jak stosować kolagen

Jak stosować kolagen - stosowanie, dawkowanie, efekty, opinie

Jak stosować kolagen?


Jak stosować kolagen? Kosmetyki z kolagenem nie wystarczą. Jak stosować kolagen żeby był skuteczny? Najlepiej zarówno od zewnątrz, jak i suplementując kolagen od wewnątrz.


Kolagen to składnik często zamykany w kremach, serach czy maseczkach do twarzy, które obiecują młody i promienny wygląd. Jednak cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, aby przeniknąć do głębszych warstw skóry. Czy to oznacza, że stosowanie kolagenowych kosmetyków jest pozbawione sensu? Nie do końca, choć faktycznie kolagen zawarty w kosmetykach nie pozwoli nam uzupełnić deficytu w skórze. Działanie kosmetyków z kolagenem oparte jest na wytworzeniu na powierzchni skóry hydrofilowego filtru, który zapobiega utracie wody i dba o odpowiedni poziom nawilżenia. Ich długotrwałe stosowanie może także przyczynić się do wystąpienia efektów tj.: lepsza regeneracja skóry czy poprawa jej jędrności.  Kolagen to nie tylko składnik kosmetyków, ale także element preparatów stosowanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jest stosowany przy wypełnianiu zmarszczek czy zabiegach rewitalizacji skóry takich jak mezoterapia. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry oraz widoczne wygładzenie jej powierzchni.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak stosować kolagen

 2. Jak stosować kolagen od zewnątrz

 3. Jak stosować kolagen od wewnątrz

 4. W jakim wieku zacząć stosować kolagen

 5. Jak bezpiecznie suplementować kolagen

 6. Kiedy najlepiej zacząć stosować kolagen

 7. Kiedy zacząć przyjmować kolagen i dlaczego lepiej zapobiegać wcześniej

 8. Jakie są sygnały, że brakuje Ci kolagenu

 9. Suplementacja kolagenu - kiedy stosować

 10. Jak stosować kolagen do picia w płynie

 11. Jak stosować kolagen w proszku

 12. Co to jest kolagen do picia o niskiej masie cząsteczkowej

 13. Jak długo stosować kolagen

 14. Przez ile czasu należy stosować suplementy z kolagenem

jak stosować kolagen

Zobacz też:

The Collagen Formula

KOLAGEN W PROSZKU DO PICIA


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Źródło: Customer Survey October 2022

W jakim wieku zacząć stosować kolagen?

Podobno kobiet o wiek się nie pyta, ale kolagen warto stosować właściwie niezależnie od tego, ile mamy lat. Już od około 25. roku życia kończy się kolagenowa harmonia, czyli nie ma równowagi między tym ilością, która jest produkowana, a tą, która ubywa. Na początku te ubytki nie są jeszcze tak duże, ale wraz z upływem czasu jest coraz gorzej. Gwałtowny spadek produkcji kolagenu następuje po 50. roku życia, a przekroczeniu 60. roku życia jego wytwarzanie zanika całkowicie. Oznacza to, że organizm nie nadąża już z produkcją kolagenu i więcej jego cząsteczek obumiera niż jest tworzonych. Jesteśmy zdania, że nie ma co czekać do osiągnięcia określonego wieku, tylko zastanowić się, co dobrego może dać nam kolagen tu i teraz. Warto żyć zgodnie z dewizą „lepiej zapobiegać niż leczyć” – i to w każdym aspekcie. Dlatego nie ma co czekać na to, aż na skórze twarzy pojawią się pierwsze zmarszczki, tylko robić wszystko, aby nie dopuścić do ich powstania. Albo chociaż maksymalnie opóźnić ten proces.  Gdy zaczyna nam brakować kolagenu, warto uzupełnić jego niedobory za pomocą suplementacji.

