kolagen naturalny

Kolagen naturalny - źródła, właściwości, stosowanie, efekty

Kolagen naturalny - źródła, właściwości, stosowanie, efekty


Kolagen naturalny – „eliksir młodości”, czyli porozmawiajmy o kolagenie. Kolagen naturalny – jego nazwa nie jest przypadkowa, pochodzi bowiem z języka greckiego od słowa „kolla” i oznacza klej. To właśnie określa jego podstawowe działanie, czyli „sklejanie” komórek. Kolagen to białko tkanki łącznej zbudowane z aminokwasów – glicyny, proliny oraz hydroksyproliny. Ma wyjątkową właściwość – jest odporne na rozciąganie. W organizmie znajduje się nie tylko w skórze, ale jest także składnikiem ścięgien, kości, stawów, naczyń krwionośnych, a nawet – rogówki oka. Aminokwasy, z których zbudowany jest kolagen – glicyna i prolina nazywane są endogennymi, co oznacza, że nasz organizm produkuje je samodzielnie. Jednak wszechobecny stres, przepracowanie i pośpiech przyczyniają się do osłabienia naszego organizmu i tym samym zmniejszają jego wydajność. W takiej sytuacji warto się zastanowić nad wzbogaceniem swojej diety i uzupełnieniem jej o dodatkową suplementację kolagenem.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest kolagen naturalny

 2. Właściwości, rodzaje i zastosowanie kolagenu naturalnego

 3. Jak działa kolagen naturalny

 4. Historia kolagenu naturalnego w kosmetologii

 5. Jak działa kolagen naturalny na skórę i włosy

 6. Jak objawia się niedobór kolagenu naturalnego

 7. Czy kolagen naturalny jest dobry na skórę

 8. Czy kolagen naturalny jest dobry na cellulit i rozstępy

 9. Czy kolagen naturalny jest dobry na stawy

 10. Czy kolagen naturalny jest dobry na włosy

 11. Co wpływa na produkcję kolagenu

 12. Kolagen naturalny a witamina C

 13. Jakie są główne typy kolagenu

 14. Jakie jest zastosowanie kolagenu

 15. Co to jest hydrolizowany kolagen naturalny

 16. Jaki jest najmocniejszy kolagen naturalny

 17. Jakie są najlepsze suplementy z kolagenem naturalnym

 18. Jak wybrać najlepszy kolagen naturalny

 19. Jaka jest przyszłość kolagenu naturalnego

 20. Jaki kolagen naturalny rekomendujemy

kolagen naturalny

Zobacz też:

The Collagen Formula

KOLAGEN NATURALNY W PROSZKU DO PICIA


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego naturalnego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Źródło: Customer Survey October 2022

Co to jest kolagen naturalny - krótka historia

W światowych kręgach, kolagen naturalny był znany i wykorzystywany od dawna. Pozyskiwano go ze skór bydlęcych, niestety w nieaktywnej postaci. Mimo tego, znalazł zastosowanie m.in. w kosmetycznych implantach, rozpuszczalnych szwach, protezach oraz jako składnik maści wspomagających leczenie oparzeń, blizn i rozstępów. Historia produkcji i wykorzystania kolagenu ma także ważny, polski akcent. W latach 80-tych inżynierowie z gdańskich uczelni uzyskali z ekstraktu skór rybich kolagen o budowie idealnie oddającej ten ludzki. Prace nad tym wyjątkowym wynalazkiem trwały ponad 20 lat. A do najważniejszych odkryć można zaliczyć opracowanie metody hydratacji kolagenu ze skór rybich, w której przechodzi on do roztworu wodnego nie tracąc unikatowej struktury potrójnej helisy. W środowisku światowych specjalistów ten wynalazek był sensacją. Ale polskie firmy potrzebowały dużo czasu, żeby zrozumieć jego fenomen i dopiero w 2003 roku zdecydowały się na praktyczne zastosowanie tego odkrycia w kosmetologii. Naturalny kolagen morski jest związkiem, którego cząsteczki są mniejsze niż te pochodzenia zwierzęcego, dlatego działa on bardziej efektywnie. Na dodatek budowa takiego kolagenu jest praktycznie identyczna jak ta w organizmie człowieka (obserwuje się minimalne różnice).co to jest kolagen naturalny

Kolagen naturalny na skórę i włosy – czyli właściwości kolagenu naturalnego

Prawidłowy poziom kolagenu w organizmie gwarantuje efektywność przebiegu wielu procesów fizjologicznych. Kolagen naturalny odpowiada przede wszystkim za:

