co to jest kolagen

Co to jest kolagen? - rodzaje, właściwości, stosowanie, dawkowanie

Co to jest kolagen?


Co to jest kolagen? Najprościej ujmując kolagen to sprzymierzeniec naszej młodości. Z naukowego punktu widzenia możemy natomiast powiedzieć, że kolagen to białko o właściwościach strukturalnych, czyli budulcowych. Kolagen naturalny występuje w organizmie każdego z nas i stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich, a w samej skórze jest go aż 70%. Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu. Kolagen jest obecny praktycznie we wszystkich strukturach naszego ciała - ścięgnach, więzadłach, chrząstkach, kościach czy skórze. Jest jednym z podstawowych składników budulcowych tkanki łącznej, która z kolei buduje wszystkie nasze narządy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest kolagen

 2. Właściwości, rodzaje i zastosowanie kolagenu

 3. Co to jest kolagen naturalny i jak działa?

 4. Dlaczego kolagen działa jak rusztowanie dla skóry

 5. Dlaczego kolagen nazywa się białkiem młodości

 6. Jakie właściwości ma kolagen

 7. Jakie są rodzaje kolagenu

 8. Z czego zbudowany jest kolagen

 9. Dlaczego z wiekiem kolagenu ubywa

 10. Z czego zbudowany jest kolagen

 11. W czym jest kolagen

 12. Jakie produkty zawierają kolagen

 13. Dlaczego suplementacja kolagenem jest ważna

 14. Jakie produkty z kolagenem polecamy

co to jest kolagen

Co to jest kolagen - zobacz też:

The Collagen Formula

KOLAGEN W PROSZKU DO PICIA


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Źródło: Customer Survey October 2022

Co to jest kolagen?

Zastanawiasz się co to jest kolagen i jak dokładnie działa? Kolagen działa jak rusztowanie. Przede wszystkim kolagen spaja komórki skóry, kości czy ścięgien w większą całości, czyli tworzy wnętrze naszego ciała.  Jest jak niezbędne rusztowanie, które umożliwia narządom wewnętrznym przebywanie w wyznaczonym miejscu i chroni przed przemieszczaniem. Kolagen działa jak klej. Ale warto pamiętać o tym, że kolagen dba nie tylko o wygląd zewnętrzny i to, co widać „na pierwszy rzut oka”. Bez tego wyjątkowego białka, nasze ścięgna i stawynie pracowałyby szybko i bezboleśnie, a nasza kondycja fizyczna znacznie by ucierpiała. Kolagen to składnik niezbędny także przy wszelkiego rodzaju urazach – dzięki niemu powstałe rany szybciej się goją, a złamane kości lepiej zrastają. Śmiało można stwierdzić, że kolagen sprawia, że nie tylko młodziej wyglądamy, ale tak też się czujemy.


co to jest kolagen

Jakie właściwości ma kolagen?

Kolagen zwany jest „białkiem młodości” Dzięki niemu skóra jest gładka, jędrna i sprężysta, a my nie musimy martwić się widocznymi zmarszczkami czy rozstępami.

"Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team."

Źródło: Customer Survey October 2022

Jakie są rodzaje kolagenu?

Dotychczasowe badania pozwoliły odkryć ponad 20 rodzajów kolagenu, z czego w skórze występują dwa główne jego typy.


Co to jest kolagen typu I? 


Typ I kolagenu stanowi około 80% skóry właściwej i odpowiada za wygląd skóry, zaś pozostałe 20% to kolagen typu III, powstający po urazach i przebudowywany do typu I. Jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych właściwości kolagenu jest jego ogromna wytrzymałość, dzięki której nasza skóra „nie pęka”.

kolagen co to

Z czego zbudowany jest kolagen?

