kolagen morski

Kolagen morski - do picia, na twarz, na zmarszczki, na włosy, na skórę

Kolagen morski - jaki wybrać?


Kolagen morski, czyli suplement, którego potrzebujesz w swoim życiu. Kolagen morski jest jak ferrari wśród kolagenów:) Podobno najlepszy, najczęściej wyszukiwany i wybierany. Najbardziej sprawdzony i przebadany przez ekspertów. I te wszystkie „naj” można by długo wymieniać. Tym bardziej, że w ostatnim czasie o kolagenie mówi się naprawdę sporo. Kolagen jest składnikiem suplementów diety, który można znaleźć w kosmetykach lub sprawdzić jego działanie „na własnej skórze” w gabinecie medycyny estetycznej. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Jak zyskał nasze zaufanie? Dlaczego nazywamy go „białkiem młodości”? I co tak naprawdę kolagen potrafi? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. Miłej lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kolagen - jedno z ważniejszych białek w naszym organizmie. 

 2. Czym charakteryzuje się kolagen morski?

 3. Jak działa kolagen morski?

 4. Z czego (i jak) pozyskuje się kolagen morski?

 5. Jak produkowane są suplementy z kolagenem morskim?

 6. Jaka jest najlepsza forma kolagenu morskiego?

 7. Czy kolagen morski różni się czymś od kolagenu rybiego?

 8. Czy lepiej stosować kolagen morski czy kolagen wołowy

 9. Jak dobrze i mądrze suplementować kolagen morski?

kolagen morski

Zobacz też:

The Collagen Formula

KOLAGEN MORSKI W PROSZKU DO PICIA


10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. Super smak, czysty skład i gwarantowane efekty.

"Zażywałam już wiele preparatów z kolagenem ale po żadnym nie zauważyłam tak spektakularnych efektów jak po ZOJO"

Źródło: Customer Survey October 2022

Kolagen morski - kolagen to białko, bez którego nie moglibyśmy istnieć

Kolagen stanowi aż 30% wszystkich białek, które budują nasz organizm. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, która tworzy chrząstki, więzadła, ścięgna, skórę i kości. Kolagen jest jak rusztowanie dla całego naszego ciała – zapewnia wsparcie i oddziałuje na strukturę szkieletu. Bez kolagenu nasza skóra nie byłaby jędrna i elastyczna. Kolagen zapewnia także zdrowie, siłę i moc naszym stawom.

Kolagen jest trendy, a jego popularność nie maleje. To białko zostało okrzyknięte „składnikiem młodości” i stało się podstawą pielęgnacji od wewnątrz dla wielu z nas. Owszem, kolagen nadal potrafi wzbudzać kontrowersje i nie brakuje mu „wrogów”. Ale to nie zmienia faktu, że o kolagenie się mówi i to głośno. 

kolagen morski do picia

Kolagen morski – czyli jaki kolagen morski wybrać?

Kolagen morski jest najlepszy i to nie tylko nasze zdanie. Kolagen morski faktycznie uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych odmian kolagenu. Wygrywa szczególnie tym, że jego struktura zbliżona jest do kolagenu występującego naturalnie w naszym organizmie. Dzięki swojej specyficznej budowie, kolagen morski charakteryzuje się także dobrą przyswajalnością i nie wywołuje reakcji alergicznych. W skład kolagenu morskiego wchodzą trzy główne (i najważniejsze!) aminokwasy:

 • prolina

Taka „dobra dusza” dla naszej skóry, która dzięki prolinie utrzymuje swoją pożądaną elastyczność. Dodatkowo jej pozwala obecność pozwala na szybszą i bardziej efektywną regenerację skóry. Prolina chroni także skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV.  

 • glicyna

Stanowi 1/3 wszystkich aminokwasów budujących kolagen, a dodatkowo jest składnikiem keratyny obecnej we włosach.

