Self care - jak dbać o siebie

Self care - jak dbać o siebie

Self care – tips

Staramy się być idealnymi partnerkami, matkami, przyjaciółkami. Opiekujemy się, pomagamy, wspieramy, służymy dobrą radą – to tylko niektóre z towarzyszących nam codziennie działań. W natłoku myśli, zadań i planów często brakuje nam czasu dla samych siebie. Pęd i wysokie wymagania współczesnego świata nie są naszym sprzymierzeńcem. A zmęczenie i stres, który codziennie nam towarzyszy kumulują się w organizmie i mogą prowadzić do wystąpienia rozmaitych chorób. Troska o siebie samą – zdrowie fizyczne, jak i psychiczne powinna być priorytetem dla każdej z nas. Tylko jak zadbać o siebie, gdy ciągle jesteś zajęta problemami innych?

Self-care, czyli?

            Self care można określić jako dbałość o zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To szerokie pojęcie, które obejmuje wszelkie działania, które podejmujemy w celu poprawy własnego samopoczucia. Aby mądrze i zarazem dobrze zadbać o siebie samego musimy na początku uświadomić sobie – jakie mamy potrzeby? A następnie sukcesywnie je realizować. Nie jest to takie oczywiste, jakby mogło się wydawać. Bowiem nasze potrzeby są różne – od niewielkich jak na przykład zjedzenie deseru, po bardziej istotne jak skupienie większej uwagi na pozytywnych relacjach z innymi. Co je różni? Pierwszy przykład ukazuje potrzebę pilną – chcemy żeby było nam dobrze tu i teraz, nie zastanawiamy się nad ewentualnymi konsekwencjami. Drugi przykład to potrzeba głęboka, której spełnienie zapewni nam dobrostan psychiczny w długofalowej perspektywie. Oczywiście oba rodzaje potrzeb są nieodłącznym elementem naszego życia. Te „małe” przyjemności jak zjedzenie deseru czy zakup nowego ubrania często pomagają nam się zresetować, ale niekoniecznie prowadzą do zmiany życia na lepsze. Dlatego niezbędne są opisane wcześniej potrzeby głębokie. Czyli jakie?

Sfera fizyczna:

Sfera psychiczna:

 • balans między życiem prywatnym a zawodowym
 • dbanie o relacje z innymi
 • zwracanie uwagi na swoje potrzeby
 • empatia w stosunku do innych ludzi
 • miłość – do innych i siebie samej

Self care to działanie - nic nie zrobi się samo. Troska o siebie to wyrzeczenia, zaciskanie zębów, umiejętność odmawiania, stanowczość i wiele innych. Często wiąże się z wyjściem ze swojej strefy komfortu. Ale to wyzwanie zawsze się opłaca. Podstawą jest dobry plan działania, w którym dbanie o siebie będzie obowiązkiem, nie przyjemnością. I jeszcze jedno – to, że potrafisz o siebie zadbać i znajdujesz na to czas nie oznacza, że jesteś egoistką. Brzmi paradoksalnie, fakt, ale nadal wiele z nas ma z tym problem.  Przecież tylko jako szczęśliwa osoba będziesz mogła tworzyć szczęśliwe relacje z innymi ludźmi. I ci ludzie muszą to zrozumieć ;)

Proste, codzienne czynności, które pomogą Ci poczuć się lepiej i jednocześnie zadbać o swoje self-care

 1. Wyjdź na spacer

Każdy z nas potrzebuje tlenu by żyć. A często większość czasu spędzamy w zamkniętych, zaludnionych pomieszczeniach z…ograniczoną ilością tlenu. Dlatego nawet krótki spacer w ciągu dnia jest konieczny. Najlepiej w lesie, pośród drzew – wiemy – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na taki „luksus”, wyjdź przed blok, usiądź na ławce, oddychaj i po prostu bądź.

 1. Odsłoń się na słońce!

Nawet jeśli spędzasz dużo czasu w pomieszczeniu, zadbaj o to, aby nie zabrakło Ci światła słonecznego. Co prawda tylko przez szybę, ale lepsze to niż nic. Dlatego nie zasłaniaj rolet czy zasłon i pozwól, żeby promienie wpadały do środka i przynosiły Ci radość. W ten sposób ogrzejesz i rozweselisz swoją przestrzeń. I większy zapał do pracy gwarantowany!

 1. Oczyść przestrzeń, w której funkcjonujesz

Sprzątanie oczyszcza – nie tylko przestrzeń, ale także umysł. Działa uspokajająco i odprężająco. A w czystym otoczeniu lepiej się funkcjonuje, myśli, pracuje i tworzy.