Czas jest wrogiem kolagenu, ale przecież nie da się zatrzymać jego upływu. Obecnie jesteśmy w stanie zrobić wiele, aby spowolnić jego bieg, a raczej skutki, które powoduje. Zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna – na te elementy mamy wpływ i od nas zależy, jakich wyborów dokonamy. Są jeszcze kosmetyki oraz różne zabiegi
z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. I jest on – eliksir młodości, czyli kolagen.


jak stosować kolagen na twarz

Kiedy najlepiej zacząć suplementować kolagen?

Tu znów pojawia się ta „magiczna” liczba 25, która jest granicznym czasem dla produkcji kolagenu w naszym organizmie. Ale doskonale wiemy, że wiek to tylko liczba, a dużo ważniejsze jest to, jak się czujemy czy jakie mamy potrzeby. Jeśli Twój organizm sygnalizuje Ci jakieś problemy, które mogą wskazywać na niedobór kolagenu, to warto się zastanowić nad jego uzupełnieniem niezależnie od tego, ile masz lat. Przecież cellulit czy rozstępy nie są zarezerwowane tylko dla określonego wieku, mogą się pojawiać nawet u nastolatków. Podobnie jest z oparzeniami czy bliznami – nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy powstaną, a gdy już się pojawią, chcemy z nimi walczyć. Dlatego wiek może, ale wcale nie musi być głównym kryterium do rozpoczęcia kolagenowej suplementacji.


"Kolagen ZOJO naprawdę jest dobrej jakości, skóra mniej sucha i bardziej młoda po kilku miesiącach codziennego stosowania."

Źródło: Customer Survey October 2022

Kiedy zacząć przyjmować kolagen?

Pierwszym i najważniejszym stosowanym kryterium jest wiek, ale warto podkreślić, że nie jedynym - jak pozornie mogłoby się wydawać. Włókna kolagenowe w naszym ciele ulegają zniszczeniu pod wpływem różnych czynników, na które mamy mniejszy lub większy wpływ. Jednym z takich czynników jest promieniowanie UV, czyli nadmierna ekspozycja na słońce lub co gorsza – wizyty w solarium. Nie bez znaczenia dla kolagenu jest również stosowanie rozmaitych używek, w tym palenia papierosów. Nikotyna w nich zawarta przyczynia się do niszczenia struktur kolagenowych, co szybko widać na skórze twarzy, która staje się szara, pozbawiona blasku i pokryta zmarszczkami


Wrogiem kolagenu okazuje się być także dieta – uboga w warzywa i dobrej jakości tłuszcze, za to bogata w cukry proste czy tłuszcze nasycone. Zatem jeśli zbyt długo i intensywnie się opalasz, stosujesz używki lub Twoja dieta nie jest dobrej jakości, potrzebujesz dodatkowej dawki kolagenu.


Kolagen jest budulcem wielu struktur w naszym organizmie – skóry, stawów, chrząstek czy kości. Jeśli zaczyna go brakować, to naturalne jest to, iż te narządy zaczynają to odczuwać. Skóra staje się wiotka, pozbawiona blasku, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki, rozstępy czy cellulit. To sygnały alarmowe, które powinny zmobilizować nas do działania. Nie można dopuścić do tego, aby reakcja była zbyt późna, ponieważ niektóre powstałe zmiany mogą okazać się nieodwracalne. A skóra to dla nas ogromnie ważny narząd, który chroni wnętrze naszego ciała i można śmiało powiedzieć, że stanowi barierę dla wszystkiego co złe – zanieczyszczeń, drobnoustrojów i wielu innych. Niewątpliwie skóra to coś, co widać na „pierwszy rzut oka”, dlatego tak ważne dla nas jest, aby wyglądała pięknie. Żeby tak było, trzeba o nią dbać – zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. W końcu samo się nie zrobi. Skóra to także jej wytwory, czyli włosy i paznokcie. Ich osłabienie również może wskazywać na niedobory kolagenu w organizmie, dlatego gdy tylko się pojawiają, warto poszukać przyczyny.

jak stosować kolagen do picia

"Kolagen odmienił moje życie, skóra jest młodsza, jędrniejsza, lepiej czuje się ze sobą. Paznokcie i włosy wreszcie odżyły. Żałuję że zaczęłam stosować go dopiero teraz."