 • hydroksyprolina

Współpracuje z proliną, uczestnicząc w formowaniu polipeptydów w dłuższe łańcuchy. Stabilizuje także charakterystyczną dla kolagenu strukturę potrójnej spirali.

"Zojo było moim pierwszym spotkaniem z kolagenem. Przyszła pandemia i postanowiłam zadbać o odpowiednią suplementację. Zojo sprawdziło się idealnie, Polecam bardzo i dziękuję Zojo Team."

Źródło: Customer Survey October 2022

Kolagen morski i jego działanie

Kolagen morski - jego największym atutem jest jego budowa – zbliżona do tej charakterystycznej dla kolagenu ludzkiego. Dzięki tej jednej (ale nie jedynej ;)) właściwości, kolagen morski wykazuje dużą skuteczność działania. Jedną z form obecnych w kolagenie morskim jest kolagen typu I, czyli swoisty budulec skóry. Dlatego regularna suplementacja kolagenem pozyskiwanym z ryb przynosi dobre rezultaty.

kolagen morski efekty

Kolagen morski na skórę

Kolagen morski poprawia jędrność oraz elastyczność skóry, a także pomaga utrzymać odpowiedni poziom jej nawilżenia. Regularnie uzupełniany kolagen będzie jak dobry kosmetyk dla skóry, za który na pewno będzie nam wdzięczna. Dzięki suplementacji kolagenem morskim skóra zauważalnie wolniej się starzeje, a pojawiające się na jej powierzchni bruzdy i zmarszczki są płytsze, a przez to mniej widoczne.

kolagen morski jaki wybrać

Kolagen morski na włosy i paznokcie

Odpowiednia podaż kolagenu morskiego w formie suplementu pozytywnie działa także na wytwory skóry, czyli włosy i paznokcie. To one są trochę jak nasza „wizytówka” – coś co rzuca się w oczy, kiedy kogoś poznajemy. Zresztą, podobnie jest z twarzą.


Oprócz tego, że kolagen morski jest dla skóry niezbędnym składnikiem budulcowym, to wpływa także na jej regenerację.  Kolagenowe białko wykazuje silne działanie naprawcze, przyspieszając gojenie ran i oparzeń, a także łagodząc powstałe na skórze blizny.

Kolagen morski na kości i stawy

Kolagen jest niezbędnym składnikiem nie tylko skóry, ale również stawów czy kości. Zatem zdrowie i kondycja układu ruchu są ściśle zależne od ilości kolagenu w organizmie. Kolagen morski i regularna suplementacja nim stymuluje proces syntezy kolagenu wewnątrz naszego organizmu, czyli przyczynia się do utrzymywania jego odpowiedniego poziomu. Jeśli ilość kolagenu naturalnego w naszym ciele jest wystarczająca, to nasz układ kostny jest odpowiednio regenerowany i  na dłużej pozostaje w dobrej kondycji.  Z kolei nasze stawy są chronione przed urazami i kontuzjami oraz mogą wydajnie pracować.

kolagen morski kolagen rybi

Jak pozyskuje się kolagen morski?

Kolagen morski pozyskiwany jest głównie z rybich skór poddanych procesowi kwaśnej hydratacji. Czasami do tego celu używa się również rybich łusek, kości czy ogonów. Do produkcji suplementów kolagenowych wykorzystuje się ryby takie jak: dorsz, tuńczyk czy rekin.

kolagen morski na zmarszczki

Kolagen morski - suplementy

Pozyskanie kolagenu morskiego to jedno, gdyż potem czeka go jeszcze cały proces produkcyjny. Zanim kolagen w formie suplementu trafi na nasze półki, musi zostać poddany hydrolizie lub liofilizacji. Czym różnią się te procesy? Podczas hydrolizy kolagen morski rozbijany jest na mniejsze cząsteczki – aminokwasy, które są zdecydowanie lepiej wchłaniane przez nasz organizm. Z kolei w procesie liofilizacji z cząsteczki kolagenu odparowywana jest woda, dzięki czemu jest dużo lżejszy i można zmieścić go więcej w jednej kapsułce. Każdy z tych procesów produkcyjnych kolagenu ma swoje zalety, jednak to kolagen morski poddany hydrolizie będzie lepiej wchłaniany przez nasz układ pokarmowy. Dlatego na opakowaniu suplementu warto wypatrywać określenia typu „hydrolizat kolagenu morskiego” lub „hydrolizowany kolagen morski”. Dla ułatwienia podpowiemy, ze właśnie taka forma kolagenu zamknięta jest w naszych kultowych suplementach od Zojo.