Kolagen jest białkiem zbudowanym z określonych aminokwasów, które regulują jego właściwości. Jednym z głównych składników budulcowych kolagenu jest prolina, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie stawów i naczyń krwionośnych. Ma zdolność do odnawiania włókien kolagenowych i wiązania wody. Dzięki temu skóra może szybciej się regenerować i lepiej nawadniać


Kolagen buduje również lizyna – aminokwas, który ma zdolność do opóźniania starzenia skóry wynikającego z wysokiego poziomu cukru we krwi. Do pozostałych składników budulcowych kolagenu zalicza się glicynę i glutaminę. 

z czego zbudowany jest kolagen

Niedobór kolagenu z wiekiem

Ubytek kolagenu wraz z wiekiem (już po 25. roku życia!) jest nieuchronny, jednak nie możemy pozostać na niego obojętni. Konsekwencje jego niedoborów tj. sztywność stawów, utrata jędrności skóry, zły wygląd włosów i paznokci mogą mieć negatywne skutki zarówno dla funkcjonowania naszego organizmu, jak i naszego samopoczucia. Na szczęście znamy kilka sposobów, które pozwalają uzupełnić zmniejszający się poziom kolagenu w organizmie. Przede wszystkim dieta – jak zawsze zbilansowana, różnorodna i smaczna. 

W czym jest kolagen?

Kolagen znajdziemy w produktach spożywczych, które zjadamy rzadko, a czasem wcale. Żelatyna, kurze łapki (i nie chodzi nam tutaj o zwyczajową nazwę zmarszczek w okolicach oczu ;)) czy podroby nie są stałymi elementami naszej codziennej diety. A wegetarianie i weganie nie jedzą ich wcale. Zdecydowanie nie możemy polecić ich spożywania ze względu na wątpliwe właściwości. Wprawdzie zawierają kolagen, ale jednocześnie są źródłem nasyconych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które spożywane w zbyt dużych ilościach działają prozapalnie. Mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała czy zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. 

w czym jest kolagen

Co to jest kolagen - jakie produkty zawierają kolagen

Dieta kolagenowa wcale nie musi być pełna produktów pochodzenia zwierzęcego, zamiast tego może obfitować w składniki naturalnie wspomagające produkcję kolagenu. W tej kwestii niekwestionowaną królową pozostaje witamina C obecna m.in. papryce, natce pietruszki, owocach jagodowych czy cytrusowych. Jej rolą jest wspomaganie syntezy kolagenu, a dodatkowo jest ważnym antyoksydantem, który chroni nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i procesami starzenia. Tajemniczo brzmiące flawonoidy zawarte m.in. w zielonej herbacie, jagodach, aronii czy brokułach zapobiegają rozpadowi kolagenu. Jest jeszcze woda – potrzebna zawsze i wszędzie! Właściwe nawodnienie to wręcz must have, jeśli chcemy poszczycić się piękną skórą oraz  świetnym zdrowiem. 

jakie produkty zawierają kolagen

Dlaczego suplementacja kolagenu jest ważna?

Kolagenowa dieta to jedno – warto przestrzegać jej zaleceń, ale w tym przypadku może być niewystarczająca. Na szczęście istnieje alternatywa – zamknięta w codziennej dawce suplementu. Kolagen rybi w tej formie jest łatwy do spożycia, nie odrzuca swoim zapachem czy wyglądem, a przede wszystkim nie trzeba go specjalnie przygotowywać, gotować czy przyprawiać. 


Wystarczy dodać porcję suplementu z kolagenem do picia do wody lub ulubionego napoju aby codziennie w łatwy i przyjemny sposób uzupełniać jego niedobory i dbać o skórę i włosy - od wewnątrz. 


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i suplementacja kolagenu od wewnątrz sprawdź nasze dwa flagowe produkty z kolagenem. 

jakie produkty zawierają kolagen

Rozpocznij Twoją suplementację kolagenem. 

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz:

The Collagen Formula

KOLAGEN RYBI DO PICIA W PROSZKU 


 • Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej. 
 • Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. 
 • Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy.

Collagen Beauty Booster

KOLAGEN W PŁYNIE


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.

