Kolagen na skórę - jaki jest najlepszy kolagen do skóry?
Kolagen na skórę w proszku jest jednym z urodowych sekretów samej Jennifer Aniston. Patrząc na nią, nie mamy wątpliwości, że kolagen na skórę działa dokładnie tak, jak powinien. Bez wątpienia na efekt finalny składa się jeszcze parę innych czynników, ale Jen wygląda świetnie i nikt nie może jej tego odmówić. Może zatem warto wziąć z niej przykład i wprowadzić kolagen do swojej rutyny suplementacyjnej? W końcu kto choć raz nie marzył o tym, żeby być jak Jen?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kolagen na skórę - jakie są dostępne suplementy z kolagenem na skórę na rynku
Jak wybrać najlepszy kolagen na skórę
Dlaczego kolagen na skórę jest tak popularny
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolagenu na skórę
Jak kolagen wpływa na kondycję skóry
Jak niedobór kolagenu wpływa na wygląd skóry
Kiedy pojawiają się niedobory kolagenu
Jak uzupełnić powstałe niedobory kolagenu w skórze
Kiedy rozpocząć suplementację kolagenu dla skóry
Czego potrzebuje skóra, aby zachować dobry wygląd
Zobacz też:
- Co to jest kolagen? Właściwości, stosowanie, efekty, opinie
- Kolagen do picia - ranking, rodzaje, jak stosować, właściwości, opinie
- Najlepszy kolagen - jak wybrać najmocniejszy kolagen na skórę, włosy, paznokcie i stawy?
- Kolagen na zmarszczki - top 3 kolageny na zmarszczki - jak wybrać najlepszy kolagen na zmarszczki?
- Kolagen w proszku - jak wybrać najlepszy kolagen na zmarszczki - efekty, stosowanie, właściwości
- Kolagen rybi - właściwości, działanie, efekty, ranking, jak wybrać, jak stosować
- Kolagen na stawy - efekty, ranking, opinie, najlepszy kolagen na stawy - jak wybrać?
- Kolagen na włosy
- Kolagen na skórę
- Kolagen morski
- Na co pomaga kolagen - kolagen na skórę, kolagen na włosy, kolagen na stawy, kolagen na paznokcie
- Jak działa kolagen - na skórę, włosy, paznokcie - działanie, stosowanie, efekty, właściwości
- Jak stosować kolagen - stosowanie kolagenu, działanie na skórę, włosy i paznokcie, jak długo stosować kolagen na zmarszczki, kiedy zacząć stosować kolagen
- Kolagen naturalny - właściwości, stosowanie, efekty, ranking, opinie
- Kolagen na twarz - jak wybrać najlepszy kolagen do twarzy?
- Suplement na skórę - jak wybrać?
- Najlepszy suplement na włosy
- Perła i jej właściwości, stosowanie, efekty, zalety
- Adaptogeny - czym są adaptogeny, właściwości, działanie, stosowanie, efekty
- Złote mleko - 7 powodów aby być złote latte - właściwości, stosowanie, zalety
The Collagen Formula
KOLAGEN NA SKÓRĘ W PROSZKU DO PICIA
Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty..
"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"
Spis treści:
Najlepszy kolagen na skórę – co powinnaś wiedzieć, zanim go kupisz?
W kolagenie można się zakochać. Może nie od pierwszego spojrzenia (a dokładniej – spróbowania), a raczej od zauważenia pierwszych efektów jego działania. Jednak z miłością bywa różnie, czasem można trafić na nieodpowiedniego partnera i czar szybko pryska. Podobnie jest z suplementem kolagenu. Jak wśród tylu dostępnych na rynku preparatów kolagenu na skórę wybrać dla siebie tylko jeden? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań kolagenu?