 • Utrzymanie jędrności skóry
 • Prawidłową jej regenerację
 • Poprawę owalu twarzy
 • Zmiękczanie i wygładzanie blizn
 • Redukcję i zmniejszenie widoczności rozstępów
 • Utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych, czyli pośrednio na krążenie krwi
 • Prawidłowe gojenie się ran czy złamań
 • Wzrost włosów i paznokci
 • Wzmocnienie i prawidłowe „nawilżenie” stawów

"Stosowałam kolagen, bardzo wygodne duże opakowanie z miarką, a efekty rewelacja, zminimalizowany cellulit, mniej widoczne rozstępy. Coś fantastycznego :)"

Źródło: Customer Survey October 2022

Kolagen naturalny - jak rozpoznać niedobór kolagenu naturalnego

Objawy niedoboru kolagenu można łatwo odczuć i zaobserwować. Sztywność stawów oraz uczucie nieprawidłowego ich nawilżenia to objaw, który szybko daje się we znaki. Utrata kolagenu prowadzi do zwiększonego uczucia tarcia w obrębie torebki stawowej, a to w dłuższej perspektywie niszczy stawy. Prowadzone nad tym zagadnieniem badania pokazują, iż u osób, które cierpią na zwyrodnieniowe bóle stawów suplementacja kolagenem naturalnym pomogła w wykonywaniu codziennych czynności, a przede wszystkim przyczyniła się do zmniejszenia bólu. 

jak wybrać kolagen naturalny

Kolagen naturalny na włosy, skórę, cellulit i rozstępy

Niedobór kolagenu to także widoczne zmiany dotyczące jędrności naszej skóry. Jednak stwierdzono, że odpowiednia jego podaż w diecie oraz ewentualna suplementacja przyczyniły się do poprawy elastyczności i nawilżenia skóry. Zaobserwowano także ich pozytywny wpływ na redukcję i zmniejszenie widoczności cellulitu i rozstępówBiałko kolagenowe to również budulec paznokci czy włosów – taka suplementacja będzie stanowiła korzyść również dla nich. 

najlepszy kolagen naturalny

Co wpływa na produkcję kolagenu?

U młodych osób kolagen jest sprężysty i stanowi rusztowanie dla skóry. Niestety, wraz z wiekiem (już około 25 roku życia!)  zaczyna go ubywać – średni spadek to 1-2% rocznie, a w okresie menopauzy nawet 30%. Organizm nie jest w stanie nadążyć z produkcją włókien kolagenowych i nie ma możliwości zastąpienia nowymi tych, które ulegają naturalnemu rozpadowi. Poza tym, te już produkowane włókna są gorszej jakości – krótsze i szybciej ulegają degradacji, Dlatego wraz z wiekiem skóra traci swoje właściwości – co objawia się jej gorszą kondycją, wiotkością i widocznymi zmarszczkami.  Dodatkowe czynniki, które negatywnie wpływają na produkcję kolagenu to  dieta bogata w cukier, zanieczyszczenia, używki takie jak palenie papierosów, promieniowanie UV oraz stres. Właśnie stres, a zwłaszcza ten przewlekły działa niekorzystnie. Wydzielany jest wówczas kortyzol, czyli hormon stresu, który przyczynia się do rozpadu włókien kolagenowych. Co ciekawe, problemy z prawidłową produkcją kolagenu obserwuje się również u osób uprawiających sport wyczynowo. Ścięgna, chrząstki i stawy zawodników narażone są na ciągłe mikro- i makrourazy, co nie pozostaje obojętne dla ilości i jakości produkowanego kolagenu.

Również u osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, czyli takimi, w których układ odpornościowy działa nieprawidłowo i „atakuje” organizm stwierdza się nieprawidłowości związane z produkowanym kolagenem. Te przykłady pokazują, iż jest wiele wyjątków od reguły. Dlatego nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że problem zaburzonej produkcji kolagenu dotyczy przede wszystkim osób starszych. To z kolei daje nam „znak”, że warto zainteresować się tym tematem jak najwcześniej.

