kolagen do picia

Kolagen do picia: co daje, efekty, ranking + skutki uboczne

Najlepszy kolagen rybi do picia – właściwości, efekty, ranking i opinie


Kolagen do picia w płynie lub proszku to najlepszy wybór, jeśli chcesz zadbać o skuteczną suplementację. Taka forma zdecydowanie wygrywa z tabletkami i kapsułkami, ponieważ jest szybciej przyswajalna w organizmie, łatwiejsza w spożyciu i można ją fajnie wykorzystywać w przepisach kulinarnych, czyniąc z suplementacji smaczny rytuał. W tym artykule dowiesz się, jak działa kolagen do picia, jakich efektów stosowania możesz oczekiwać i jakie są opinie o kolagenie do picia.


Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jakie właściwości ma kolagen do picia.
 2. Jak kolagen do picia wpływa na skórę, włosy, paznokcie i stawy.
 3. Jak stosować kolagen do picia.
 4. Jakie są polecane suplementy z kolagenem.

Kolagen do picia - zobacz też:

Kolagen – „białko młodości”

Czy wiesz, dlaczego na kolagen do picia mówi się białko młodości?

Kolagen to wszechobecne w organizmie białko budulcowe, które działa jak rusztowanie dla Twojego ciała. Stanowi ok. 30% wszystkich białek w organizmie i nawet 70% masy skóry właściwej. Kolagen spaja komórki skóry, mięśni, kości, ścięgien, więzadeł i tkanki łącznej. Wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, uszczelnia jelita, wspomaga gojenie ran i chroni narządy wewnętrzne. Oddziałuje na to, jak wygląda Twoja skóra oraz jaki jest jej stan.


Z języka greckiego kolla oznacza „klej” – tak, masz dobre skojarzenia – kolagen dosłownie skleja Cię w całość. Odpowiednia ilość kolagenu w organizmie wpływa na młody wygląd i umożliwia aktywność fizyczną bez ograniczeń – dlatego kolagen do picia nazywany jest białkiem młodości.

Kolagen do picia – co to jest?

Kolagen do picia to suplement diety zawierający wysoko przyswajalne (nawet 90% wchłanialności) hydrolizowane białka kolagenowe przeznaczone do doustnego stosowania. Występuje w postaci gotowego do spożycia płynu w butelkach, shotów lub jako proszek do rozpuszczania w wodzie.


W procesie hydrolizy białka kolagenowe są rozbijane na mniejsze cząsteczki – peptydy . Dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej szybko i skutecznie przenikają przez jelita i są wchłaniane do organizmu, w przeciwieństwie do kolagenu natywnego (naturalnego) .


Kolagen do picia stosuje się w celu dostarczenia organizmowi białek kolagenowych, których ilość w organizmie zaczyna maleć po 25. roku życia . W badaniach klinicznych z udziałem ludzi picie hydrolizowanego kolagenu pozytywnie wpływało na stan i wygląd skóry, włosów, paznokci oraz funkcjonowanie układu ruchu.

Czy kolagen do picia działa?

Tak, zgodnie z aktualną wiedzą naukową, regularne stosowanie 2,5 g–10 g kolagenu do picia przez minimum 8–12 tygodni korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów, paznokci oraz wspiera zdrowie stawów, mięśni i kości.


Działanie i efekty stosowania kolagenu zależą od porcji dziennej , rodzaju kolagenu (rybi, wołowy czy wieprzowy), indywidualnych cech oraz stanu zdrowia danej osoby np. u nałogowych palaczy lub osób, które nie używają kremów z filtrem, efekty mogą być mniej widoczne, ponieważ palenie i brak ochrony przed promieniowaniem UV przyspieszają niszczenie kolagenu w organizmie.

Co daje kolagen do picia?

Picie kolagenu daje mnóstwo korzyści dla urody, jak i zdrowia. Dotychczasowe badania kliniczne sugerują, że regularne picie kolagenu :

 • poprawia nawilżenie, jędrność i elastyczność skóry,

 • utwardza płytkę paznokcia i wspiera wzrost paznokci,

 • wzmacnia strukturę włosów,

 • zmniejsza uszkodzenie mieszków włosowych,

 • nawilża skalp i wspiera prawidłowy wzrost włosów,

 • działa antyoksydacyjnie,

 • bierze udział w produkcji mazi stawowej i zmniejsza tarcie w stawach,

 • zwiększa ruchomość stawów i może redukować ich ból,

 • wspomaga potreningową regenerację mięśni,

 • nadaje kościom strukturę i wpływa na ich gęstość.