Kolagen na skórę - liczy się zawartość kolagenu w preparacie
Kolagenu na skórę - przy jego wyborze musimy postawić na konkretne wymagania. Ładne opakowanie jest ważne, ale ważniejsza jest zawartość kolagenu w kolagenie, czyli ta konkretna liczba podana na etykiecie. Kolagen na skórę powinien zawierać co najmniej 2500 mg kolagenu w dziennej dawce przeznaczonej do spożycia. Gdy preparat będzie zawierał zbyt mało kolagenu, to będziemy musieli przyjmować go częściej, a to z biegiem czasu stanie się dla nas po prostu niewygodne (i nieekonomiczne!).
"Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team."
Kolagen na skórę - obecność dodatkowych składników w preparacie
Kolagen na skórę jest tylko jeden i nie potrzebuje pomocników. Ale znamy ten jeden składnik, z którym tworzy prawdziwy dream team, czyli witaminę C. Jej obecność w składzie suplementu kolagenu nie musi odstraszać, a może wręcz cieszyć. Jednocześnie, jeśli producent nie umieścił jej w preparacie kolagenu, to jeszcze nic straconego. Witaminę C można dostarczyć pod inną postacią – jako dodatek cytryny czy natki pietruszki w koktajlu.
Postaw na minimalizm jeśli chodzi o kolagen na skórę
Kolagen na skórę to podstawa a wszelkim dodatkom mówimy NIE. Przy wyborze preparatu z kolagenem kierujemy się naczelną zasadą minimalizmu, czyli mniej znaczy więcej. Zdecydowanie stawiamy na jakość, a nie ilość. W składzie suplementu kolagenu nie ma miejsca na konserwanty, barwniki, sztuczne aromaty. Jest kolagen i nie potrzeba nic więcej.
Kolagen na skórę - pochodzenie kolagenu w suplemencie
Świadomi konsumenci chcą wiedzieć, co znajduje się w suplementach kolagenu, które przyjmują. Zadają pytania i oczekują konkretnych odpowiedzi. Dokonują odpowiedzialnych wyborów i szukają preparatów, które zawierają kolagen pozyskiwany ze sprawdzonych źródeł, czyli ryb żyjących w czystych, morskich wodach. Dlaczego konsumenci najczęściej poszukują właśnie kolagenu rybiego? Jego budowa jest zbliżona do tego ludzkiego, dlatego lepiej się przyswaja, a przez to ma większą szansę na dostarczanie pożądanych efektów. Kolagen pochodzący z ryb jest także dobrze przebadany, a jak wiemy - jakość kolagenu jest podstawą zaufania klientów.
Kolagen do skóry - postać suplementu
Proszek, płyn, tabletka, kapsułka – jest w czym wybierać. To, w jakiej formie przyjmujemy kolagen na skórę jest kwestią indywidualną i zależy tylko od naszych upodobań. Każda z tych postaci kolagenu ma swoje plusy i minusy. Tabletki i kapsułki są łatwe i szybkie w stosowaniu. Chyba, że macie problemy z ich połykaniem. Płyn można łatwo rozpuścić w napojach, a z kolei kolagen na skórę w proszku wygodnie się odmierza.
Kolagen na skórę w suplementach
Kolagen hydrolizowany czy kolagen liofilizowany? Ten pierwszy to kolagen na skórę, który w procesie hydrolizy został rozbity na mniejsze cząsteczki – aminokwasy, co sprawia, że zdecydowanie lepiej się wchłania. Kolagen na skórę liofilizowany to taki, z którego w procesie liofilizacji odparowano wodę. Dzięki temu zabiegowi jest lżejszy i można zmieścić go więcej w mniejszej kapsułce. Każdy z nich ma swoje zalety, ale to kolagen hydrolizowany lepiej się wchłania. Przynajmniej tak twierdzą wyniki przeprowadzonych do tej pory badań naukowych z udziałem kolagenu.