najlepszy kolagen morski

Hydrolizowany kolagen morski, czyli najlepsza forma kolagenu zamknięta w suplemencie?

Mniejsza masa cząsteczkowa kolagenu poddanego procesowi hydrolizy wpływa na jego lepszą absorpcję. Kolagen morski w postaci cząsteczki nierozłożonej na mniejsze części – aminokwasy nie mógłby być wchłonięty przez nasz układ pokarmowy, więc jego suplementacja nie miałaby sensu. Forma kolagenu to jedno, ale nie bez znaczenia pozostaje także wybór źródła pozyskiwania kolagenu. Chyba już nie macie wątpliwości, że najlepszy będzie kolagen morski, ale właściwie dlaczego? Kolagen pochodzący z ryb charakteryzuje się dobrym poziomem rozpuszczalności i to jest jego ogromny atut. Wiązania chemiczne w jego cząsteczce są rzadsze niż w przypadku kolagenu wołowego. Wszystkie te cechy kolagenu morskiego składają się na jego dobrą przyswajalność i antyalergiczność. Dodatkowo, kolagen morski bez większych problemów „łączy się” z innymi składnikami takimi jak witamina C, wzmacniająca jego działanie.

najmocniejszy kolagen morski

Kolagen morski vs kolagen rybi – czy to synonimy?

Określeń – kolagen rybi i morski możemy używać zamiennie, gdyż opisują dokładnie ten sam rodzaj produktu. Polscy producenci chętniej i częściej wykorzystują nazwę kolagen rybi, dlatego my również ją stosujemy. Niezależnie od tego, której frazy będziemy używać w wyszukiwarce, znajdziemy te same suplementy, których głównym składnikiem będzie kolagen pochodzący z ryb.

kolagen morski na skórę

Kolagen morski czy kolagen wołowy – który wybrać?


Można by rzec – ile ludzi, tyle preferencji. Z kolagenem jest podobnie. Niektórzy usilnie trzymają się poglądów, że najlepszy kolagen to ten obecny w chrząstkach, wywarach, bulionach i kościach. Bo naturalny, bo przygotowywany we własnym domu i tak dalej. Na szczęście, mamy wybór i suplement kolagenu możemy dopasować do swoich preferencji. My wybieramy kolagen morski i wydaje nam się, że nawet nie musimy zbyt mocno wysilać się, aby przekonać niedowiarków, że ten rodzaj jest najlepszy. Gdyż zrobiły to już za nas badania naukowe:) Ich wyniki jasno wskazują na to, że przyswajalność kolagenu morskiego jest zdecydowanie lepsza niż kolagenu wołowego i jakiegokolwiek innego.

The Collagen Formula - pierwszy i flagowy produkt od Zojo - czyli czysty kolagen morski (kolagen rybi) w proszku

Poza tym, kolagen wołowy powoli odchodzi w zapomnienie, gdyż jemy coraz mniej mięsa. Duża część konsumentów rezygnuje ze spożycia kolagenu wołowego ze względu na specyficzny wygląd, zapach i smak „podrobów”, w których jest obecny. Nie bez znaczenia wydaje się także fakt, iż źródła kolagenu wołowego często są jednocześnie bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, których powinniśmy się wystrzegać, a na pewno znacznie ograniczać.


