Strona główna Kolagen rybi

kolagen-rybi

Kolagen rybi czy wołowy?

Kolagen rybi czy kolagen wołowy? Jaka jest różnica i który jest lepszy?

„Pojedynek” między kolagenem rybim a wołowym może mieć tylko jednego zwycięzcę i jest nim kolagen pochodzenia rybiego. Ale właściwie dlaczego? Zawdzięcza to swojej strukturalnej budowie oraz podobieństwu do kolagenu ludzkiego. Te czynniki składają się na jego dobrą przyswajalność, która w porównaniu do kolagenu wołowego jest wielokrotnie wyższa, a efekty stosowania zdecydowanie lepsze.

kolagen-rybi-kolagen-wołowy-jaka-różnica

Kolagen rybi czy wołowy – czym się różnią?

Kolagen rybi pozyskuje się z ryb, a właściwie z ich skór, które poddawane są odpowiednim procesom. Pozyskiwanie kolagenu z ryb jest najbardziej wydajnym sposobem jego produkcji. W suplementach kolagen rybi często występuje w formie hydrolizatu, co oznacza, iż został poddany procesowi hydrolizacji. Proces ten polega na rozbiciu większych cząsteczek białka na pojedyncze aminokwasy, z których jest ono zbudowane. Taka forma kolagenu jest zdecydowanie łatwiejsza do strawienia w układzie pokarmowym, a przez to również szybciej wchłaniana.

Kolagen rybi – inaczej kolagen morski

Różnice między kolagenem wołowym a rybim dotyczą głównie właściwości włókien kolagenowych oraz metod pozyskiwania. Kolagen wołowy charakteryzuje się zdecydowanie większym usieciowaniem i wyższą temperaturą denaturacji, czyli utraty aktywności biologicznej białka. Co ciekawe, wraz z wiekiem zwiększa się stabilność włókien kolagenowych tego rodzaju kolagenu, czyli wzrasta jego gęstość i wytrzymałość. A jednocześnie zmniejsza się jego rozpuszczalność. W porównaniu do kolagenu wołowego, ten rybi jest znacznie mniej usieciowany, a co za tym idzie charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością. Te właściwości kolagenu rybiego pozwalają na jego łatwiejsze pozyskiwanie i wykorzystywanie takich metod, które nie uszkadzają włókien kolagenowych
i umożliwiają zachowanie struktury potrójnej helisy.

Kolagen wołowy

Kolagen wołowy jeszcze niedawno był powszechnie stosowany w zabiegach medycyny estetycznej jako wypełniacz zmarszczek czy bruzd nosowo-wargowych. Jednak obecnie ten składnik jest sukcesywnie wypierany przez preparaty na bazie m.in. kwasu hialuronowego, który charakteryzuje się większym bezpieczeństwem stosowania. Coraz rzadziej stosuje się go także w suplementach – nie dość, że ma mniejszą przyswajalność, to jeszcze jego spożycie jest mocno ograniczone. W końcu preparatów z kolagenem wołowym nie będą przyjmować ani weganie, ani wegetarianie. Oczywiście ten argument można  wykorzystać również w przypadku kolagenu rybiego, ale ten ma mocną przewagę dotyczącą jego dobrej przyswajalności.

“Łatwa forma podania kolagenu. Przyjemny smak i zapach”

“Bardzo cenię wysoką jakość produktów Zojo oraz ich zauważalną skuteczność. Chętnie do Was wracam:) “

“Dosypuję do codziennego koktajlu i gotowe! “

Źródło: Customer Survey October 2022

kolagen-rybi-kolagen-morski

Odwiedź sklep i wybierz swój kolagen:


WIĘCEJ O KOLAGENIE:

Co to jest kolagen?

Jak działa kolagen?

Na co pomaga kolagen?

Jak stosować kolagen?

Kolagen naturalny