Źródło: Customer Survey October 2022

Inne sygnały, że brakuje Ci kolagenu

Kolejnym sygnałem alarmowym wskazującym na niedobory kolagenu są problemy ze stawami, czyli ich bolesność lub ograniczona ruchomość. To właśnie kolagen pozwala im zachować pełen zakres ruchu oraz zapewnia bezbolesne funkcjonowanie. A gdy zaczyna go brakować, stawy szybko zaczynają to odczuwać i reagować. Co ciekawe, problemy ze stawami mogą dotyczyć nie tylko osób starszych, u których ubytek kolagenu jest zdecydowanie większy. Często obserwuje się je również u sportowców, którzy nadmiernie obciążają stawy lub osób cierpiących  na choroby zwyrodnieniowe. Stawom nie służy także nadmiernie siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała oraz bagatelizowane mniejsze i większe urazy w ich obrębie. Wszystkie te problemy mogą być wskazaniem do suplementacji kolagenu, który przyczynia się do zmniejszenia bólu i poprawy ruchomości w stawach. 

jak stosować kolagen na zmarszczki

Suplementacja kolagenu - jak stosować?

Kolagenowa suplementacja powinna być wręcz obowiązkowa dla kobiet w okresie menopauzy, które są narażone na wystąpienie osteoporozy i związanymi z nią złamaniami kości. Gwałtowny spadek produkcji kolagenu następuje po 50. roku życia, a przekroczeniu 60. roku życia jego wytwarzanie zanika całkowicie. Na dodatek w organizmie zmniejsza się poziom elastyny – białka obecnego m.in. w ścięgnach, więzadłach czy skórze. Wszystkie te zmiany negatywnie oddziałują na wygląd zewnętrzny – skóra staje się wiotka, nadmiernie przesuszona, a na jej powierzchni powstają kolejne zmarszczki. Ale wygląd to nie wszystko. Menopauza to spore wyzwanie dla organizmu kobiety, z którym trzeba się zmierzyć. Warto zadbać o zbilansowaną dietę, umiarkowaną i dostosowaną do możliwości aktywność fizyczną oraz niezbędną suplementacjęKolagen w formie suplementu pozwoli nie tylko poprawić wygląd skóry, ale wspomoże funkcjonowanie stawów i co chyba najważniejsze – pośrednio wpływać będzie na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Dzięki czemu będą one mniej podatne na groźne złamania. 

Jak stosować kolagen w płynie?

Kolagen - pić czy nie pić – oto jest pytanie?

Jedną z dostępnych na rynku form suplementacji kolagenu jest właśnie kolagen w płynie, który szczególnie przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie lubią łykać tabletek. Kolagen w płynie ma też niewielką przewagę nad tym w proszkunie trzeba go dodatkowo rozpuszczać go przed spożyciem. Jest gotowy do wypicia zawsze i wszędzie. Oprócz wielu zalet, ma też jedną wadę – smak, a może raczej miałby, gdyby nie producenci, którzy zadbali o jego walory smakowe i podniebienia swoich klientów.  Tym oto sposobem na rynku dostępny jest kolagen do picia o smaku arbuzowym, truskawkowym, melonowym i jeszcze paru innych. Często wzbogacony także o dodatkowe składniki ułatwiające jego wchłanianie, do których zaliczyć można m.in. witaminę C.


