczące, a ich struktura zregenerowana. Nie będzie także obojętny dla zwiększenia nawilżenia włosów. Brzmi obiecująco, prawda?

Jak działa kolagen na skórę i włosy?

Kolagen można stosować zewnętrznie – w postaci szamponów, odżywek czy masek oraz wewnętrznie – jako składnik diety i suplement. Najlepiej łączyć obie te formy, aby mieć pewność, że działają prawidłowo i mogą przynieść długotrwałe efekty.  Kolagenowe zabiegi przeznaczone są dla włosów łamliwych, przesuszonych i trudnych do ułożenia. Można je wykonywać regularnie w salonach fryzjerskich, ale także w domowym spa. Kolagen jest składnikiem popularnych zabiegów wykonywanych w salonach tj. sauna czy botoks na włosy. Jednak jeśli takie rozwiązanie jeszcze nie do końca Cię przekonuje, z powodzeniem możesz wykonać kolagenowy zabieg samodzielnie. Oczywiście nie chodzi nam tutaj o te popularne i wymienione wcześniej, a bardziej coś w stylu kolagenowej płukanki. Do jej wykonania wystarczy ciepła woda i 2-3 dawki kolagenu, najlepiej tego w proszku, który łatwo rozpuści się w wodzie. Tak przygotowany roztwór zalecamy stosować po umyciu włosów w celu ich przepłukania. Łatwo można zauważyć, że kolagen w proszku można stosować na różne sposoby. Oprócz tego typowego, czyli w postaci rozpuszczonej w wodzie czy na przykład soku pomarańczowym, także wykorzystywać zewnętrznie.

“W stosowaniu produktów ZOJO najbardziej lubię to ze codziennie bez większego wysiłku robię coś dla siebie. Wszystkie jesteśmy zabiegane i nie codziennie jest czas na trening / wizytę w SPA / manicure itp ale na szklankę kolagenu zawsze minuta sie znajdzie!”

Źródło: Customer Survey October 2022

Jak działa kolagen na skórę?

kolagen-na-skórę

Czy kolagen pomaga na skórę?

Jest dla niej jak dobry kosmetyk, tylko, że działający od wewnątrz, czyli zgodnie z naszą dewizą – beauty from within. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kolagen stanowi aż ponad 70% białek tworzących naszą skórę. Jest jednym z głównych składników macierzy otaczającej komórki skóry właściwej i odpowiada za kluczowe właściwości elastyczność i wytrzymałość. Mimo dość dużej rodziny kolagenów, w skład której wchodzi ponad 20 rodzajów, to w skórze występują dwaj jego główni przedstawiciele – kolagen typu I i III. Tego pierwszego jest zdecydowanie więcej – aż 85-90% i to jego włóknista struktura stanowi podporę dla naszej skóry. Kolagen typu III oplata i otula włókna kolagenu typu I, nadając im sprężystość i dbając o odpowiednie położenie. Można zatem śmiało stwierdzić, że jeden bez drugiego nie mógłby istnieć. I byłoby pięknie, gdyby taka kolagenowa równowaga mogła trwać przez całe życie. Niestety, doskonale wiemy i widzimy, że tak nie jest. Już po 25. roku życia kolagenu w naszej skórze zaczyna ubywać, choć początkowo ta utrata jest niewielka i jeszcze mało zauważalna. Zmiany w ilości i jakości kolagenu możemy zaobserwować na własnej skórze, która wraz z upływem czasu staje się odwodniona i pozbawiona blasku. Skóra pozbawiona kolagenu traci swoją młodzieńczą jędrność, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. To jest najlepszy czas, żeby działać! W końcu im wcześniej zaczniemy, tym większe szanse, że uda nam się zapobiec niejednej zmarszczce. A wszystkie te, które już powstały uda się jeszcze skutecznie usunąć lub chociaż spłycić.

Jak działają suplementy z kolagenem?