Na co pomaga kolagen do picia?

Systematyczne picie kolagenu pomaga redukować wiele objawów starzenia – od wyglądu skóry, przez kondycję włosów i paznokci, aż po funkcjonowanie układ ruchu. Kolagen do picia pomaga na:

 • suchą i wiotką skórę,

 • zmarszczki i linie mimiczne,

 • łamliwe i wolno rosnące paznokcie,

 • suchą skórę głowy i złą kondycję włosów,

 • sztywność i bóle stawów oraz mięśni.

Kolagen do picia na skórę

Kolagen stanowi nawet 70% masy skóry właściwej, dlatego jego niewystarczająca ilość w organizmie wpływa m.in. na pojawianie się zmarszczek i utratę jędrności skóry. W przeglądzie z 2021 roku przeanalizowano 19 badań z udziałem 1125 uczestników, analizując korzyści kolagenu dla skóry . Autorzy stwierdzili, że codzienne stosowanie hydrolizowanego kolagenu przez co najmniej 3 miesiące poprawiło elastyczność i nawilżenie skóry oraz zmniejszyło zmarszczki .


Co ważne, kolagen wpływa na prawidłową regenerację komórek skóry i wspomaga gojenie ran. Przyda się, gdy walczysz z ranami (np. po trądziku) lub świeżymi (czerwonymi lub fioletowymi) rozstępami. Kolagen może także zmniejszać widoczność cellulitu.

Kolagen do picia na włosy i paznokcie

Kolagen jest składnikiem budulcowym łodygi włosa oraz płytki paznokcia. Stosowanie kolagenu może wzmocnić ich strukturę , dzięki czemu zarówno włosy, jak i paznokcie będą mocniejsze, bardziej elastyczne oraz odporne na uszkodzenia. Nie bez znaczenia dla nich jest wpływ kolagenu na skórę. Gdy jest ona nawilżona, włosom łatwiej rosnąć na takim „żyznym podłożu” i nie musisz walczyć z przesuszoną skórą dłoni i przy paznokciach.

kolagen do picia na skórę włosy paznokcie

Kolagen do picia na stawy

W 2019 roku opublikowano analizę pięciu badań naukowych. Obejmowała łącznie 519 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. W zależności od badania – stosowali placebo lub 2 g–10 g hydrolizowanego kolagenu przez 10–48 tygodni. Analiza wyników sugeruje, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu zmniejsza niektóre dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów takie jak bóle czy sztywność stawów.


Systematycznie picie kolagenu wzmocni stawy , abyś mogła być aktywna bez ograniczeń jak najdłużej. Pamiętaj jednak, że przewlekłe bóle i sztywność stawów bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Kolagen jest wsparciem dla stawów, ale nie leczy ich chorób. Kolagen sprawdzi się w profilaktyce, szczególnie jeśli jesteś aktywna i narażasz stawy na ciągłą eksploatację.

Kolagen do picia na kości

Wstępne badania na zwierzętach sugerują, że kolagen może odgrywać ważną rolę w poprawie zdrowia układu kostnego i radzeniu sobie z osteoporozą. Osteoporoza to choroba, w której tkanka kostna stopniowo traci gęstość, stając się porowata i krucha, co zwiększa ryzyko złamań. Choroba ta często występuje u starszych kobiet, szczególnie po menopauzie.


Badanie przeprowadzone w 2018 roku sprawdzało wpływ codziennego stosowania hydrolizowanego kolagenu na zdrowie kości u 102 kobiet, które przeszły menopauzę. Autorzy stwierdzili, że 5 gramów kolagenu dziennie przyjmowanego przez rok wiązało się z mocniejszymi kośćmi.


Systematycznie picie kolagenu wzmocni stawy , abyś mogła być aktywna bez ograniczeń jak najdłużej. Pamiętaj jednak, że przewlekłe bóle i sztywność stawów bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Kolagen jest wsparciem dla stawów, ale nie leczy ich chorób. Kolagen do picia sprawdzi się w profilaktyce, szczególnie jeśli jesteś aktywna i narażasz stawy na ciągłą eksploatację.