Jak działa kolagen na skórę
Kolagen na skórę typu I, typu II, a może jeszcze inny? Przecież znamy ich co najmniej 28! Dla skóry najważniejszy jest kolagen typu I, który znajduję się pod powierzchnią skóry właściwej i odpowiada za jej budowę oraz wpływa na jej stan. W skórze aktywnie działa także kolagen typu III, który jest odpowiedzialny m.in. za gojenie się ran i tworzenie blizn. Śmiało można stwierdzić, iż skóra nie mogłaby istnieć bez kolagenu. Przynajmniej w takiej formie, w jakiej ją dziś znamy. W końcu kolagen stanowi aż 70% białek, którą ją budują. Dzięki niemu nasza skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio nawilżona. Jak on to robi? Efekty działania kolagenu zawdzięczamy kilku charakterystycznym właściwościom, którymi może się pochwalić – elastyczności, rozciągliwości i wytrzymałości. Ich połączenie sprawia, że nasza skóra jest w dobrej kondycji, nie pęka czy nie rozrywa się pod wpływem działania różnorodnych czynników. Dlatego warto suplementować kolagen na skórę, aby dbać o nią od wewnątrz.
Skóra nie może istnieć bez kolagenu
Skóra to nie tylko to, co widzimy na pierwszy rzut oka – twarz czy dłonie, ale także wszystko to, czego nie widać, bo przez większość czasu schowane jest pod ubraniem. Różne partie skóry mają różne potrzeby i wymagania, którym musimy sprostać. Kondycja naszej skóry jest uwarunkowana przez wiele czynników, a na jej wygląd wpływają m.in. płeć, wiek czy stan zdrowia. Nasza skóra, mimo tego, że w niektórych miejscach na ciele jest cieńsza, a w niektórych grubsza, stanowi całość. Każda jej partia wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski. Skóra to nie tylko twarz, o którą szczególnie dbamy, ale także dekolt czy dłonie, na których bardzo szybko pojawiają się oznaki starzenia. To uda i pośladki, na których zdecydowanie częściej pojawia się cellulit. To brzuch, na którym skóra jakby częściej się „fałduje” i musi radzić sobie z rozstępami. Tak, wszystkie te elementy to ta sama skóra – nasza skóra.
Nieodłącznym elementem budulcowym tej skóry jest kolagen, który w dużej mierze odpowiada za jej określone właściwości. W wieku dziecięcym, kiedy mamy go pod dostatkiem, nasza skóra jest praktycznie idealna – gładka, miękka w dotyku, nieskazitelnie gładka. Szkoda, że ten czas trwa tak krótko, bo już po 25. roku musimy zmierzyć się z niedoborami kolagenu. Ale o nich za chwilę…
Niedobory kolagenu widoczne na Twojej skórze - stosuj kolagen na skórę
Pierwsze oznaki starzenia nie robią na nas aż takiego wrażenia. Są na tyle delikatne, że czasem ich nie zauważamy. Rozwijają się powoli, ale konsekwentnie. Z czasem nasza skóra staje się coraz bardziej podatna procesowi grawitacji – już nie jest tak napięta i elastyczna. Coraz częściej zauważamy, że kącik ust zaczyna powoli opadać, a przy oku tworzą się charakterystyczne załamania zwane zmarszczkami. Jednym z głównych winowajców procesu starzenia się skóry jest niedobór kolagenu. Dlatego warto uzupełniać niedobór stosując kolagen na skórę od sprawdzonej firmy.
