co to jest kolagen

Co to jest kolagen? - rodzaje, właściwości, stosowanie, dawkowanie

Co to jest kolagen?


Co to jest kolagen? Najprościej ujmując kolagen to sprzymierzeniec naszej młodości. Z naukowego punktu widzenia możemy natomiast powiedzieć, że kolagen to białko o właściwościach strukturalnych, czyli budulcowych. Kolagen naturalny występuje w organizmie każdego z nas i stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich, a w samej skórze jest go aż 70%. Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu. Kolagen jest obecny praktycznie we wszystkich strukturach naszego ciała - ścięgnach, więzadłach, chrząstkach, kościach czy skórze. Jest jednym z podstawowych składników budulcowych tkanki łącznej, która z kolei buduje wszystkie nasze narządy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest kolagen

 2. Właściwości, rodzaje i zastosowanie kolagenu

 3. Co to jest kolagen naturalny i jak działa?

 4. Dlaczego kolagen działa jak rusztowanie dla skóry

 5. Dlaczego kolagen nazywa się białkiem młodości

 6. Jakie właściwości ma kolagen

 7. Jakie są rodzaje kolagenu

 8. Z czego zbudowany jest kolagen

 9. Dlaczego z wiekiem kolagenu ubywa

 10. Z czego zbudowany jest kolagen

 11. W czym jest kolagen

 12. Jakie produkty zawierają kolagen

 13. Dlaczego suplementacja kolagenem jest ważna

 14. Jakie produkty z kolagenem polecamy

co to jest kolagen

Co to jest kolagen - zobacz też:

The Collagen Formula

KOLAGEN W PROSZKU DO PICIA


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Źródło: Customer Survey October 2022

Co to jest kolagen?

Zastanawiasz się co to jest kolagen i jak dokładnie działa? Kolagen działa jak rusztowanie. Przede wszystkim kolagen spaja komórki skóry, kości czy ścięgien w większą całości, czyli tworzy wnętrze naszego ciała.  Jest jak niezbędne rusztowanie, które umożliwia narządom wewnętrznym przebywanie w wyznaczonym miejscu i chroni przed przemieszczaniem. Kolagen działa jak klej. Ale warto pamiętać o tym, że kolagen dba nie tylko o wygląd zewnętrzny i to, co widać „na pierwszy rzut oka”. Bez tego wyjątkowego białka, nasze ścięgna i stawynie pracowałyby szybko i bezboleśnie, a nasza kondycja fizyczna znacznie by ucierpiała. Kolagen to składnik niezbędny także przy wszelkiego rodzaju urazach – dzięki niemu powstałe rany szybciej się goją, a złamane kości lepiej zrastają. Śmiało można stwierdzić, że kolagen sprawia, że nie tylko młodziej wyglądamy, ale tak też się czujemy.


co to jest kolagen

Jakie właściwości ma kolagen?

Kolagen zwany jest „białkiem młodości” Dzięki niemu skóra jest gładka, jędrna i sprężysta, a my nie musimy martwić się widocznymi zmarszczkami czy rozstępami.

"Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team."

Źródło: Customer Survey October 2022

Jakie są rodzaje kolagenu?

Dotychczasowe badania pozwoliły odkryć ponad 20 rodzajów kolagenu, z czego w skórze występują dwa główne jego typy.


Co to jest kolagen typu I? 


Typ I kolagenu stanowi około 80% skóry właściwej i odpowiada za wygląd skóry, zaś pozostałe 20% to kolagen typu III, powstający po urazach i przebudowywany do typu I. Jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych właściwości kolagenu jest jego ogromna wytrzymałość, dzięki której nasza skóra „nie pęka”.

kolagen co to

Z czego zbudowany jest kolagen?