Kolagen do picia na mięśnie

Jesteś aktywna? Mamy nadzieję, bo to jedna z podstaw dla zdrowia układu ruchu! A jeśli ćwiczysz intensywnie, to kolagen może wesprzeć potreningową regenerację . Ponadto wykazuje potencjał, by zapobiegać utracie mięśni związanej z wiekiem (sarkopenia).


Na przykład badanie z 2021 roku z udziałem 97 osób w wieku od 30 do 60 lat wykazało, że stosowanie 15 g hydrolizowanego kolagenu w połączeniu z treningiem siłowym przez 3 miesiące zwiększa siłę mięśni po zastosowaniu suplementu i treningu, w porównaniu z grupą placebo, która wykonywała tylko trening. Natomiast wyniki badania z 2023 roku wykazały, że stosowanie 10 g kolagenu dziennie przez 33 dni łagodzi bolesność i zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym u badanych.


Badanie przeprowadzone w 2018 roku sprawdzało wpływ codziennego stosowania hydrolizowanego kolagenu na zdrowie kości u 102 kobiet, które przeszły menopauzę. Autorzy stwierdzili, że 5 gramów kolagenu dziennie przyjmowanego przez rok wiązało się z mocniejszymi kośćmi.


Systematycznie picie kolagenu wzmocni stawy , abyś mogła być aktywna bez ograniczeń jak najdłużej. Pamiętaj jednak, że przewlekłe bóle i sztywność stawów bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Kolagen jest wsparciem dla stawów, ale nie leczy ich chorób. Kolagen sprawdzi się w profilaktyce, szczególnie jeśli jesteś aktywna i narażasz stawy na ciągłą eksploatację.

Najmocniejszy kolagen do picia – ranking

Najmocniejszy kolagen do picia to  Collagen Beauty Booster  – hydrolizowany kolagen rybi do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym. Porcja 10 g to dawka piękna dla Twojej skóry, włosów i paznokci oraz mocne wsparcie dla stawów, mięśni i kości.

A jeśli wolisz kolagen do picia w proszku, postaw na  The Collagen Formula  – czysty hydrolizowany kolagen rybi (morski) lub  Pink Drink Beauty Latte  – kolagen z kwasem hialuronowym i ashwagandhą. Nutraceutyki ZOJO są idealnym przykładem, jak zrobić z suplementacji smaczny rytuał piękna. Dzięki naszym przepysznym kolagenom do picia pamiętasz o regularnej suplementacji i wzbogacasz codzienne posiłki o białko młodości.

Dlaczego warto pić kolagen z witaminą C i kwasem hialuronowym?

Trio: kolagen, kwas hialuronowy i witamina C uzupełniają wzajemne korzystne działanie na skórę, włosy, paznokcie oraz stawy. Kwas hialuronowy pozytywnie wpływa na wytwarzanie kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość tkanek. Ponadto zapobiega wysuszaniu skóry, nawilża i przeciwdziała zmarszczkom. Witamina C to silny antyoksydant o działaniu anti-aging. Wspomaga produkcję kolagenu w organizmie, wzmacnia odporność i zwiększa poziom antyoksydantów w organizmie.

kolagen do picia efekty i skutki uboczne

Kolagen do picia kontra kolagen w kapsułkach

Kolagen do picia ma kilka przewag nad kolagenem w kapsułkach. Niektóre z nich są obiektywne i poparte wiedzą naukową, inne – subiektywne, ponieważ suplementacja ma być dla Ciebie smaczna i wygodna.


Kolagen do picia a kolagen w kapsułkach:

 • Przyswajalność: płynna forma przyswaja się szybciej niż proszek z kapsułki. Twój żołądek od razu przyswaja płyn, a w przypadku kapsułki musi jeszcze rozpuścić otoczkę.

 • Porcja dzienna: aby umieścić w jednej porcji minimalną, efektywną ilość kolagenu (2,5 g), trzeba wypić zazwyczaj 1 miarkę płynu/proszku, ale połknąć nawet 6–8 kapsułek dziennie.

 • Wygoda: kapsułki z kolagenem zazwyczaj są duże, aby móc pomieścić w niej jak największą ilość kolagenu – nie każdy lubi je połykać. Płyn lub proszek możesz dodać do ulubionego posiłku.

Efekty uboczne: Niektóre osoby skarżą się na odbijanie po kapsułkach, prawdopodobnie z powodu otoczki kapsułki.

Dla kogo jest kolagen do picia?