Wszystkie te argumenty udowadniają, że najlepszy wybór to kolagen morski – przebadany, dobrze przyswajalny i szeroko dostępny na rynku.

kolagen w proszku The Collagen Formula ZOJO

Dlaczego w ogóle warto suplementować kolagen morski?

Kolagen, a właściwie jego brak jest jednym z czynników odpowiedzialnych za postępujący proces starzenia się skóry. W naszym organizmie nieustannie zachodzą procesy zniszczenia i odbudowy. Ich intensywność wpływa na zapotrzebowanie na kolagenbiałko produkowane „na bieżąco” i zużywane w celu zaspokojenia tych najbardziej aktualnych potrzeb. Taka „kolagenowa harmonia” nie trwa wiecznie, a właściwie to nie trwa nawet zbyt długo. Już po 25. roku życia zaczynamy systematycznie tracić kolagen, a tego procesu nie da się odwrócić.


Postępujące wraz z wiekiem zaburzenia w produkcji kolagenu nieuchronnie prowadzą do jego niedoborów. Po przekroczeniu 60-tki, nasz organizm praktycznie wcale nie wytwarza już kolagenu. Co zresztą można zaobserwować na własnej skórze czy odczuć w stawach. Naszym „ratunkiem” okazuje się być suplementacja kolagenu morskiego – tego najbardziej zbliżonego budową do naszego, ludzkiego.

Jak stosować kolagen morski?

Rynek wręcz wypełniony jest suplementami kolagenu morskiego, także mamy w czym wybierać. Z jednej strony to zaleta, bo przecież wolny wybór to przywilej. Z drugiej jednak wada, bo czasem ciężko nam się zdecydować.


Kolagen morski możemy przyjmować w formie tabletek, kapsułek, proszku, a nawet płynu


Postać kolagenowego suplementu pozostaje w kwestii naszych indywidualnych preferencji. Za to regularność stosowania suplementów z kolagenem nie podlega żadnej dyskusji. Pożądane efekty na własnej skórze zaobserwujemy tylko wtedy, kiedy będziemy przyjmować kolagen morski systematycznie.

najlepszy kolagen morski

Kolagen morski a witamina C

Jest jeszcze jeden trick, o którym warto wiedzieć, jeśli stosuje się suplementację kolagenem morskim. Kolagen wprost kocha towarzystwo witaminy C, która jest niezbędna do syntezy tego składnika wewnątrz naszego ciała. Coraz częściej można ją znaleźć na liście składników suplementu, ale nawet jeśli jej tam nie zobaczysz, to nic straconego. Witamina C jest przecież w natce pietruszki, papryce, cytrusach. Wystarczy jeść ją regularnie, a dodatkowo przyjmować suplement kolagenu w towarzystwie na przykład świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

najmocniejszy kolagen morski na skórę

Kolagen morski - zasady suplementacji i efekty których możesz się spodziewać

Polecane top 3 produkty z kolagenem ZOJO

 • Dawka kolagenu morskiego 

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących suplementacji kolagenem morskim pozostaje jego dawka „zamknięta” w preparacie. Minimalna liczba, której powinniśmy wypatrywać na etykiecie to 2500 mg kolagenu w dziennej dawce przeznaczonej do spożycia. Gdy preparat będzie zawierał zbyt mało kolagenu morskiego w zalecanej dziennej porcji, to będziemy musieli przyjmować go częściej. Dla niektórych może to stanowić przeszkodę, dlatego warto sprawdzić tę kwestię przed zakupem.

 • Czy z kolagenem morskim można „przesadzić”?

Kolagen morski jest substancją przebadaną i bezpieczną, ale warto pamiętać o tym, że żadnych suplementów nie możemy „zjadać jak cukierków”. Jak każda substancja, także kolagen może wywołać działania niepożądane. Obserwowane rzadko, ale jednak. Szczególnie niebezpieczne wydaje się być przekraczanie dopuszczalnej dziennej dawki do spożycia. Umownie przyjmuje się, że ta maksymalna ilość kolagenu wynosi 4000 mg/dzień. W przypadku przekroczenia tej liczby, można zaobserwować objawy tj. osłabienie i rozbicie organizmu, bóle mięśniowe i stawowe, problemy z wypróżnianiem czy nieprzyjemny zapach z ust. Aby ustrzec się przed wystąpieniem tych dolegliwości, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta. Każdą suplementację warto również odpowiednio wcześnie skonsultować z lekarzem.

