kolagen na skórę

Najlepszy kolagen na skórę - jaki wybrać

Kolagen na skórę - jaki jest najlepszy kolagen do skóry?


Kolagen na skórę w proszku jest jednym z urodowych sekretów samej Jennifer Aniston. Patrząc na nią, nie mamy wątpliwości, że kolagen na skórę działa dokładnie tak, jak powinien. Bez wątpienia na efekt finalny składa się jeszcze parę innych czynników, ale Jen wygląda świetnie i nikt nie może jej tego odmówić. Może zatem warto wziąć z niej przykład i wprowadzić kolagen do swojej rutyny suplementacyjnej? W końcu kto choć raz nie marzył o tym, żeby być jak Jen?


Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kolagen na skórę - jakie są dostępne suplementy z kolagenem na skórę na rynku

 2. Jak wybrać najlepszy kolagen na skórę

 3. Dlaczego kolagen na skórę jest tak popularny

 4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolagenu na skórę

 5. Jak kolagen wpływa na kondycję skóry

 6. Jak niedobór kolagenu wpływa na wygląd skóry

 7. Kiedy pojawiają się niedobory kolagenu

 8. Jak uzupełnić powstałe niedobory kolagenu w skórze

 9. Kiedy rozpocząć suplementację kolagenu dla skóry

 10. Czego potrzebuje skóra, aby zachować dobry wygląd

kolagen na skórę

Zobacz też:

The Collagen Formula

KOLAGEN NA SKÓRĘ W PROSZKU DO PICIA


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Źródło: Customer Survey October 2022

Najlepszy kolagen na skórę – co powinnaś wiedzieć, zanim go kupisz?

W kolagenie można się zakochać. Może nie od pierwszego spojrzenia (a dokładniej – spróbowania), a raczej od zauważenia pierwszych efektów jego działania. Jednak z miłością bywa różnie, czasem można trafić na nieodpowiedniego partnera i czar szybko pryska. Podobnie jest z suplementem kolagenu. Jak wśród tylu dostępnych na rynku preparatów kolagenu na skórę wybrać dla siebie tylko jeden? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań kolagenu?


kolagen na skórę

Kolagen na skórę - liczy się zawartość kolagenu w preparacie

Kolagenu na skórę - przy jego wyborze musimy postawić na konkretne wymagania. Ładne opakowanie jest ważne, ale ważniejsza jest zawartość kolagenu w kolagenie, czyli ta konkretna liczba podana na etykiecie. Kolagen na skórę powinien zawierać co najmniej 2500 mg kolagenu w dziennej dawce przeznaczonej do spożycia. Gdy preparat będzie zawierał zbyt mało kolagenu, to będziemy musieli przyjmować go częściej, a to z biegiem czasu stanie się dla nas po prostu niewygodne (i nieekonomiczne!).

"Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team."

Źródło: Customer Survey October 2022

Kolagen na skórę - obecność dodatkowych składników w preparacie

Kolagen na skórę jest tylko jeden i nie potrzebuje pomocników. Ale znamy ten jeden składnik, z którym tworzy prawdziwy dream team, czyli witaminę C. Jej obecność w składzie suplementu kolagenu nie musi odstraszać, a może wręcz cieszyć. Jednocześnie, jeśli producent nie umieścił jej w preparacie kolagenu, to jeszcze nic straconego. Witaminę C można dostarczyć pod inną postacią – jako dodatek cytryny czy natki pietruszki w koktajlu.

jaki kolagen na skórę

Postaw na minimalizm jeśli chodzi o kolagen na skórę

Kolagen na skórę to podstawa a wszelkim dodatkom mówimy NIE. Przy wyborze preparatu z kolagenem kierujemy się naczelną zasadą minimalizmu, czyli mniej znaczy więcej. Zdecydowanie stawiamy na jakość, a nie ilość. W składzie suplementu kolagenu nie ma miejsca na konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty. Jest kolagen i nie potrzeba nic więcej.

kolagen na skórę ranking

Kolagen na skórę - pochodzenie kolagenu w suplemencie

Świadomi konsumenci chcą wiedzieć, co znajduje się w suplementach kolagenu, które przyjmują. Zadają pytania i oczekują konkretnych odpowiedzi. Dokonują odpowiedzialnych wyborów i szukają preparatów, które zawierają kolagen pozyskiwany ze sprawdzonych źródeł, czyli ryb żyjących w czystych, morskich wodach. Dlaczego konsumenci najczęściej poszukują właśnie kolagenu rybiego? Jego budowa jest zbliżona do tego ludzkiego, dlatego lepiej się przyswaja, a przez to ma większą szansę na dostarczanie pożądanych efektów. Kolagen pochodzący z ryb jest także dobrze przebadany, a jak wiemy - jakość kolagenu jest podstawą zaufania klientów.