Kolagen do picia jest polecany dla osób, które chcą:


 • zmniejszyć oznaki starzenia skóry (zmarszczki, linie mimiczne),

 • poprawić nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry,

 • zredukować widoczność cellulitu,

 • wspomóc gojenie się skóry (np. po trądziku, rozstępach),

 • wzmocnić paznokcie (szczególnie po lakierze hybrydowym),

 • poprawić kondycję skóry głowy i włosów,

 • wesprzeć stawy, mięśnie i kości.

kolagen do picia ranking

Czy jest wegański kolagen do picia?

Nie ma wegańskiego kolagenu do picia, w proszku i w kapsułkach. Taki kolagen nie istnieje i jest to chwyt marketingowy. Kolagen to białko pochodzenia zwierzęcego, więc nie nadaje się dla wegan. Jeśli widzisz produkt opisany jako wegański kolagen, to po prostu mieszanka kilku aminokwasów. Nie ma w tej chwili dostępnej wege alternatywy kolagenu.

kolagen do picia opinie

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Niektóre osoby powinny zachować ostrożność przed zastosowaniem kolagenu do picia. Przeciwwskazania do stosowania kolagenu to:

 • alergie na produkty, z których pozyskiwany jest kolagen,

 • ciąża i karmienie piersią,

 • choroby nerek i wątroby,

 • niektóre choroby skóry (np. keloidy),

 • problemy żołądkowo-jelitowe.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się lekarza.

Skutki uboczne kolagenu do picia

Suplementacja kolagenem do picia jest zazwyczaj bezpieczna i dobrze tolerowana . Rzadko, ale u niektórych osób jednak mogą pojawić się skutki uboczne takie jak:

 • reakcja alergiczna (np. na owoce morza, skorupiaki),

 • objawy nadwrażliwości na niektóre składniki aktywne,

 • dolegliwości żołądkowe,

 • nieprzyjemny posmak w ustach,

 • osłabienie,

 • „kwaśny” oddech.

Skutki te zazwyczaj mijają po odstawieniu suplementu diety. Niektóre wymienione objawy można wyeliminować, np. nie pijąc kolagenu na pusty żołądek.

Rozpocznij Twoją suplementację kolagenem już dziś. 

Wybierz swój kolagen do picia od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz.

The Collagen Formula


KOLAGEN W PROSZKU DO PICIA, KOCHANY PRZEZ TYSIĄCE KOBIET


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.kolagen do picia jaki

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Collagen Beauty Booster

KOLAGEN DO PICIA W PŁYNIE NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANY PRZEZ KLIENTKI ZOJO


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.

"Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team."

Tekst: Nina Wawryszuk

Redaktorka i trenerka personalna, która pasjonuje się świadomą suplementacją i kształtowaniem sylwetki.

Źródła

de Miranda, R. B., Weimer, P., & Rossi, R. C. (2021). Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: A systematic review and meta-analysis. International Journal of Dermatology, 60(12), 1449–1461. https://doi.org/10.1111/ijd.15518


García-Coronado, J. M., Martínez-Olvera, L., Elizondo-Omaña, R. E., Acosta-Olivo, C. A., Vilchez-Cavazos, F., Simental-Mendía, L. E., & Simental-Mendía, M. (2019). Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: A meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. International Orthopaedics, 43(3), 531–538. https://doi.org/10.1007/s00264-018-4211-5


Kim, M. K., Sasazuki, S., Sasaki, S., Okubo, S., Hayashi, M., & Tsugane, S. (2003). Effect of five-year supplementation of vitamin C on serum vitamin C concentration and consumption of vegetables and fruits in middle-aged Japanese: A randomized controlled trial. Journal of the American College of Nutrition, 22(3), 208–216. https://doi.org/10.1080/07315724.2003.10719295


Kuwaba, K., Kusubata, M., Taga, Y., Igarashi, H., Nakazato, K., & Mizuno, K. (2023). Dietary collagen peptides alleviate exercise-induced muscle soreness in healthy middle-aged males: A randomized double-blinded crossover clinical trial. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 20(1), 2206392. https://doi.org/10.1080/15502783.2023.2206392


León-López, A., Morales-Peñaloza, A., Martínez-Juárez, V. M., Vargas-Torres, A., Zeugolis, D. I., & Aguirre-Álvarez, G. (2019). Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications. Molecules, 24(22), 4031. https://doi.org/10.3390/molecules24224031