Oprócz różnych wersji smakowych, dostępne są również różne formy kolagenu w płynie, wśród których można wyróżnić jednorazowe ampułki czy mniejsze i większe butelki. Oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed dostępem światła. W przypadku kolagenu szczególne znaczenie ma sposób jego przechowywania – ten w płynie, po otwarciu dobrze jest trzymać w lodówce. Choć jeszcze przed użyciem, warto przeczytać dokładnie etykietę i upewnić się, jakie konkretne warunki przechowywania zaleca producent. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może zniszczyć unikalną strukturę potrójnej helisy i spowodować utratę aktywności biologicznej kolagenu. Częstotliwość spożywania kolagenu w płynie również jest zależna od zaleceń producenta. Jednak tradycyjnie przyjmuje się, że powinno wypijać się jeden kolagenowy shot w  ciągu dnia. I uprzedzając często pojawiające się pytania – nie ma znaczenia czy kolagen wypijecie rano czy wieczorem. Pora dnia nie jest istotna, jednak dobrze jest spożywać go przy posiłku, aby uniknąć ewentualnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Podobno forma płynna kolagenu jest zaraz obok tej w proszku najlepiej przyswajalna i właśnie dlatego warto wybrać jedną z nich.

jak stosować kolagen w płynie

"Uwielbiam Was za brak cellulitu, tłuszczyk jest mięciutki jak kaczuszka, kompozycja ćwiczeń razem z Waszymi produktami sprawia że teraz (mam 40 lat) mam skórę dużo zdrowszą i ładniejszą niż 20 lat temu!"

Źródło: Customer Survey October 2022

Jak stosować kolagen w proszku?

Wygodny w użyciu i łatwy w przechowywaniu – taki właśnie jest kolagen w proszku. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie są zwolennikami łykania tabletek, a płyn nie do końca spełnia ich oczekiwania. Przyjmowanie kolagenu w proszku może być pewnego rodzaju rytuałem i czasem poświęconym tylko dla siebie. W końcu, aby go spożyć, trzeba najpierw odpowiednio go przygotować. Zaczynając od odmierzenia konkretnej ilości, najczęściej za pomocą dołączonej do zestawu miarki, a następnie rozpuszczenia proszku w…? Najlepszym wyborem będzie woda z cytryną lub sok pomarańczowy – źródło witaminy C, która z kolagenem tworzy prawdziwy dream team, umożliwiając prawidłowy przebieg syntezy kolagenu wewnątrz organizmu. Część dostępnych na rynku suplementów z kolagenem ma dodatek witaminy C w formie syntetycznej, czyli w postaci kwasu askorbinowego.  Jednak nie jest ona zbyt dobrze przyswajana przez organizm, dlatego w Zojo wychodzimy z założenia, że lepiej spożyć kolagen z dodatkiem naturalnej formy witaminy C, czyli wspomnianego wcześniej soku, cytryny czy owoców jagodowych. Takie rozwiązanie dodatkowo polepsza smak tej kolagenowej mikstury.   

jak stosować kolagen w proszku

Jakie suplementy z kolagenem wybrać? Kolagen do picia o niskiej masie cząsteczkowej

Aby zadbać o jak najlepszą biodostępność kolagenu, dbamy również o jego określoną formę, którą zamykamy w szczelnym i pięknym opakowaniu. Hydrolizat kolagenu, bo to o nim mowa, jest jakby „pocięty” na mniejsze kawałki, które organizm jest w stanie szybciej i łatwiej wykorzystać. Nie bez znaczenia jest również zawartość kolagenu w kolagenowym suplemencie – im większa, tym lepiej. Choć oczywiście bez przesady i pod kontrolą specjalistów w tej dziedzinie. Na koniec nie można pominąć kwestii pochodzenia kolagenu, który jest głównym składnikiem suplementu. Badania jasno pokazują, że najlepiej przyswajalny dla nas – ludzi jest kolagen morski pozyskiwany z ryb. Jesteśmy zdania, że składnikiem kolagenowych suplementów powinien być tylko i wyłącznie sam kolagen. Bez zbędnych dodatków czy konserwantów. Ważne dla nas jest także sprawdzone źródło pochodzenia i najwyższa jakość. Taki produkt tworzymy i oddajemy w ręce naszych klientów. 

stosowanie kolagenu

"Uwielbiam Waszą obsługę klienta. Świetne porozumienie między klientem a kupującym. Kolagen godny polecenia. Używałam kolagen różnych firm, jednak po Waszym kolagenie zauważyłam różnice w wyglądzie mojej skóry, włosów i paznokci. Zdecydowanie Wasz kolagen jest dla mnie Numerem 1."