Kolagen do skóry - postać suplementu

Proszek, płyn, tabletka, kapsułka – jest w czym wybierać. To, w jakiej formie przyjmujemy kolagen na skórę jest kwestią indywidualną i zależy tylko od naszych upodobań. Każda z tych postaci kolagenu ma swoje plusy i minusy. Tabletki i kapsułki są łatwe i szybkie w stosowaniu. Chyba, że macie problemy z ich połykaniem. Płyn można łatwo rozpuścić w napojach, a z kolei kolagen na skórę w proszku wygodnie się odmierza.

kolagen na skórę jaki wybrać

Forma kolagenu obecna w preparacie

Kolagen hydrolizowany czy kolagen liofilizowany? Ten pierwszy to kolagen na skórę, który w procesie hydrolizy został rozbity na mniejsze cząsteczki – aminokwasy, co sprawia, że zdecydowanie lepiej się wchłania. Kolagen liofilizowany to taki, z którego w procesie liofilizacji odparowano wodę. Dzięki temu zabiegowi jest lżejszy i można zmieścić go więcej w mniejszej kapsułce. Każdy z nich ma swoje zalety, ale to kolagen hydrolizowany lepiej się wchłania. Przynajmniej tak twierdzą wyniki przeprowadzonych do tej pory badań naukowych z udziałem kolagenu.

najlepszy kolagen na skórę

Sekret kolagenu czyli jak działa kolagen na skórę

Kolagen na skórę typu I, typu II, a może jeszcze inny? Przecież znamy ich co najmniej 28! Dla skóry najważniejszy jest kolagen typu I, który znajduję się pod powierzchnią skóry właściwej i odpowiada za jej budowę oraz wpływa na jej stan. W skórze aktywnie działa także kolagen typu III, który jest odpowiedzialny m.in. za gojenie się ran i tworzenie blizn. Śmiało można stwierdzić, iż skóra nie mogłaby istnieć bez kolagenu. Przynajmniej w takiej formie, w jakiej ją dziś znamy. W końcu kolagen stanowi aż 70% białek, którą ją budują. Dzięki niemu nasza skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio nawilżona. Jak on to robi? Efekty działania kolagenu zawdzięczamy kilku charakterystycznym właściwościom, którymi może się pochwalić – elastyczności, rozciągliwości i wytrzymałości. Ich połączenie sprawia, że nasza skóra jest w dobrej kondycji, nie pęka czy nie rozrywa się pod wpływem działania różnorodnych czynników.

najlepszy kolagen na skórę

Skóra nie może istnieć bez kolagenu

Skóra to nie tylko to, co widzimy na pierwszy rzut oka – twarz czy dłonie, ale także wszystko to, czego nie widać, bo przez większość czasu schowane jest pod ubraniem. Różne partie skóry mają różne potrzeby i wymagania, którym musimy sprostać. Kondycja naszej skóry jest uwarunkowana przez wiele czynników, a na jej wygląd wpływają m.in. płeć, wiek czy stan zdrowia. Nasza skóra, mimo tego, że w niektórych miejscach na ciele jest cieńsza, a w niektórych grubsza, stanowi całość. Każda jej partia wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski. Skóra to nie tylko twarz, o którą szczególnie dbamy, ale także dekolt czy dłonie, na których bardzo szybko pojawiają się oznaki starzenia. To uda i pośladki, na których zdecydowanie częściej pojawia się cellulit. To brzuch, na którym skóra jakby częściej się „fałduje” i musi radzić sobie z rozstępami. Tak, wszystkie te elementy to ta sama skóra – nasza skóra