Kolagen jest białkiem zbudowanym z określonych aminokwasów, które regulują jego właściwości. Jednym z głównych składników budulcowych kolagenu jest prolina, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów i naczyń krwionośnych. Ma zdolność do odnawiania włókien kolagenowych i wiązania wody. Dzięki temu skóra może szybciej się regenerować i lepiej nawadniać


Kolagen buduje również lizyna – aminokwas, który ma zdolność do opóźniania starzenia skóry wynikającego z wysokiego poziomu cukru we krwi. Do pozostałych składników budulcowych kolagenu zalicza się glicynę i glutaminę. 

z czego zbudowany jest kolagen

Niedobór kolagenu z wiekiem

Ubytek kolagenu wraz z wiekiem (już po 25. roku życia!) jest nieuchronny, jednak nie możemy pozostać na niego obojętni. Konsekwencje jego niedoborów tj. sztywność stawów, utrata jędrności skóry, zły wygląd włosów i paznokci mogą mieć negatywne skutki zarówno dla funkcjonowania naszego organizmu, jak i naszego samopoczucia. Na szczęście znamy kilka sposobów, które pozwalają uzupełnić zmniejszający się poziom kolagenu w organizmie. Przede wszystkim dieta – jak zawsze zbilansowana, różnorodna i smaczna. 

W czym jest kolagen?

Kolagen znajdziemy w produktach spożywczych, które zjadamy rzadko, a czasem wcale. Żelatyna, kurze łapki (i nie chodzi nam tutaj o zwyczajową nazwę zmarszczek w okolicach oczu ;)) czy podroby nie są stałymi elementami naszej codziennej diety. A wegetarianie i weganie nie jedzą ich wcale. Zdecydowanie nie możemy polecić ich spożywania ze względu na wątpliwe właściwości. Wprawdzie zawierają kolagen, ale jednocześnie są źródłem nasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które spożywane w zbyt dużych ilościach działają prozapalnie. Mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała czy zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. 

w czym jest kolagen

Co to jest kolagen - jakie produkty zawierają kolagen

Dieta kolagenowa wcale nie musi być pełna produktów pochodzenia zwierzęcego, zamiast tego może obfitować w składniki naturalnie wspomagające produkcję kolagenu. W tej kwestii niekwestionowaną królową pozostaje witamina C obecna m.in. papryce, natce pietruszki, owocach jagodowych czy cytrusowych. Jej rolą jest wspomaganie syntezy kolagenu, a dodatkowo jest ważnym antyoksydantem, który chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i procesami starzenia. Tajemniczo brzmiące flawonoidy zawarte m.in. w zielonej herbacie, jagodach, aronii czy brokułach zapobiegają rozpadowi kolagenu. Jest jeszcze woda – potrzebna zawsze i wszędzie! Właściwe nawodnienie to wręcz must have, jeśli chcemy poszczycić się piękną skórą oraz  świetnym zdrowiem. 

jakie produkty zawierają kolagen

Dlaczego suplementacja kolagenu jest ważna?

Kolagenowa dieta to jedno – warto przestrzegać jej zaleceń, ale w tym przypadku może być niewystarczająca. Na szczęście istnieje alternatywa – zamknięta w codziennej dawce suplementu. Kolagen rybi w tej formie jest łatwy do spożycia, nie odrzuca swoim zapachem czy wyglądem, a przede wszystkim nie trzeba go specjalnie przygotowywać, gotować czy przyprawiać. 


Wystarczy dodać porcję suplementu z kolagenem do picia do wody lub ulubionego napoju aby codziennie w łatwy i przyjemny sposób uzupełniać jego niedobory i dbać o skórę i włosy - od wewnątrz. 


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i suplementacja kolagenu od wewnątrz sprawdź nasze dwa flagowe produkty z kolagenem. 

jakie produkty zawierają kolagen

Rozpocznij Twoją suplementację kolagenem. 

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz:

The Collagen Formula

KOLAGEN RYBI DO PICIA W PROSZKU 


 • Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej. 
 • Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. 
 • Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy.

Collagen Beauty Booster

KOLAGEN W PŁYNIE


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.

Dagmara Widawska

Dziennikarz freelancer. Fanka dietetyki i zdrowego żywienia. Pisze dla nas już od 5 lat. Można śmiało powiedzieć, że o kolagenie nikt nie wie więcej niż ona.