Każdej z nas – niezależnie od wieku z pomocą przychodzi kolagen. Kolagenowe suplementy powstały w odpowiedzi na potrzeby naszej skóry – zmęczonej, odwodnionej, z pojawiającymi się oznakami starzenia. Nutraceutyki, bo tak nazywamy suplementy zawierające kolagen i jego hydrolizaty odgrywają znaczącą rolę w zwiększaniu elastyczności skóry i poprawie jej nawilżenia. Mogą przyczynić się do spowolnienia starzenia się skóry, zmniejszając widoczność zmarszczek. Kolagen przyjmowany w formie suplementów może również zmniejszyć towarzyszące naszej skórze uczucie suchości. Czyż to nie brzmi jak obietnica młodości zamknięta w małej kapsułce? Oprócz tego, że kolagen jest składnikiem wykorzystywanym w suplementach, możemy znaleźć go również w kosmetykach przeznaczonych do skóry twarzy i nie tylko. Podobnie jak w przypadku włosów, takie produkty mogą być dodatkowym uzupełnieniem działania kolagenu. Jest tylko jedno „ale” – cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, aby swobodnie przeniknąć barierę naszej skóry. Dlatego działa na jej powierzchni, tworząc hydrofilowy filtr, który zapobiega utracie wody i tym samym przyczynia się do zwiększenia jej nawilżenia. Jest jeszcze jedna forma kolagenu, którą można stosować na skórę, a dokładniej – pod jej powierzchnię. Są to różnego rodzaju wypełniacze czy stymulatory przeznaczone dla tych bardziej zmobilizowanych i wymagających. Zabiegi z ich wykorzystaniem dają szybkie, ale często niezbyt długotrwałe efekty. Dlatego może lepiej potrenować cierpliwość i poczekać na efekty suplementacji niż oczekiwać rezultatu tu i teraz. Wybór pozostawiamy Wam, ale same byśmy się długo nad nim nie zastanawiały. Dla nas jest prosty.

Jak działa kolagen ZOJO? Korzyści ze stosowania kolagenu jakie zgłaszają nasi klienci:

jak-działa-kolagen-zojo

Źródło: Customer Survey October 2022

Kolagen na stawy

kolagen-na-stawy

Czy kolagen pomaga na stawy?

Kolagen to składnik niezbędny do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania stawów i kości. Odpowiada za produkcję mazi stawowej, dzięki której nasze stawy nie ocierają się o siebie nawzajem i mogą płynnie pracować. Zmniejsza również aktywność enzymów, które działają prozapalnie i powodują m.in. bóle reumatyczne. Można stwierdzić, że kolagen odmładza nie tylko naszą skórę, ale też układ ruchu. Dzięki jego pracy dłużej możemy cieszyć się życiem bez towarzyszącego bólu i dyskomfortu.

Kolagen oddziałuje również na układ krwionośny – pomaga kontrolować ciśnienie krwi, rozszerza tętnice czy rozluźnia komórki mięśniowe. Dzięki prolinie, która jest jednym ze składników budulcowych kolagenu, ma on zdolność do oczyszczania ścian tętnic z tłuszczu. Wszystkie te działania przyczyniają się do poprawy jakości krążenia, a w dłuższej perspektywie – zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.

Inne właściwości kolagenu

Kolagen to także nośnik niektórych leków oraz składnik aktywnie wpływający na nasz metabolizm. Umożliwia również lepsze wchłanianie składników mineralnych i zwiększa gęstość naszych kości. Kolagen ogranicza wnikanie oraz rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych czy toksyn, czyli pełni funkcję obronną w układzie immunologicznym.

Kolagen kojarzymy przede wszystkim z działaniem na skórę. Często utożsamiamy go z „eliksirem” młodości, który ma zapewnić nam promienny wygląd skóry przez długi, długi czas. Pozostałe jego właściwości są na dalszym planie i traktujemy je trochę jak „miły dodatek”. Jednak niezależnie od tego, z jakiego powodu suplementujemy kolagen, możemy być pewni, że jego działanie będzie dla nas po prostu dobre.

97,8% klientów ZOJO poleca nas swoim znajomym.

jak-działa-kolagen

Rozpocznij suplementację kolagenem:


WIĘCEJ O KOLAGENIE:

Co to jest kolagen?

Na co pomaga kolagen?

Jak stosować kolagen?

Kolagen rybi

Kolagen naturalny