Źródło: Customer Survey October 2022

Jak długo stosować kolagen?

Tak długo, jak Twój organizm będzie tego potrzebować, czyli kiedy pojawią się pożądane efekty. Suplementację stosuje się w celu uzupełnienia standardowej diety. W przypadku kolagenu jest o tyle trudniej, że po 25. roku życia zaczynamy coraz intensywniej i szybciej go tracić, a dieta nie zawsze bywa wystarczająca. Czy to oznacza, że kolagenowe suplementy powinniśmy przyjmować właściwie przez cały czas? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Naturalnym wydaje się być fakt, że jeśli mamy jakieś niedobory, to powinniśmy je uzupełnić, prawda? Ale każde niedobory trzeba najpierw stwierdzić za pomocą odpowiednich badań i pod kontrolą lekarza. Objawy niedoborów kolagenu mogą okazać się niewystarczające, bo wbrew pozorom wcale nie muszą być aż tak charakterystyczne dla konkretnego składnika jak nam się wydaje. Przykładowo, zły stan skóry może wynikać zarówno z niedoboru kolagenu, cynku, witaminy E i wielu innych składników. Suplementy zawierają skoncentrowane ilości składników, dlatego stosowane przez okres 2-3 miesięcy powinny przynieść widoczne rezultaty. Choć z reguły pierwsze efekty ich stosowania widoczne są dużo wcześniej – już po kilku tygodniach. Oczywiście kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczność w ich przyjmowaniu. Efekty suplementacji z reguły widać „gołym okiem” - w przypadku stosowania kolagenu są to m.in.: poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci, redukcja widocznych zmarszczek czy lepsze funkcjonowanie stawówJednak, żeby mieć pewność, że suplementacja działa, można wykonać określone badania. 

jak stosować kolagen w proszku

Suplementy z kolagenem - przez ile czasu należy je stosować?

Suplementy kolagenu warto stosować co najmniej przez 3 miesiące, aby w pełni móc cieszyć się z efektów. Nie ma jednak limitu czasowego, który jednoznacznie ustaliłby kwestię jego suplementacji. Kolagen jest bezpieczny dla ciała, a jego stosowanie przynosi mu określone efekty. Warto również zwrócić uwagę na to, że dawki kolagenu zamknięte w suplementach są różne i one także mogą mieć wpływ na czas jego stosowania. Z kolei na obserwowane efekty wpływa rodzaj kolagenu, który został użyty do jego produkcji, a najlepiej działa kolagen rybi. Osoby młodsze, które dopiero niedawno zaczęły zauważać objawy niedoboru kolagenu dużo szybciej zaczną zauważać efekty jego suplementacji. Zupełnie inaczej niż starsi, którzy, aby zauważyć pożądane rezultaty, muszą suplementować kolagen zdecydowanie dłużej. A czy podczas suplementacji kolagenu potrzebne są przerwy? Nie ma takiego wymogu, ale dobrze jest raz na jakiś odstawić jego suplementację lub zmniejszyć jej częstotliwość. Ale nie na dłużej niż 3 miesiące, bo po tym czasie kolagen znów może mieć dużo do nadrobienia. 

stosowanie kolagenu na twarz

Rozpocznij Twoją suplementację kolagenem. 

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz:

The Collagen Formula

KOLAGEN W PROSZKU


 • Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej. 
 • Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. 
 • Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy.

Collagen Beauty Booster

KOLAGEN RYBI DO PICIA W PŁYNIE


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.

Pink Drink Beauty Latte

KOLAGEN DO PICIA W FORMIE LATTE Z KWASEM HIALURONOWYM I ASHWAGANDHĄ


 • Kolagen do picia - gotowa mieszanka różowego beauty latte z kwasem hialuronowym i ashwagandhą do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Wspierająca kondycję skóry i włosów alternatywa dla kawy i herbaty

Dagmara Widawska

Dziennikarz freelancer. Fanka dietetyki i zdrowego żywienia. Pisze dla nas już od 5 lat. Można śmiało powiedzieć, że o kolagenie nikt nie wie więcej niż ona.   