Podobno wszystko co dobre kiedyś się kończy – tak jest również z kolagenem. Wraz z wiekiem jego wewnętrzna produkcja znacznie zwalnia, a tym samym zaczynamy tracić go praktycznie z dnia na dzień. Dla naszej skóry to niezbyt dobra informacja, przecież kolagen jest jej istotnym składnikiem budulcowym. Ubytek kolagenu zauważamy na własnej skórze – traci ona młodzieńcze napięcie, staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Starzenie sięga jednak „głębiej”, sprawiając, że naczynia krwionośne stają się bardziej kruche, a gruczoły łojowe produkują coraz mniej łoju, prowadząc do nadmiernej suchości skóry. Ale zanim się zestarzejemy, cofnijmy się na chwilę w czasie…
Kolagen na skórę - graniczny wiek kolagenu w skórze
25 rok życia – czas, w którym w naszym życiu wiele się dzieje. Coś się wtedy zaczyna, coś zmienia, ale także coś kończy. Do tego „granicznego” wieku w naszym organizmie panuje kolagenowa harmonia – mniej więcej tyle samo kolagenu jest zużywane i produkowane. Dzięki temu, że ubytki kolagenu są na bieżąco uzupełniane, nasza skóra jest odpowiednio jędrna, a stawy sprawne. Nagle ten 25 rok mija, a wraz z nim kończy się wspomniana wcześniej kolagenowa równowaga. Od tego czasu tracimy średnio 1% kolagenu rocznie. Włókna kolagenowe stają się coraz słabsze, a siatka ich wzajemnych połączeń coraz rzadsza. Te zmiany szybko uwidaczniają się na naszej skórze, która traci jędrność, staje się odwodniona i pozbawiona blasku. Tego procesu nie da się zatrzymać, ale można nim odpowiednio pokierować – tak, aby przyniósł jak najmniej szkód. W końcu stopniowa utrata kolagenu zmienia nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, ale wiąże się także z określonymi i często nieprzyjemnymi dolegliwościami tj. choroby stawów.
Ubytek kolagenu w skórze - jak go uzupełnić?
Szybko, sprawnie i na bieżąco. Skoro wiemy, że kolagenu zaczyna ubywać już po 25. roku życia, to na co czekać? Wcześnie rozpoczęta suplementacja kolagenem daje szansę na uniknięcie pewnych zmian i dolegliwości. Nie oznacza to, że zmarszczki na twarzy nigdy się nie pojawią, ale może ich być zdecydowanie mniej. Kolagen jest produkowany wewnątrz naszego ciała, ale do tego procesu potrzebuje komponentów, które dostarczymy mu z zewnątrz. Sposoby na uzupełnianie kolagenu są właściwie dwa, bo ten trzeci jest mocno dyskusyjny. Ale poznajcie je wszystkie:
1. Kolagen na skórę w diecie
Dostarczenie kolagenu wraz z dietą wcale nie jest takie proste. Co prawda kolagen występuje w produktach spożywczych, ale takich, które nie są podstawą naszej diety. Kolagen na skórę znajdziemy m.in. w żelatynie, podrobach, kurzych łapkach, chrząstkach rekina. Te składniki chyba niezbyt często goszczą na naszych stołach, prawda? Oczywiście są wytrwali smakosze, którzy dzielnie wyszukują kurze łapki czy świńskie nóżki u sprawdzonych sprzedawców, następnie gotują je godzinami, a potem jeszcze mielą i wraz z wywarem zamrażają. A przy nadarzającej się okazji spożywają. Kolagen na skórę obecny w tych wywarach występuje jednak w postaci dużych cząsteczek, które w tej formie nie mogą być wchłonięte w jelitach. Dlatego najpierw ulegają strawieniu, a dopiero potem ulegają absorpcji, trafiają do krwioobiegu, aż w końcu do komórek docelowych – tych, które organizm uzna za najbardziej „potrzebujące” w danym momencie. Gotowany kolagen, czyli żelatyna ma charakterystyczny zapach i smak, co często ograniczająco wpływa na jej zastosowanie w kuchni. Na szczęście, nie tylko kolagen na skórę „w czystej postaci” jest nam potrzebny. Aby ograniczyć proces ubytku tego białka, musimy spożywać produkty, które są zaangażowane w syntezę kolagenu, czyli witaminę C oraz witaminę E. Dokładniej mówiąc – jak najwięcej warzyw, owoców, dobrej jakości olejów, ryb morskich, jaj, kiełków czy roślin strączkowych.