Paul, C., Leser, S., & Oesser, S. (2019). Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. Nutrients, 11(5), 1079. https://doi.org/10.3390/nu11051079


Pham-Huy, L. A., He, H., & Pham-Huy, C. (2008). Free radicals, antioxidants in disease and health. International Journal of Biomedical Science: IJBS, 4(2), 89–96. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23675073/


Zdzieblik, D., Jendricke, P., Oesser, S., Gollhofer, A., & König, D. (2021). The Influence of Specific Bioactive Collagen Peptides on Body Composition and Muscle Strength in Middle-Aged, Untrained Men: A Randomized Controlled Trial. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(9), Article 9. https://doi.org/10.3390/ijerph18094837

Dowiedz się więcej

Badania naukowe dotyczące suplementacji kolagenu

An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies Sara Sibilla1,* , Martin Godfrey1 , Sarah Brewer2 , Anil Budh-Raja3 and Licia Genovese

https://benthamopen.com/contents/pdf/TONUTRAJ/TONUTRAJ-8-29.pdf

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke 1Gerrit Schlippe 2Joachim Gerß 3Werner Voss 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke,1 Gerrit Schlippe,1 Joachim Gerß,2 and Werner Voss1,*

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing

Anna
Czajka
 1Ewa
M Kania
 2Licia
Genovese
 3Andrea
Corbo
 4Giovanni
Merone
 5Cecilia
Luci
 6Sara
Sibilla
 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

Oral collagen supplementation for skin aging: A fad or the future?

Nikita Jhawar 1Jordan V Wang 2Nazanin Saedi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/

A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser
Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement

Sabrina Laing 1Stephan Bielfeldt 1Carolin Ehrenberg 1Klaus-Peter Wilhelm 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017646/

A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies

Hsiuying Wang

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a
freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity

Malkanthi Evans 1Erin D Lewis 1Nisrine Zakaria 1Tetyana Pelipyagina 1Najla Guthrie 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799362/

Skin collagen through the
lifestages: importance for skin health and beauty

David M. Reilly1, Jennifer Lozano2

https://parjournal.net/article/view/3863

Oral Supplementation with Hydrolyzed Fish Cartilage Improves the Morphological and Structural Characteristics of the Skin: A Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study

Patrícia Maria Berardo Gonçalves
Maia Campos
 1Rodolfo Scarpino Barboza Franco 1Letícia Kakuda 1Gabriel Fernandes
Cadioli
 1Gabriela Maria
D'Angelo Costa
 1Elodie Bouvret 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34443468/

Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin
Fibroblasts

Ping Lin 1Nan Hua 2Yu-Chen Hsu 3Kai-Wen Kan 3Jia-Haur Chen 3Yung-Hao Lin 4Yung-Hsiang Lin 1Chen-Meng Kuan 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32454944/

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled
clinical trials

Jérome Asserin 1Elian Lati 2Toshiaki Shioya 3Janne Prawitt 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review

Meisam Barati 1Masoumeh Jabbari 2Roya Navekar 3Fariba Farahmand 4Reihaneh Zeinalian 5Ammar Salehi-Sahlabadi 6Nasrin Abbaszadeh 5Amin Mokari-Yamchi 2Sayed Hossein Davoodi 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

A Nutritional Supplement Formulated with Peptides, Lipids, Collagen and Hyaluronic Acid Optimizes Key Aspects of
Physical Appearance in Nails, Hair and Skin

Michelle R. Yagoda MD1 * and Eugene H. Gans PhD2

https://www.longdom.org/open-access-pdfs/a-nutritional-supplement-formulated-with-peptides-lipids-collagen-and-hyaluronic-acid-optimizes-key-aspects-of-physical-appearance-in-nails-hair-and-skin-2155-9600.S5-002.pdf

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Do-Un Kim 1Hee-Chul Chung 2Jia Choi 3Yasuo Sakai 4Boo-Yong Lee 5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29949889/

Oral Intake of Enzymatically Decomposed AP Collagen Peptides Improves Skin Moisture and Ceramide and Natural Moisturizing Factor Contents in the Stratum Corneum

Kyoungmi Jung 1Seung-Hun Kim 1Kyung-Mi Joo 1Sung-Hwan Lim 1Jin-Hee Shin 2Jonghwa Roh 1Eunjoo Kim 1Chan Woong Park 1Wangi Kim 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959923/

Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

Wich Sangsuwan 1Pravit Asawanonda 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009486/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

Zobacz też