Dowiedz się więcej

Badania naukowe dotyczące suplementacji kolagenu

An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies Sara Sibilla1,* , Martin Godfrey1 , Sarah Brewer2 , Anil Budh-Raja3 and Licia Genovese

https://benthamopen.com/contents/pdf/TONUTRAJ/TONUTRAJ-8-29.pdf

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke 1Gerrit Schlippe 2Joachim Gerß 3Werner Voss 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke,1 Gerrit Schlippe,1 Joachim Gerß,2 and Werner Voss1,*

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing

Anna
Czajka
 1Ewa
M Kania
 2Licia
Genovese
 3Andrea
Corbo
 4Giovanni
Merone
 5Cecilia
Luci
 6Sara
Sibilla
 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

Oral collagen supplementation for skin aging: A fad or the future?

Nikita Jhawar 1Jordan V Wang 2Nazanin Saedi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/

A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser
Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement

Sabrina Laing 1Stephan Bielfeldt 1Carolin Ehrenberg 1Klaus-Peter Wilhelm 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017646/

A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies

Hsiuying Wang

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a
freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity

Malkanthi Evans 1Erin D Lewis 1Nisrine Zakaria 1Tetyana Pelipyagina 1Najla Guthrie 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799362/

Skin collagen through the
lifestages: importance for skin health and beauty

David M. Reilly1, Jennifer Lozano2

https://parjournal.net/article/view/3863

Oral Supplementation with Hydrolyzed Fish Cartilage Improves the Morphological and Structural Characteristics of the Skin: A Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study

Patrícia Maria Berardo Gonçalves
Maia Campos
 1Rodolfo Scarpino Barboza Franco 1Letícia Kakuda 1Gabriel Fernandes
Cadioli
 1Gabriela Maria
D'Angelo Costa
 1Elodie Bouvret 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34443468/

Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin
Fibroblasts

Ping Lin 1Nan Hua 2Yu-Chen Hsu 3Kai-Wen Kan 3Jia-Haur Chen 3Yung-Hao Lin 4Yung-Hsiang Lin 1Chen-Meng Kuan 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32454944/

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled
clinical trials

Jérome Asserin 1Elian Lati 2Toshiaki Shioya 3Janne Prawitt 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review

Meisam Barati 1Masoumeh Jabbari 2Roya Navekar 3Fariba Farahmand 4Reihaneh Zeinalian 5Ammar Salehi-Sahlabadi 6Nasrin Abbaszadeh 5Amin Mokari-Yamchi 2Sayed Hossein Davoodi 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

A Nutritional Supplement Formulated with Peptides, Lipids, Collagen and Hyaluronic Acid Optimizes Key Aspects of
Physical Appearance in Nails, Hair and Skin

Michelle R. Yagoda MD1 * and Eugene H. Gans PhD2

https://www.longdom.org/open-access-pdfs/a-nutritional-supplement-formulated-with-peptides-lipids-collagen-and-hyaluronic-acid-optimizes-key-aspects-of-physical-appearance-in-nails-hair-and-skin-2155-9600.S5-002.pdf

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Do-Un Kim 1Hee-Chul Chung 2Jia Choi 3Yasuo Sakai 4Boo-Yong Lee 5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29949889/

Oral Intake of Enzymatically Decomposed AP Collagen Peptides Improves Skin Moisture and Ceramide and Natural Moisturizing Factor Contents in the Stratum Corneum

Kyoungmi Jung 1Seung-Hun Kim 1Kyung-Mi Joo 1Sung-Hwan Lim 1Jin-Hee Shin 2Jonghwa Roh 1Eunjoo Kim 1Chan Woong Park 1Wangi Kim 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959923/

Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

Wich Sangsuwan 1Pravit Asawanonda 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009486/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

Zobacz też