Nieodłącznym elementem budulcowym tej skóry jest kolagen, który w dużej mierze odpowiada za jej określone właściwości. W wieku dziecięcym, kiedy mamy go pod dostatkiem, nasza skóra jest praktycznie idealna – gładka, miękka w dotyku, nieskazitelnie gładka. Szkoda, że ten czas trwa tak krótko, bo już po 25. roku musimy zmierzyć się z niedoborami kolagenu. Ale o nich za chwilę…

kolagen na skórę

Niedobory kolagenu widoczne na Twojej skórze - stosuj kolagen na skórę

Pierwsze oznaki starzenia nie robią na nas aż takiego wrażenia. Są na tyle delikatne, że czasem ich nie zauważamy. Rozwijają się powoli, ale konsekwentnie. Z czasem nasza skóra staje się coraz bardziej podatna procesowi grawitacji – już nie jest tak napięta i elastyczna. Coraz częściej zauważamy, że kącik ust zaczyna powoli opadać, a przy oku tworzą się charakterystyczne załamania zwane zmarszczkami. Jednym z głównych winowajców procesu starzenia się skóry jest niedobór kolagenu.

kolagen do skóry

Podobno wszystko co dobre kiedyś się kończy – tak jest również z kolagenem. Wraz z wiekiem jego wewnętrzna produkcja znacznie zwalnia, a tym samym zaczynamy tracić go praktycznie z dnia na dzień. Dla naszej skóry to niezbyt dobra informacja, przecież kolagen jest jej istotnym składnikiem budulcowym. Ubytek kolagenu zauważamy na własnej skórze – traci ona młodzieńcze napięcie, staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Starzenie sięga jednak „głębiej”, sprawiając, że naczynia krwionośne stają się bardziej kruche, a gruczoły łojowe produkują coraz mniej łoju, prowadząc do nadmiernej suchości skóry.  Ale zanim się zestarzejemy, cofnijmy się na chwilę w czasie…

Kolagen na skórę - graniczny wiek kolagenu w skórze

25 rok życia – czas, w którym w naszym życiu wiele się dzieje. Coś się wtedy zaczyna, coś zmienia, ale także coś kończy. Do tego „granicznego” wieku w naszym organizmie panuje kolagenowa harmonia – mniej więcej tyle samo kolagenu jest zużywane i produkowane. Dzięki temu, że ubytki kolagenu są na bieżąco uzupełniane, nasza skóra jest odpowiednio jędrna, a stawy sprawne. Nagle ten 25 rok mija, a wraz z nim kończy się wspomniana wcześniej kolagenowa równowaga. Od tego czasu tracimy średnio 1% kolagenu rocznie. Włókna kolagenowe stają się coraz słabsze, a siatka ich wzajemnych połączeń coraz rzadsza. Te zmiany szybko uwidaczniają się na naszej skórze, która traci jędrność, staje się odwodniona i pozbawiona blasku. Tego procesu nie da się zatrzymać, ale można nim odpowiednio pokierować – tak, aby przyniósł jak najmniej szkód. W końcu stopniowa utrata kolagenu zmienia nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, ale wiąże się także z określonymi i często nieprzyjemnymi dolegliwościami tj. choroby stawów.

kolagen w proszku The Collagen Formula ZOJO

Ubytek kolagenu w skórze - jak go uzupełnić?

Szybko, sprawnie i na bieżąco. Skoro wiemy, że kolagenu zaczyna ubywać już po 25. roku życia, to na co czekać? Wcześnie rozpoczęta suplementacja kolagenem daje szansę na uniknięcie pewnych zmian i dolegliwości. Nie oznacza to, że zmarszczki na twarzy nigdy się nie pojawią, ale może ich być zdecydowanie mniej. Kolagen jest produkowany wewnątrz naszego ciała, ale do tego procesu potrzebuje komponentów, które dostarczymy mu z zewnątrz. Sposoby na uzupełnianie kolagenu są właściwie dwa, bo ten trzeci jest mocno dyskusyjny. Ale poznajcie je wszystkie:

1. Kolagen na skórę w diecie


Dostarczenie kolagenu wraz z dietą wcale nie jest takie proste. Co prawda kolagen występuje w produktach spożywczych, ale takich, które nie są podstawą naszej diety. Kolagen na skórę znajdziemy m.in. w żelatynie, podrobach, kurzych łapkach, chrząstkach rekina. Te składniki chyba niezbyt często goszczą na naszych stołach, prawda? Oczywiście są wytrwali smakosze, którzy dzielnie wyszukują kurze łapki czy świńskie nóżki u sprawdzonych sprzedawców, następnie gotują je godzinami, a potem jeszcze mielą i wraz z wywarem zamrażają. A przy nadarzającej się okazji spożywają. Kolagen na skórę obecny w tych wywarach występuje jednak w postaci dużych cząsteczek, które w tej formie nie mogą być wchłonięte w jelitach. Dlatego najpierw ulegają strawieniu, a dopiero potem ulegają absorpcji, trafiają do krwioobiegu, aż w końcu do komórek docelowych – tych, które organizm uzna za najbardziej „potrzebujące” w danym momencie. Gotowany kolagen, czyli żelatyna ma charakterystyczny zapach i smak, co często ograniczająco wpływa na jej zastosowanie w kuchni. Na szczęście, nie tylko kolagen na skórę „w czystej postaci” jest nam potrzebny. Aby ograniczyć proces ubytku tego białka, musimy spożywać produkty, które są zaangażowane w syntezę kolagenu, czyli witaminę C oraz witaminę E. Dokładniej mówiąc – jak najwięcej warzyw, owoców, dobrej jakości olejów, ryb morskich, jaj, kiełków czy roślin strączkowych.


2. Suplementacja kolagenem


Dla wszystkich tych, którzy nie są w stanie przełknąć kurzych łapek i innych tego typu „pyszności”, powstały suplementy kolagenu. Ten kolagen na skórę -  „sprzymierzeniec młodości” został zamknięty w kapsułce, potem zmielony na proszek czy zamieniony na formę płynną. Dzięki temu zyskaliśmy łatwość jego spożycia. Suplement kolagenu nie odrzuca swoim wyglądem czy zapachem, nie trzeba go gotować, przyprawiać, przygotowywać. Wystarczy dodać porcję kolagenu do wody lub ulubionego napoju, połknąć tabletkę lub wypić płynnego shota.


3. Kosmetyki z kolagenem


Czy kosmetyki z kolagenem działają i czy ich stosowanie ma jakikolwiek sens? Warto zacząć od tego, że kosmetyki (nie tylko te z kolagenem, ale te ogółem) nie są gwarancją dobrego wyglądu naszej skóry. Ich stosowanie przynosi ogrom korzyści, ale tylko wtedy, kiedy używamy ich w sposób świadomy i przemyślany. Teoretycznie, bez kosmetyków moglibyśmy żyć, choć ciężko nam to sobie wyobrazić. Na kondycję naszej skóry wpływa bowiem szereg innych czynników – geny, styl życia, poziom hormonów, warunki środowiskowe. Gdyby one wszystkie były optymalne, nasza skóra wyglądałaby pięknie bez jakichkolwiek wysiłków i starań. Ale wiemy dobrze, że tak nie jest. 


Kolagen na skórę jest często i chętnie umieszczany w składzie różnorodnych kosmetyków. Warto jednak wiedzieć, że jego cząsteczka jest zbyt duża, aby przeniknąć do głębszych warstw naszej skóry. Dlatego kolagen na skórę w kosmetykach nie działa tak, jak byśmy tego oczekiwali. Korzyści z jego stosowania są pozorne, bowiem kolagen faktycznie może zwiększyć poziom nawilżenia skóry, ale tylko na poziomie naskórka. Nie może przeniknąć do skóry właściwej i w ten sposób jej wesprzeć.

Kolagen na skórę - kiedy najlepiej rozpocząć suplementację kolagenu do skóry?

Można śmiało stwierdzić, że kolagen na skórę ma coś do zaoferowania każdemu – niezależnie od wieku. Jednak zdecydowanie częściej sięgają po nie kobiety, które ukończyły 25. rok życia, a na ich skórze zaczęły się pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Granica wieku będzie dobrym kryterium, które pozwoli nam rozpocząć suplementację kolagenem, ale nie musi być jedynym. Kolagen na skórę sprawdzi się także wtedy, gdy zauważysz pogorszenie stanu swojej skóry, czyli gdy straci ona jędrność i wymaganą gęstość. Niezależnie od tego, ile masz lat kolagen na skórę będzie idealnym uzupełnieniem przy zmaganiach z cellulitem czy rozstępami. Przyda się także wtedy, gdy zauważysz, że Twoje włosy oraz paznokcie są osłabione i straciły dawny blask.

najlepszy kolagen na skórę

Kolagen na skórę - podsumowanie

kolagen na skórę

Czego potrzebuje nasza skóra, aby jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji? I gdzie w tej hierarchii potrzeb jest miejsce dla kolagenu?