Kolagen naturalny a witamina C

Oprócz składników, które negatywnie wpływają na produkcję kolagenu, są też takie, które mają wpływ pozytywny. Jednym z podstawowych czynników o takim działaniu jest witamina C konieczna w procesie biosyntezy kolagenu. Aby w naszym organizmie jej nie zabrakło, konieczne jest odpowiednie zbilansowanie diety. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w zielonych, liściastych warzywach tj. jarmuż, owocach jagodowych i cytrusowych, papryce, natce pietruszki czy kiszonej kapuście. Dieta „wspomagająca wygląd skóry” powinna być także bogata w witaminę E, która reguluje nawilżenie skóry i chroni ją przed promieniowaniem UV. By zapewnić jej prawidłową podaż, należy spożywać m.in. kiełki, oleje, awokado czy orzechy. Nie można też zapominać o witaminie A, która poprawia elastyczność skóry oraz spowalnia procesy jej starzenia. Znaleźć ją można m.in. w warzywach – dyni, marchwi, papryce, owocach tj. melon, brzoskwinia czy jajach. Natomiast prawdziwe must-have w takiej diecie to kwasy omega 3 o właściwościach przeciwzapalnych, których źródłem są: oliwa z oliwek, olej lniany, tłuste ryby tj. łosoś czy orzechy. 

kolagen naturalny z witaminą c

Rodzaje kolagenu naturalnego - kolagen typ I,II,III…ile typów, tyle funkcji

Ciało ludzkie jest zbudowane z różnych typów kolagenu. Najczęściej występujące typy to: I, III, IV, V, VI i VII. Dominującą formą kolagenu w skórze (około 90%) człowieka jest kolagen typu I, który stanowi włóknistą podporę skóry, a także kolagen III, który oplata włókna kolagenu I i odpowiada za prawidłowe ich ułożenie oraz sprężystość skóry. Z kolei rodzaje: II, IX, X, XI występują w chrząstkach stawowych i odpowiadają za ich prawidłowe funkcjonowanie. Typ V nazywany śródmiąższowym występuje w tkance tworzącej blizny, a typ VI jest jego odmianą. Typów kolagenu jest dużo więcej i pewnie nie wszystkie ich właściwości są jeszcze poznane, natomiast te wymienione mają najbardziej udowodnione i opisane działanie.


Kolagen naturalny może także podzielić na określone rodzaje. Wśród nich wyróżnimy: kolagen zwierzęcy, natywny, hydrolizowany, atelokolagen, mikrokolagen, kolagen liofilizowany i kolagen roślinny. Do najbardziej wartościowych zalicza się z kolei kolagen rybi.

rodzaje i właściwości kolagenu naturalnego

Kolagen naturalny - zastosowanie

Panujący kult młodego wyglądu, chęć braku zmarszczek i potrzeba poprawy wyglądu skóry spowodowały, iż kolagen znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – przede wszystkim kosmetologii i medycynie. Jedne z preparatów, które wykorzystują kolagen to wypełniacze stosowane w zabiegach medycyny estetycznej. Stosuje się je w celu wyrównania powierzchni skóry w miejscach zmarszczek, blizn, a także modelowanie ust czy owalu twarzy. Wypełniacze kolagenowe stanowią jedną z najstarszych stosowanych grup wypełniaczy – używa się ich od początku lat 80. Ciągle są one badane, zmieniane i udoskonalane, ale obecnie już sporadycznie stosowane. Dodatkowo, ich używanie nadal jest obarczone działaniami niepożądanymi, do których zaliczyć można m.in.: reakcje alergiczne, infekcje, przebarwienia, obrzęki czy ropnie. 

kolagen naturalny stosowanie właściwości ranking opinie efekty

Hydrolizowany kolagen naturalny - co to?

Hydrolizaty kolagenu stosowane są także w kosmetyce – znaleźć je można w preparatach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wykorzystuje się je jako składniki o działaniu nawilżającym, a ich rola polega na wiązaniu wody w płaszczu hydrolipidowym skóry. Bardzo istotne jest ich całkowite bezpieczeństwo stosowania. Obecnie wiadomo, że cząsteczki kolagenu stosowanego w takich preparatach są zbyt duże i nie mają możliwości przenikania w głąb naskórka. Dlatego kolagen w kosmetykach nie może działać – nie przyczynia się do uzupełniania niedoborów w organizmie. Nie oznacza to jednak, iż nie ma zalet – może tworzyć na powierzchni skóry warstwę, która ma zdolność wchłaniania i zatrzymywania wilgoci, co może dawać efekt powierzchownego nawilżenia. 

hydrolizowany naturalny kolagen rybi

Kolagen naturalny w kosmetykach

Kosmetolodzy przekonują, że nieco inaczej wygląda kwestia kolagenu naturalnego, który występuje w postaci potrójnej helisy. Ten produkt jest biologicznie aktywnym białkiem, które w kontakcie z naszą skórą powinno rozpadać się na mniejsze cząsteczki – peptydy i aminokwasy. Kolagen naturalny stosowany w zabiegach medycyny estetycznej czy kosmetykach będzie więc działał na zasadzie stymulacji komórek do tworzenia kolagenu. Aby skóra jak najlepiej go przyswoiła, musi być odpowiednio przygotowana – oczyszczona i podana działaniu peelingu.