 • Kiedy w ogóle rozpocząć suplementację kolagenem morskim? 

Kolagen morski to suplement, który może zaoferować coś prawie każdemu. Jego regularne przyjmowanie może pomóc w walce z problemami skórnymi, bolącymi stawami, ale sprawdzi się także u osób wyczynowo uprawiających sport. Jednak najczęściej z właściwości kolagenu morskiego korzystają kobiety, które zaobserwowały u siebie pierwsze oznaki starzenia. Granica wieku to dobre kryterium, którym kierujemy się rozpoczynając suplementację kolagenem. Choć wcale nie musi być jedynym. My, kobiety, doskonale wiemy, że takie „niespodzianki” jak rozstępy czy cellulit mogą powstać w każdym wieku. Na szczęście, kolagen morski może pomóc nam z nimi walczyć. 

 • Jak długo suplementować kolagen morski, aby zauważyć efekty?

Pierwsze efekty stosowania kolagenu morskiego mogą pojawić się już po 3. tygodniach jego przyjmowania. Choć to oczywiście kwestia indywidualna, zależna m.in. od naszej tolerancji, poziomu kolagenu wewnątrz organizmu czy potrzeb naszego ciała. To jednak nie oznacza, że kolagen morski wystarczy stosować przez 3. tygodnie, a potem już tylko cieszyć się efektami. Gdyby to było takie proste:)  Przyjmowanie suplementów kolagenu morskiego przez okres 3-4 miesięcy zapewni organizmowi odpowiedni poziom wysycenia tym składnikiem.

kolagen morski na skórę ranking

Jeśli już suplementować kolagen (do czego oczywiście zachęcamy!), to tylko kolagen morski. Warto pamiętać, że kolagen morski nie jest po to, aby uzupełniać powstałe w naszym organizmie niedobory, a bardziej pobudzać wewnętrzną produkcję tego białka. W tej kwestii możemy mu zaufać. Tym bardziej, że kolagen morski jest dla nas – ludzi bardzo dobrze przyswajalny. Jest to możliwe dzięki podobieństwom w budowie cząsteczki kolagenu ludzkiego i morskiego. 

The Collagen Formula

KOLAGEN MORSKI W PROSZKU


 • Aż 10000mg wysokiej jakości hydrolizowanego kolagenu rybiego w proszku o niskiej masie cząsteczkowej. 
 • Do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci. 
 • Dobry smak, czysty skład, gwarantowane efekty w ciągu 3 miesięcy lub zwrot pieniędzy

Pink Drink Beauty Latte

KOLAGENOWE LATTE Z KWASEM HIALURONOWYM I ASHWAGANDHĄ


 • Kolagen do picia - gotowa mieszanka różowego beauty latte z kwasem hialuronowym i ashwagandhą do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Wspierająca kondycję skóry i włosów alternatywa dla kawy i herbaty

Collagen Beauty Booster

KOLAGEN MORSKI W PŁYNIE


 • Kolagen do picia z witaminą C i kwasem hialuronowym do codziennego stosowania jako wsparcie dla pięknej skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen to naturalny składnik skóry, włosów i paznokci. Odpowiada za promienną i jędrną skórę, mniejszą widoczność drobnych zmarszczek, mocne, gęste i lśniące włosy, a także wzmacnia stawy i paznokcie, wspomagając ich wzrost i zapobiegając ich łamaniu.

Rozpocznij Twoją suplementację kolagenem. 

Wybierz swój suplement z kolagenem od ZOJO i dbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz.