 1. Napij się!

Wody oczywiście ;) Dorosły człowiek powinien pić około 2 litrów wody dziennie (a nawet więcej – w zależności od masy ciała, aktywności fizycznej etc.). Pijąc odpowiednią dla siebie ilość wody gwarantujesz sobie: lepsze samopoczucie, większą koncentrację, mniejsze zmęczenie czy ochronę przed bólem głowy spowodowanym przez odwodnienie. Dlatego następnym razem nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody – tylko nie plastikowej!

 1. Poświęć czas swojemu ciału

Bycie zadbanym jest seksowne, ale przede wszystkim zdrowe. Na liście „to do” muszą znaleźć się punkty obowiązkowe takie jak: mycie zębów, dbanie o włosy, paznokcie etc. Oprócz tego trzeba poświęcić chwilę i dokładnie przyjrzeć się swojemu ciału – może jest coś co chce nam „powiedzieć”? Poprzez nadmiernie suchą skórę czy pojawiające się wypryski sygnalizuje – coś jest nie tak. To znak, że ciało wymaga od Ciebie więcej czasu i uwagi. Skup się na nim – zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz.

 1. Zadbaj także o umysł

Wycisz się, medytuj i skoncentruj. Ale jednocześnie nie zapomnij o treningu! Uprawiaj sport – nie ma lepszej dawki tlenu i endorfin dla zmęczonego mózgu. I nie spoczywaj na laurach – to, że nie jesteś już uczennicą, nie oznacza, że nie musisz się uczyć. Znajdź coś, co Cię pasjonuje i dużo o tym czytaj. Pamiętaj także, że ZAWSZE warto nauczyć się np. nowego języka.

 1. Uśmiechnij się ;)

Chyba nie ma prostszej i lepszej metody na to, żeby poczuć się lepiej. Uśmiechaj się do siebie i ludzi, których mijasz na ulicy. Niektórzy pewnie poczują się zaskoczeni, ale inni na pewno odwzajemnią Twój uśmiech, a dzięki temu dzień każdego z was stanie się lepszy.

Idąc z duchem czasu, czyli aplikacje self care

            Według raportu firmy Aplle w roku 2018 jednymi z najpopularniejszych aplikacji okazały się te typu self care. Wśród nich możemy wymienić takie jak: Calm czy 10% Happier. Ich głównym zadaniem jest pomoc użytkownikom w nabywaniu „zdrowych” i pozytywnych nawyków. Dostępna jest również aplikacja Shine, która udostępnia użytkownikom motywacyjne treści. Z kolei apka Fabulous  pomaga pracować nad poprawnością nawyków poprzez …dobre rady. Założenie jest proste – zaczynamy od prostych czynności takich jak regularne picie szklanki wody. A jak wiadomo w prostocie siła. Im dalej, tym czynności bardziej złożone, rady bardziej dopasowane, a nasze życie – zdrowsze. Przynajmniej w założeniach ;) A dla bardziej zainteresowanych tematem dostępna jest nawet gra #Selfcare, gdzie można na przykład pogłaskać wirtualnego kota, co w założeniu ma pomóc w wyciszeniu.

Poczytaj też o właściwościach i działaniu kolagenu:

Co to jest kolagen? - rodzaje, właściwości, stosowanie, dawkowanie

Najmocniejszy kolagen na skórę, włosy, paznokcie i stawy - jak wybrać najmocniejszy kolagen?

Kolagen do picia - właściwości, stosowanie, efekty, rodzaje, ranking

Kolagen na zmarszczki - jaki wybrać? Top 3 kolageny na zmarszczki - ranking 2023

Kolagen w proszku - jaki wybrać?

Kolagen rybi - właściwości, działanie, stosowanie, efekty

Kolagen morski

Kolagen na stawy - charakterystyka, działanie, źródła, top 3 ranking

Na co pomaga kolagen - jak kolagen pomaga na skórę, włosy i stawy

Jak działa kolagen - działanie kolagenu na skórę, włosy, paznokcie i stawy

Jak stosować kolagen - stosowanie, dawkowanie, efekty, opinie

Kolagen naturalny - źródła, właściwości, stosowanie, efekty

Kolagen na twarz - efekty

Kolagen na skórę - efekty

Kolagen na włosy

Najlepszy suplement na włosy

Najlepszy suplement na skórę - właściwości, stosowanie i efekty Perły

Adaptogeny - czym są adaptogeny, właściwości, działanie, stosowanie, efekty

Złote mleko - 7 powodów aby być złote latte - właściwości, stosowanie, zalety 

Kolagen do picia w proszku - The Collagen Formula 

Kolagen do picia w płynie - Collagen Beauty Booster

Kolagenowa kawa - Pink Drink Beauty Latte

Dowiedz się więcej

Badania naukowe dotyczące suplementacji kolagenu

An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies Sara Sibilla1,* , Martin Godfrey1 , Sarah Brewer2 , Anil Budh-Raja3 and Licia Genovese

https://benthamopen.com/contents/pdf/TONUTRAJ/TONUTRAJ-8-29.pdf

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke 1Gerrit Schlippe 2Joachim Gerß 3Werner Voss 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31627309/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