Dagmara Widawska

Dziennikarz freelancer. Fanka dietetyki i zdrowego żywienia. Pisze dla nas już od 5 lat. Można śmiało powiedzieć, że o kolagenie nikt nie wie więcej niż ona. 

Dowiedz się więcej

Badania naukowe dotyczące suplementacji kolagenu

An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies Sara Sibilla1,* , Martin Godfrey1 , Sarah Brewer2 , Anil Budh-Raja3 and Licia Genovese

https://benthamopen.com/contents/pdf/TONUTRAJ/TONUTRAJ-8-29.pdf

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke 1Gerrit Schlippe 2Joachim Gerß 3Werner Voss 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke,1 Gerrit Schlippe,1 Joachim Gerß,2 and Werner Voss1,*

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing

Anna
Czajka
 1Ewa
M Kania
 2Licia
Genovese
 3Andrea
Corbo
 4Giovanni
Merone
 5Cecilia
Luci
 6Sara
Sibilla
 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

Oral collagen supplementation for skin aging: A fad or the future?

Nikita Jhawar 1Jordan V Wang 2Nazanin Saedi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/

A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser
Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement

Sabrina Laing 1Stephan Bielfeldt 1Carolin Ehrenberg 1Klaus-Peter Wilhelm 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017646/

A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies

Hsiuying Wang

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a
freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity

Malkanthi Evans 1Erin D Lewis 1Nisrine Zakaria 1Tetyana Pelipyagina 1Najla Guthrie 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799362/

Skin collagen through the
lifestages: importance for skin health and beauty

David M. Reilly1, Jennifer Lozano2

https://parjournal.net/article/view/3863

Oral Supplementation with Hydrolyzed Fish Cartilage Improves the Morphological and Structural Characteristics of the Skin: A Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study

Patrícia Maria Berardo Gonçalves
Maia Campos
 1Rodolfo Scarpino Barboza Franco 1Letícia Kakuda 1Gabriel Fernandes
Cadioli
 1Gabriela Maria
D'Angelo Costa
 1Elodie Bouvret 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34443468/

Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin
Fibroblasts

Ping Lin 1Nan Hua 2Yu-Chen Hsu 3Kai-Wen Kan 3Jia-Haur Chen 3Yung-Hao Lin 4Yung-Hsiang Lin 1Chen-Meng Kuan 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32454944/

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled
clinical trials

Jérome Asserin 1Elian Lati 2Toshiaki Shioya 3Janne Prawitt 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review

Meisam Barati 1Masoumeh Jabbari 2Roya Navekar 3Fariba Farahmand 4Reihaneh Zeinalian 5Ammar Salehi-Sahlabadi 6Nasrin Abbaszadeh 5Amin Mokari-Yamchi 2Sayed Hossein Davoodi 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

A Nutritional Supplement Formulated with Peptides, Lipids, Collagen and Hyaluronic Acid Optimizes Key Aspects of
Physical Appearance in Nails, Hair and Skin

Michelle R. Yagoda MD1 * and Eugene H. Gans PhD2

https://www.longdom.org/open-access-pdfs/a-nutritional-supplement-formulated-with-peptides-lipids-collagen-and-hyaluronic-acid-optimizes-key-aspects-of-physical-appearance-in-nails-hair-and-skin-2155-9600.S5-002.pdf

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Do-Un Kim 1Hee-Chul Chung 2Jia Choi 3Yasuo Sakai 4Boo-Yong Lee 5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29949889/

Oral Intake of Enzymatically Decomposed AP Collagen Peptides Improves Skin Moisture and Ceramide and Natural Moisturizing Factor Contents in the Stratum Corneum

Kyoungmi Jung 1Seung-Hun Kim 1Kyung-Mi Joo 1Sung-Hwan Lim 1Jin-Hee Shin 2Jonghwa Roh 1Eunjoo Kim 1Chan Woong Park 1Wangi Kim 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959923/

Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

Wich Sangsuwan 1Pravit Asawanonda 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009486/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

Zobacz też