2. Kolagen na skórę - suplementacja
Dla wszystkich tych, którzy nie są w stanie przełknąć kurzych łapek i innych tego typu „pyszności”, powstały suplementy kolagenu. Ten kolagen na skórę - „sprzymierzeniec młodości” został zamknięty w kapsułce, potem zmielony na proszek czy zamieniony na formę płynną. Dzięki temu zyskaliśmy łatwość jego spożycia. Suplement kolagenu nie odrzuca swoim wyglądem czy zapachem, nie trzeba go gotować, przyprawiać, przygotowywać. Wystarczy dodać kolagen na skórę do wody lub ulubionego napoju, połknąć tabletkę lub wypić płynnego shota.
3. Kolagen na skórę w kosmetykach
Czy kosmetyki z kolagenem działają i czy ich stosowanie ma jakikolwiek sens? Warto zacząć od tego, że kosmetyki (nie tylko te z kolagenem, ale te ogółem) nie są gwarancją dobrego wyglądu naszej skóry. Ich stosowanie przynosi ogrom korzyści, ale tylko wtedy, kiedy używamy ich w sposób świadomy i przemyślany. Teoretycznie, bez kosmetyków moglibyśmy żyć, choć ciężko nam to sobie wyobrazić. Na kondycję naszej skóry wpływa bowiem szereg innych czynników – geny, styl życia, poziom hormonów, warunki środowiskowe. Gdyby one wszystkie były optymalne, nasza skóra wyglądałaby pięknie bez jakichkolwiek wysiłków i starań. Ale wiemy dobrze, że tak nie jest.
Kolagen na skórę jest często i chętnie umieszczany w składzie różnorodnych kosmetyków. Warto jednak wiedzieć, że jego cząsteczka jest zbyt duża, aby przeniknąć do głębszych warstw naszej skóry. Dlatego kolagen na skórę w kosmetykach nie działa tak, jak byśmy tego oczekiwali. Korzyści z jego stosowania są pozorne, bowiem kolagen faktycznie może zwiększyć poziom nawilżenia skóry, ale tylko na poziomie naskórka. Nie może przeniknąć do skóry właściwej i w ten sposób jej wesprzeć. Dlatego warto też stosować kolagen na skórę w suplementach.
Kolagen na skórę - kiedy najlepiej rozpocząć suplementację kolagenu do skóry?
Można śmiało stwierdzić, że kolagen na skórę ma coś do zaoferowania każdemu – niezależnie od wieku. Jednak zdecydowanie częściej sięgają po nie kobiety, które ukończyły 25. rok życia, a na ich skórze zaczęły się pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Granica wieku będzie dobrym kryterium, które pozwoli nam rozpocząć suplementację kolagenem, ale nie musi być jedynym. Kolagen na skórę sprawdzi się także wtedy, gdy zauważysz pogorszenie stanu swojej skóry, czyli gdy straci ona jędrność i wymaganą gęstość. Niezależnie od tego, ile masz lat kolagen na skórę będzie idealnym uzupełnieniem przy zmaganiach z cellulitem czy rozstępami. Przyda się także wtedy, gdy zauważysz, że Twoje włosy oraz paznokcie są osłabione i straciły dawny blask.
Kolagen na skórę - podsumowanie
Czego potrzebuje nasza skóra, aby jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji? I gdzie w tej hierarchii potrzeb jest miejsce dla kolagenu?
Pielęgnacji dobranej odpowiednio do wieku i aktualnych potrzeb, ale to chyba oczywiste, prawda? Jednak nawet najlepsze kremy nie poradzą sobie z zachwianymi proporcjami, czyli idealnie dobraną pielęgnacją, a jednocześnie niczym więcej. Aby spełniać wszystkie swoje funkcje, prawidłowo funkcjonować i dobrze wyglądać, skóra potrzebuje:
Wody
Chyba nie spodziewałyście się zobaczyć tu czegoś innego? Woda to najlepszy „kosmetyk” dla skóry. Bez wody nie ma życia na świecie i nie ma także odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Koniec i kropka! Jeśli nie dostarczamy skórze potrzebnej ilości wody to nie ma szansy na to, aby wyglądać młodo i świeżo oraz spełniać swoje funkcje. Zatem pijmy wodę na zdrowie. Im więcej tym lepiej, choć oczywiście bez przesady – w zależności od naszej codziennej aktywności, masy ciała, wieku. Średnio 2 litry/dzień.