Pielęgnacji dobranej odpowiednio do wieku i aktualnych potrzeb, ale to chyba oczywiste, prawda? Jednak nawet najlepsze kremy nie poradzą sobie z zachwianymi proporcjami, czyli idealnie dobraną pielęgnacją, a jednocześnie niczym więcej. Aby spełniać wszystkie swoje funkcje, prawidłowo funkcjonować i dobrze wyglądać, skóra potrzebuje:


Wody


Chyba nie spodziewałyście się zobaczyć tu czegoś innego? Woda to najlepszy „kosmetyk” dla skóry. Bez wody nie ma życia na świecie i nie ma także odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Koniec i kropka! Jeśli nie dostarczamy skórze potrzebnej ilości wody to nie ma szansy na to, aby wyglądać młodo i świeżo oraz spełniać swoje funkcje. Zatem pijmy wodę na zdrowie. Im więcej tym lepiej, choć oczywiście bez przesady – w zależności od naszej codziennej aktywności, masy ciała, wieku. Średnio 2 litry/dzień. 


Snu


Nie ma lepszego sposobu na regenerację niż spanie. Podczas snu skóra odpoczywa, odbudowuje warstwę ochronną czy wyrównuje poziom wody. Wtedy także wydzielane są ważne dla skóry hormony – melatonina i somatotropina. Melatonina jest silnym antyoksydantem i zmniejsza poziom wolnych rodników. Somatotropina pobudza wzrost komórek, aktywuje też fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jednocześnie oba te hormony przyspieszają tempo podziału komórek. A wszystko to podczas gdy Ty śpisz, czyli tak naprawdę nie musisz nic robić:)

kolagen na skórę jaki wybrać

Witamin i składników mineralnych


Dokładniej – różnorodnej diety, która będzie je zawierała. Nasza skóra w szczególności „upodobała” sobie witaminę A, która pomaga redukować zmarszczki oraz przyczynia się do opóźnienia procesu starzenia. Ceni sobie również witaminę C, która jest składnikiem niezbędnym do syntezy kolagenu i elastyny, a ponadto poprawia mikrocyrkulację czy wyrównuje jej koloryt. Nie może się obejść bez witaminy E, która chroni znajdujące się w skórze włókna kolagenowe i elastynowe, działa ujędrniająco i bierze udział w procesie zaopatrywania komórek w tlen. Jeśli chodzi o przyjazne skórze składniki mineralne, to wśród nich należy wyróżnić cynk, który wspiera jej regenerację oraz pośrednio wpływa na produkcję kolagenu. Nie można zapomnieć o krzemie, który reguluje pracę gruczołów łojowych, przyspiesza procesy gojenia czy wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.


Kolagenu


Stanowi 70% białek obecnych w skórze, co tylko potwierdza fakt, jak ważny jest dla niej. Obecność kolagenu zapewnia pożądaną elastyczność i sprężystość. Dzięki kolagenowi skóra jest gładka, napięta, a pojawiające się na niej ranki i wypryski szybciej się goją. Ten „eliksir” młodości produkowany jest wewnątrz naszego organizmu, ale to wcale nie oznacza, że nie musimy go dostarczać z zewnątrz. Kolagenowa harmonia nie trwa zbyt długo, bo już po 25 roku życia kolagenu zaczyna ubywać. Na początku są to małe ilości, dlatego tak mocno ich nie odczuwamy i nie zauważamy. Jednak tego procesu nie da się cofnąć ani zatrzymać, można tylko odpowiednio nim sterować.

Kolagen na skórę - polecane top 3 produkty z kolagenem ZOJO

The Collagen Formula

KOLAGEN NA SKÓRĘ W PROSZKU


 • Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej. 
 • Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. 
 • Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy lub zwrot pieniędzy

Collagen Beauty Booster

KOLAGEN DO SKÓRY W PŁYNIE


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.