Liane Bolke,1 Gerrit Schlippe,1 Joachim Gerß,2 and Werner Voss1,*

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/

Daily oral supplementation with collagen peptides combined with vitamins and other bioactive compounds improves skin elasticity and has a beneficial effect on joint and general wellbeing

Anna
Czajka
 1Ewa
M Kania
 2Licia
Genovese
 3Andrea
Corbo
 4Giovanni
Merone
 5Cecilia
Luci
 6Sara
Sibilla
 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

Oral collagen supplementation for skin aging: A fad or the future?

Nikita Jhawar 1Jordan V Wang 2Nazanin Saedi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/

A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser
Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement

Sabrina Laing 1Stephan Bielfeldt 1Carolin Ehrenberg 1Klaus-Peter Wilhelm 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017646/

A Review of the Effects of Collagen Treatment in Clinical Studies

Hsiuying Wang

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

A randomized, triple-blind, placebo-controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a
freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity

Malkanthi Evans 1Erin D Lewis 1Nisrine Zakaria 1Tetyana Pelipyagina 1Najla Guthrie 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799362/

Skin collagen through the
lifestages: importance for skin health and beauty

David M. Reilly1, Jennifer Lozano2

https://parjournal.net/article/view/3863

Oral Supplementation with Hydrolyzed Fish Cartilage Improves the Morphological and Structural Characteristics of the Skin: A Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Study

Patrícia Maria Berardo Gonçalves
Maia Campos
 1Rodolfo Scarpino Barboza Franco 1Letícia Kakuda 1Gabriel Fernandes
Cadioli
 1Gabriela Maria
D'Angelo Costa
 1Elodie Bouvret 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34443468/

Oral Collagen Drink for Antiaging: Antioxidation, Facilitation of the Increase of Collagen Synthesis, and Improvement of Protein Folding and DNA Repair in Human Skin
Fibroblasts

Ping Lin 1Nan Hua 2Yu-Chen Hsu 3Kai-Wen Kan 3Jia-Haur Chen 3Yung-Hao Lin 4Yung-Hsiang Lin 1Chen-Meng Kuan 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32454944/

The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled
clinical trials

Jérome Asserin 1Elian Lati 2Toshiaki Shioya 3Janne Prawitt 4

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

Roseane B de Miranda 1 2Patrícia Weimer 3Rochele C Rossi 2

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/

Collagen supplementation for skin health: A mechanistic systematic review

Meisam Barati 1Masoumeh Jabbari 2Roya Navekar 3Fariba Farahmand 4Reihaneh Zeinalian 5Ammar Salehi-Sahlabadi 6Nasrin Abbaszadeh 5Amin Mokari-Yamchi 2Sayed Hossein Davoodi 7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436266/

A Nutritional Supplement Formulated with Peptides, Lipids, Collagen and Hyaluronic Acid Optimizes Key Aspects of
Physical Appearance in Nails, Hair and Skin

Michelle R. Yagoda MD1 * and Eugene H. Gans PhD2

https://www.longdom.org/open-access-pdfs/a-nutritional-supplement-formulated-with-peptides-lipids-collagen-and-hyaluronic-acid-optimizes-key-aspects-of-physical-appearance-in-nails-hair-and-skin-2155-9600.S5-002.pdf

Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study

Do-Un Kim 1Hee-Chul Chung 2Jia Choi 3Yasuo Sakai 4Boo-Yong Lee 5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29949889/

Oral Intake of Enzymatically Decomposed AP Collagen Peptides Improves Skin Moisture and Ceramide and Natural Moisturizing Factor Contents in the Stratum Corneum

Kyoungmi Jung 1Seung-Hun Kim 1Kyung-Mi Joo 1Sung-Hwan Lim 1Jin-Hee Shin 2Jonghwa Roh 1Eunjoo Kim 1Chan Woong Park 1Wangi Kim 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34959923/

Four-weeks daily intake of oral collagen hydrolysate results in improved skin elasticity, especially in sun-exposed areas: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

Wich Sangsuwan 1Pravit Asawanonda 1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32009486/

Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal
matrix synthesis

E Proksch 1M SchunckV ZagueD SeggerJ DegwertS Oesser

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291/

Zobacz też