Snu
Nie ma lepszego sposobu na regenerację niż spanie. Podczas snu skóra odpoczywa, odbudowuje warstwę ochronną czy wyrównuje poziom wody. Wtedy także wydzielane są ważne dla skóry hormony – melatonina i somatotropina. Melatonina jest silnym antyoksydantem i zmniejsza poziom wolnych rodników. Somatotropina pobudza wzrost komórek, aktywuje też fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jednocześnie oba te hormony przyspieszają tempo podziału komórek. A wszystko to podczas gdy Ty śpisz, czyli tak naprawdę nie musisz nic robić:)
Witamin i składników mineralnych
Dokładniej – różnorodnej diety, która będzie je zawierała. Nasza skóra w szczególności „upodobała” sobie witaminę A, która pomaga redukować zmarszczki oraz przyczynia się do opóźnienia procesu starzenia. Ceni sobie również witaminę C, która jest składnikiem niezbędnym do syntezy kolagenu i elastyny, a ponadto poprawia mikrocyrkulację czy wyrównuje jej koloryt. Nie może się obejść bez witaminy E, która chroni znajdujące się w skórze włókna kolagenowe i elastynowe, działa ujędrniająco i bierze udział w procesie zaopatrywania komórek w tlen. Jeśli chodzi o przyjazne skórze składniki mineralne, to wśród nich należy wyróżnić cynk, który wspiera jej regenerację oraz pośrednio wpływa na produkcję kolagenu. Nie można zapomnieć o krzemie, który reguluje pracę gruczołów łojowych, przyspiesza procesy gojenia czy wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
Kolagenu
Stanowi 70% białek obecnych w skórze, co tylko potwierdza fakt, jak ważny jest dla niej. Obecność kolagenu zapewnia pożądaną elastyczność i sprężystość. Dzięki kolagenowi skóra jest gładka, napięta, a pojawiające się na niej ranki i wypryski szybciej się goją. Ten „eliksir” młodości produkowany jest wewnątrz naszego organizmu, ale to wcale nie oznacza, że nie musimy go dostarczać z zewnątrz. Kolagenowa harmonia nie trwa zbyt długo, bo już po 25 roku życia kolagenu zaczyna ubywać. Na początku są to małe ilości, dlatego tak mocno ich nie odczuwamy i nie zauważamy. Jednak tego procesu nie da się cofnąć ani zatrzymać, można tylko odpowiednio nim sterować.
Kolagen na skórę - polecane top 3 produkty z kolagenem ZOJO
The Collagen Formula
KOLAGEN NA SKÓRĘ W PROSZKU
- Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej.
- Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
- Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy lub zwrot pieniędzy.
Collagen Beauty Booster
KOLAGEN NA SKÓRĘ W PŁYNIE
- Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
- Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.
Pink Drink Beauty Latte
KOLAGENOWE LATTE NA SKÓRĘ Z KWASEM HIALURONOWYM I ASHWAGANDHĄ
- Kolagen do picia - gotowa mieszanka różowego beauty latte z kwasem hialuronowym i ashwagandhą do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
- Wspierająca kondycję skóry i włosów alternatywa dla kawy i herbaty
Kolagen na skórę - rozpocznij swoją suplementację kolagenem.
Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz.
Kosmetyki działają tylko powierzchownie. Dlatego jeśli zauważyłaś niedobór kolagenu w skórze, warto stosować kolagen na skórę w formie suplementy diety.
Dlaczego kolagen na skórę i jego suplementacja jest ważna?
Dlatego, aby wspierać skórę w głębszych jej warstwach - tam, gdzie nie docierają typowe kosmetyki.