Dagmara Widawska

Dziennikarz freelancer. Fanka dietetyki i zdrowego żywienia. Pisze dla nas już od 5 lat. Można śmiało powiedzieć, że o kolagenie nikt nie wie więcej niż ona.  

Dowiedz się więcej

Badania naukowe dotyczące suplementacji kolagenu

An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies Sara Sibilla1,* , Martin Godfrey1 , Sarah Brewer2 , Anil Budh-Raja3 and Licia Genovese

https://benthamopen.com/contents/pdf/TONUTRAJ/TONUTRAJ-8-29.pdf

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke 1Gerrit Schlippe 2Joachim Gerß 3Werner Voss 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke,1 Gerrit Schlippe,1 Joachim Gerß,2 and Werner Voss1,*

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing

Anna
Czajka
 1Ewa
M Kania
 2Licia
Genovese
 3Andrea
Corbo
 4Giovanni
Merone
 5Cecilia
Luci
 6Sara
Sibilla
 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

Oral collagen supplementation for skin aging: A fad or the future?

Nikita Jhawar 1Jordan V Wang 2Nazanin Saedi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/

A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser
Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement

Sabrina Laing 1Stephan Bielfeldt 1Carolin Ehrenberg 1Klaus-Peter Wilhelm 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017646/

A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies

Hsiuying Wang

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a
freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity

Malkanthi Evans 1Erin D Lewis 1Nisrine Zakaria 1Tetyana Pelipyagina 1Najla Guthrie 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799362/

Skin collagen through the
lifestages: importance for skin health and beauty

David M. Reilly1, Jennifer Lozano2

https://parjournal.net/article/view/3863

Oral Supplementation with Hydrolyzed Fish Cartilage Improves the Morphological and Structural Characteristics of the Skin: A Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study

Patrícia Maria Berardo Gonçalves
Maia Campos
 1Rodolfo Scarpino Barboza Franco 1Letícia Kakuda 1Gabriel Fernandes
Cadioli
 1Gabriela Maria
D'Angelo Costa
 1Elodie Bouvret 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34443468/

Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin
Fibroblasts

Ping Lin 1Nan Hua 2Yu-Chen Hsu 3Kai-Wen Kan 3Jia-Haur Chen 3Yung-Hao Lin 4Yung-Hsiang Lin 1Chen-Meng Kuan 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32454944/

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled
clinical trials

Jérome Asserin 1Elian Lati 2Toshiaki Shioya 3Janne Prawitt 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review

Meisam Barati 1Masoumeh Jabbari 2Roya Navekar 3Fariba Farahmand 4Reihaneh Zeinalian 5Ammar Salehi-Sahlabadi 6Nasrin Abbaszadeh 5Amin Mokari-Yamchi 2Sayed Hossein Davoodi 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

A Nutritional Supplement Formulated with Peptides, Lipids, Collagen and Hyaluronic Acid Optimizes Key Aspects of
Physical Appearance in Nails, Hair and Skin

Michelle R. Yagoda MD1 * and Eugene H. Gans PhD2

https://www.longdom.org/open-access-pdfs/a-nutritional-supplement-formulated-with-peptides-lipids-collagen-and-hyaluronic-acid-optimizes-key-aspects-of-physical-appearance-in-nails-hair-and-skin-2155-9600.S5-002.pdf

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Do-Un Kim 1Hee-Chul Chung 2Jia Choi 3Yasuo Sakai 4Boo-Yong Lee 5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29949889/

Oral Intake of Enzymatically Decomposed AP Collagen Peptides Improves Skin Moisture and Ceramide and Natural Moisturizing Factor Contents in the Stratum Corneum

Kyoungmi Jung 1Seung-Hun Kim 1Kyung-Mi Joo 1Sung-Hwan Lim 1Jin-Hee Shin 2Jonghwa Roh 1Eunjoo Kim 1Chan Woong Park 1Wangi Kim 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959923/

Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

Wich Sangsuwan 1Pravit Asawanonda 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009486/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

Zobacz też