Pink Drink Beauty Latte

KOLAGENOWE LATTE NA SKÓRĘ Z KWASEM HIALURONOWYM I ASHWAGANDHĄ


 • Kolagen do picia - gotowa mieszanka różowego beauty latte z kwasem hialuronowym i ashwagandhą do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Wspierająca kondycję skóry i włosów alternatywa dla kawy i herbaty

Kolagen na skórę - rozpocznij swoją suplementację kolagenem. 

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz.

Dagmara Widawska

Dziennikarz freelancer. Fanka dietetyki i zdrowego żywienia. Pisze dla nas już od 5 lat. Można śmiało powiedzieć, że o kolagenie nikt nie wie więcej niż ona.  

Dowiedz się więcej

Badania naukowe dotyczące suplementacji kolagenu

An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies Sara Sibilla1,* , Martin Godfrey1 , Sarah Brewer2 , Anil Budh-Raja3 and Licia Genovese

https://benthamopen.com/contents/pdf/TONUTRAJ/TONUTRAJ-8-29.pdf

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke 1Gerrit Schlippe 2Joachim Gerß 3Werner Voss 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke,1 Gerrit Schlippe,1 Joachim Gerß,2 and Werner Voss1,*

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing

Anna
Czajka
 1Ewa
M Kania
 2Licia
Genovese
 3Andrea
Corbo
 4Giovanni
Merone
 5Cecilia
Luci
 6Sara
Sibilla
 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

Oral collagen supplementation for skin aging: A fad or the future?

Nikita Jhawar 1Jordan V Wang 2Nazanin Saedi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/

A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser
Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement

Sabrina Laing 1Stephan Bielfeldt 1Carolin Ehrenberg 1Klaus-Peter Wilhelm 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017646/

A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies

Hsiuying Wang

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a
freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity

Malkanthi Evans 1Erin D Lewis 1Nisrine Zakaria 1Tetyana Pelipyagina 1Najla Guthrie 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799362/

Skin collagen through the
lifestages: importance for skin health and beauty

David M. Reilly1, Jennifer Lozano2

https://parjournal.net/article/view/3863

Oral Supplementation with Hydrolyzed Fish Cartilage Improves the Morphological and Structural Characteristics of the Skin: A Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study

Patrícia Maria Berardo Gonçalves
Maia Campos
 1Rodolfo Scarpino Barboza Franco 1Letícia Kakuda 1Gabriel Fernandes
Cadioli
 1Gabriela Maria
D'Angelo Costa
 1Elodie Bouvret 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34443468/

Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin
Fibroblasts

Ping Lin 1Nan Hua 2Yu-Chen Hsu 3Kai-Wen Kan 3Jia-Haur Chen 3Yung-Hao Lin 4Yung-Hsiang Lin 1Chen-Meng Kuan 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32454944/

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled
clinical trials

Jérome Asserin 1Elian Lati 2Toshiaki Shioya 3Janne Prawitt 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review

Meisam Barati 1Masoumeh Jabbari 2Roya Navekar 3Fariba Farahmand 4Reihaneh Zeinalian 5Ammar Salehi-Sahlabadi 6Nasrin Abbaszadeh 5Amin Mokari-Yamchi 2Sayed Hossein Davoodi 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

A Nutritional Supplement Formulated with Peptides, Lipids, Collagen and Hyaluronic Acid Optimizes Key Aspects of
Physical Appearance in Nails, Hair and Skin

Michelle R. Yagoda MD1 * and Eugene H. Gans PhD2

https://www.longdom.org/open-access-pdfs/a-nutritional-supplement-formulated-with-peptides-lipids-collagen-and-hyaluronic-acid-optimizes-key-aspects-of-physical-appearance-in-nails-hair-and-skin-2155-9600.S5-002.pdf

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Do-Un Kim 1Hee-Chul Chung 2Jia Choi 3Yasuo Sakai 4Boo-Yong Lee 5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29949889/

Oral Intake of Enzymatically Decomposed AP Collagen Peptides Improves Skin Moisture and Ceramide and Natural Moisturizing Factor Contents in the Stratum Corneum

Kyoungmi Jung 1Seung-Hun Kim 1Kyung-Mi Joo 1Sung-Hwan Lim 1Jin-Hee Shin 2Jonghwa Roh 1Eunjoo Kim 1Chan Woong Park 1Wangi Kim 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959923/

Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

Wich Sangsuwan 1Pravit Asawanonda 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009486/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

Zobacz też