Suplementy z kolagenem naturalnym

Preparaty doustne zawierające kolagen naturalny lub jego hydrolizaty do tej pory znajdowały zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce schorzeń tkanki łącznej, głównie chrzęstno-stawowej. Obecnie ich przeznaczenie jest znacznie bardziej rozszerzone i opiera się na poprawie wyglądu skóry i opóźnieniu efektów starzeniaSuplementy diety zawierające kolagen naturalny zaczęły pojawiać się w Europie stosunkowo niedawno, w przeciwieństwie do Japonii, gdzie stosowane są już od dawna. Badań sprawdzających faktyczne działanie takich suplementów jest niewiele, jednak te, które powstały pokazują, iż doustne przyjmowanie hydrolizatów kolagenu prawdopodobnie wpływa ochronnie na tkankę łączną  oraz działa nawilżająco na skórę. Warto wiedzieć, że nie stwierdza się zagrożeń i nieprawidłowości związanych z przyjmowaniem kolagenu. Jednak nie może on być stosowany u osób z alergią na ryby i skorupiaki, bo najczęściej to z nich jest produkowany. 

hydrolizowany naturalny kolagen rybi suplement

Najlepszy kolagen naturalny - jaki wybrać?

Rodzaj kolagenu oraz źródło jego pozyskania – to dwie podstawowe informacje, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego suplementu z kolagenem. Obecnie najlepszym na rynku źródłem, z którego pozyskuje się kolagen wydają się być ryby morskie. Jeżeli chodzi o rodzaj – szukajmy w preparatach typów: I i III, które będą miały największy wpływ na wygląd naszej skóry. Sprawa drugorzędna to forma podania – możemy wybierać spośród tabletek, płynów czy proszków. To już kwestia bardziej indywidualna. Warto unikać kolagenu w  tabletkach i kapsułkach które często zawierają dużo substancji dodatkowych tworzących otoczkę, są trudniej przyswajalne i mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.


Kolagen w płynie lub w formie proszku to wygodniejsza opcja. Można je pić „sauté” albo dodawać do ulubionych koktajli lub smoothies. Kolagen w proszku daje prawdopodobnie najwięcej możliwości przygotowania – może stanowić dodatek do napojów czy potraw. Warto pamiętać o dodatku witaminy C, czyli wzbogaceniu takiego napoju o sok z cytryny, owoce jagodowe czy natkę pietruszki.

kolagen naturalny jaki wybrać

Kolagen naturalny - przyszłość

Wracając jeszcze na chwilę do Japonii – jej mieszkańcy są szczególnie podatni na dietetyczne szaleństwa. W sklepach można bez problemu kupić na przykład dżemy z kolagenem, galaretki owocowe ze stopionym kolagenem, wywary z kurzych łapek, sproszkowane chrząstki czy płetwy rekina. Może to właśnie sekret ich nieskazitelnie pięknej skóry i długiego życia?


Naturalny kolagen morski w proszku i kolagen do picia w płynie znajdziesz m.in. w sklepie  ZOJO Beauty Elixirs w Warszawie. Sprawdź też kolekcję naturalnych, wegańskich suplementów diety ZOJO – to organicznie pozyskiwane adaptogeny, grzyby witalne, zioła tonizujące i tzw. skinfood.  

Rozpocznij Twoją suplementację kolagenem. 

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz:

The Collagen Formula

KOLAGEN NATURALNY RYBI W PROSZKU


 • Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej. 
 • Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. 
 • Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy.

Collagen Beauty Booster

NATURALNY KOLAGEN RYBI W PŁYNIE


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.

Dagmara Widawska

Dziennikarz freelancer. Fanka dietetyki i zdrowego żywienia. Pisze dla nas już od 5 lat. Można śmiało powiedzieć, że o kolagenie nikt nie wie więcej niż ona.